Світ професій “людина

УРОК 20

Тема. Світ професій “людина – техніка”. Урок-екскурсія

Мета: ознайомити дітей із сучасною технікою, а також із професіями, пов’язаними зі світом техніки; розвивати у дітей бажання створювати різні конструкції; виховувати працелюбність, уміння працювати в колективі.

Обладнання: картинки із зображенням різних видів техніки.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка готовності дітей до уроку

2. Бесіда

– Діти, ви любите подорожувати?

– На якому транспорті?

Відгадайте загадку, і таким чином оберіть транспорт, на якому ми з вами сьогодні вирушимо у подорож.

Маленький будиночок

По місту біжить,

Дорослі і діти

В будиночку сидять. (Автобус)

– А що то за нитка, що тягнеться, а в клубок не змотаєш? (Дорога)

– Молодці, діти, ви любите загадки і вміло їх відгадуєте.

III. Повідомлення теми і мети уроку

– Діти, сьогодні ми з вами вирушаємо на машинний двір. Там нам покажуть, і, звісно, розкажуть про види техніки, про сучасну техніку. Ми ознайомимося з професіями, пов’язаними зі світом техніки. І побачимо дуже багато цікавого та нового.

IV.

Робота над темою уроку

– Девізом нашої подорожі буде таке прислів’я “Землю красить сонце, а людину – праця”.

Сучасна техніка надзвичайно різноманітна: міський транспорт, сільськогосподарські машини, верстати, побутові прилади. Професій, пов’язаних зі світом техніки, дуже багато.

Конструктори створюють нову техніку, робітники використовують її у своїй роботі, а наладчики ремонтують.

Є, діти, багато видів техніки. Наприклад, пасажирський транспорт: автобус, автомобіль, літак, катер, поїзд.

– Я не їм вівса, ні сіна,

Дайте випити бензину –

Усіх коней обжену,

Хоч кого наздожену! (Автомобіль)

– Полотно, а не доріжка,

Кінь біжить сороконіжка. (Поїзд)

– Слово “автомобіль” у перекладі з грецької мови означає предмет, що рухається сам. До того часу, коли винайшли автомобіль, усі транспортні засоби – вози, карети – тягнули за собою тварини (коні, воли, віслюки).

– Хто з вас знає, де і ким був створений перший автомобіль? (Перший автомобіль був створений у Франції, більше ніж двісті років тому. Він рухався з такою швидкістю, як ходять пішоходи.)

– Колеса перших автомобілів були дерев’яними з металевими обручами. А вже пізніше з’явилися суцільні гумові шини без повітря всередині. Сучасні шини автомобілів – це гумові камери, що наповнюються повітрям.

Другий вид техніки, діти,- це будівельна техніка, наприклад, екскаватор, підйомний кран. Ці машини використовують люди при будівництві багатоповерхових будинків. А екскаваторами риють у землі котловани для майбутніх будинків.

V. Фізкультхвилинка

VI. Продовження роботи над темою уроку

– Тепер ми познайомимося з сільськогосподарською технікою.

– Праця в сільському господарстві нелегка. Механізація праці дає змогу значно полегшити її. Щороку на полях та фермах застосовують дедалі більше різних машин. У рільництві тепер майже повністю механізовано такі операції, як: обробка грунту, внесення добрив, сівба й садіння, збирання й переробка зернових культур. Чим більше робіт у сільському господарстві механізовано, тим більше часу має сільський трудівник для відпочинку. Над створенням і поліпшенням машин для механізації робіт у сільському господарстві працюють інженери, конструктори і передові механізатори.

Для збирання зернових культур використовують комбайни. Існує багато видів цих машин. Адже, діти, немає на світі нічого ціннішого ніж хліб.

– Як називається селянин, який вирощує хліб? (Хлібороб)

– Як називають засівання й вирощування хліба? (Хліборобство)

А чи знаєш ти, чим пахне хліб,

Коли весною кілька діб

Туркоче трактор за рікою?

Хліб пахне працею людською.

Чим пахне хліб, чи знаєш ти,

Як поведуть твої брати

Зерном наповнені машини?

Хліб пахне соками земними!

– Окрім сільськогосподарських машин існує сільськогосподарський реманент: плуги, лущильники, культиватори, борони, обертові мотики, котки, зчіпки. У сільському господарстві також використовують посівні та садильні машини, машини для внесення добрив, машини для боротьби зі шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур: обприскувачі, обпилювачі; а також машини для скошування зернових і зернобобових культур; машини для очищення і сортування зерна та насіння.

Для збирання картоплі використовують картоплезбиральні комбайни і картоплекопачі. Для збирання льону – льонобралки.

Розповідь учителя супроводжується показом малюнків із зображенням техніки.

Правила безпечної роботи біля машини

1) Одяг має відповідати сезону й виду роботи, бути акуратно заправленим.

2) Не можна сідати на машину і сходити з неї під час її руху.

3) Не дозволяється розташовуватися на відпочинок на ділянці, де працює машина, тракторний агрегат (у борозні, на траві, хлібостої).

4) Не можна розкладати вогнища біля машин та залишати машинно-тракторний агрегат без нагляду.

5) На пильних роботах необхідно надягти захисні окуляри.

6) Перед їжею і після завершення роботи слід старанно вимити руки й обличчя з милом.

VII. Підсумок уроку

– Народні прислів’я та приказки вражають нас своєю влучністю, лаконічною формою і багатством змісту.

– Праця людину годує, а лінь – марнує.

– Де господар добре робить, там і поле добре родить.

– Чи підходять ці прислів’я до нашого уроку? Як ви їх розумієте?

– До наступного уроку підготуйте такі матеріали: ножиці, клей, кольоровий папір, картон.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Світ професій “людина