Схеми взаємодії туристських фірм і авіакомпаній

Організація транспортних подорожей і перевезень туристів

Розділ 2. ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ АВІАЦІЙНИМ ТРАНСПОРТОМ

2.4. Схеми взаємодії туристських фірм і авіакомпаній

У рамках організації туристичних подорожей існує кілька схем взаємодії фірм – туроператорів і авіакомпаній :

1 – бронювання місць і викуп авіаквитків через агентства авіакомпанії або через системи бронювання;

2 – договір з авіакомпанією на квоту місць на регулярних авіалініях;

3 – агентська угода і робота в якості агентства з продажу авіаквитків

для власних туристів;

4 – організація чартерних авіарейсів для перевезень туристів.

Розглянемо кожну із зазначених схем взаємодії турфірми і авіакомпанії.

Бронювання місць і викуп авіаквитків.

До недавнього часу для здійснення цієї процедури представникам турфірм необхідно було особисто відвідувати агентства авіакомпаній. Зі створенням автоматизованих, а пізніше і комп’ютерних систем бронювання авіаквитків процедура значним чином спростилася і прискорилася. Зараз комп’ютерні мережі бронювання авіаквитків переросли у глобальні дистриб’юторські системи (GDS – Global Distribution System), де

окрім авіаквитків можна забронювати номер в одному з готельних ланцюгів або каюту на круїзному лайнері, взяти автомобіль напрокат, замовити квитки на культурно-розважальні заходи. В Європі і в Україні, зокрема на міжнародних і внутрішніх перевезеннях лідером є система Amadeus. Крім того, туристичні агентства користуються системою Galileo або Serena.

Для бронювання і продажу авіаквитка агенту необхідно мати наступну інформацію:

– номер рейсу;

– клас перельоту (обслуговування);

– дати відправлення і повернення;

– місця (аеропорти) відправлення і призначення;

– необхідну кількість місць;

– прізвища, ініціали пасажирів та номери паспортів;

– ім’я агента або назва турагентства, що формує маршрут;

– необхідність трансферу чи інших послуг наземних служб;

– наявність умов для знижок.

Щоб уникнути додаткових незручностей для авіаперевізників, а також полегшення процесу бронювання і підвищення якості обслуговування пасажирів турагентам рекомендується дотримуватись вимог професійної етики при бронюванні авіаквитків. Ці вимоги нескладні: необхідно керуватись стандартною процедурою бронювання квитків, не замовляти подвійну бронь, ретельно дотримуватись встановлених авіаперевізниками термінів і порядку оформлення квитків і так далі.

Договір на квоту місць на регулярних авіарейсах.

Він може укладатись на умовах жорсткої чи м’якої квоти (блоку місць). При жорсткій квоті передбачаються строгі договірні зобов’язання по термінах продажу і оплачування. Замовник вносить передоплату, розмір якої звичайно включає суму вартості двох парних рейсів. У ся відповідальність за не реалізацію місць блоку лягає на туристську фірму незалежно від причини не реалізації.

При м’якій квоті замовник не має ніякої фінансової відповідальності перед авіакомпанією і має право в наперед обумовлені терміни повністю або частково відмовитись від своїх місць. Такий спосіб замовлення місць більш зручний для фірми-туроператора. Проте, якщо відмова відбудеться пізніше встановленого терміну, то замовнику належить виплатити штраф.

Договір з авіакомпанією на квоту місць на регулярних авіарейсах включає:

– графік турів у напрямку “туди” і “назад” із зазначенням місць призначення;

– кількість туристів у кожній групі (квота місць);

– терміни подачі заявок і викупу авіаквитків;

– терміни зняття замовлень на квитки без утримання штрафів (у випадку м’якого блоку);

– види тарифів на квитки, пільгові тарифи та умови їх надання;

– знижки і пільги на квоту місць;

– порядок і терміни повернення викуплених, але невикористаних квитків, матеріальна відповідальність, що випливає з термінів повернення (у випадку м’якого блоку) .

Агентська угода з авіакомпанією.

Така схема взаємодії сторін передбачає, що фірма-туроператор виступає в якості “каси з продажу квитків” авіакомпанії, тобто сама виписує квитки, має відповідне комп’ютерне устаткування і право доступу до мережі бронювання даної авіакомпанії. При цьому туристична фірма одержує можливість самостійна виступати як агентство авіакомпанії з продажу авіаквитків не тільки для своїх туристів, що спрощує і прискорює процедури бронювання і оформлення проїзних документів. Авіакомпанія ж в особі даної турфірми має додаткових пункт продажу своїх послуг.

Організація чартерних перевезень туристів.

Авіатранспортні підприємства поряд з регулярними рейсами, що виконуються у відповідності з опублікованим розкладом, здійснюють чартерні перевезення.

Чартер – це нерегулярне перевезення, яке виконується на основі фрахтування замовником повітряного судна в цілому або частини його місткості. Чартерні перевезення виконуються як за маршрутами, що співпадають з існуючими на внутрішніх і міжнародних лініях, так і за будь-якими іншими. Вони організовуються, якщо з туристським потоком у сезон не справляються планові рейсові літаки або у випадку перевезення туристів у місця, де рейсові маршрути відсутні або доставка туристів пов’язана з пересадками чи незручними стиковками.

Замовником чартеру звичайно виступає туристська фірма або група фірм. Співоренда (фрахт) чартерного рейсу літака може здійснюватись і декількома туроператорами. Проте, перевізники вважають за краще мати справу з одним замовником, який фрахтує літак цілком і несе ризик з продажу квитків і завантаженню літака. Туроператор, який виступає від декількох замовників, називається консолідатором Саме цей оператор здійснює діяльність по організації сумісного використовування декількома турфірмами одного чартерного рейсу, організації продажу різних турів, співпадаючих за датою відправлення.

У світовій практиці розрізняють ряд комерційних різновидів чартерів.

1. Закритий чартер – перевезення оплачується організацією, що купує чартер для своїх співробітників за маршрутом, що не входить в регулярні повітряні лінії. Пасажири перевезення не оплачують. Чартери такого типу займають незначну частку в об’ємі чартерних перевезень.

2. ЕФІНІТІ чартер – це цільове перевезення групи пасажирів, об’єднаних за професійною ознакою: члени аматорських, спортивних і спеціальних клубів, союзів ветеранів, професійних асоціацій. Замовником чартеру виступає відповідна організація.

3. Інклюзив – тур – чартер. Це також чартерне перевезення туристів. Вартість чартеру оплачується туристською фірмою. Чартерний тариф перевезення оплачується туристом в пакеті з вартістю туру. Цей тариф, природно, нижче ніж тариф “інклюзив – тур” при регулярних перевезеннях.

4. Блок-чартер. Замовник купує частину комерційної місткості літака – блок місць (30-40 місць на регулярному рейсі). Замовник платить за блок в цілому незалежно від фактичного використання, тобто зайнятості крісел в даному блоці. Блок – чартерні перевезення вигідні авіакомпаніям тільки в період попиту, оскільки блок місць продається за ціною, істотно меншою, ніж його вартість за нормальними тарифами.

5. Нецільовий комерційний чартер (нон-енфініті). Група пасажирів в цьому випадку формується без жодних обмежувальних ознак за професійною єдністю. Турфірма – замовник чартеру повністю оплачує вартість чартеру і з розрахунку мінімальної кількості пасажирів, рівної 40-50 чоловік.

6. Спліт-чартер. Це змішане перевезення, при якому на різних ділянках маршруту пасажири перевозяться регулярними і чартерними рейсами. На спліт-чартері дозволяється комбінувати різні групи пасажирів, які прямують з різною метою і навіть в різні кінцеві пункти маршруту.

7. Разовий чартер: “туди” або “туди і назад”. Здійснюється у разі, коли замовник замовляє чартер на певні дати вильоту, а в проміжку між чартерними рейсами авіакомпанія використовує цей літак на свій розсуд.

8. Тайм-чартер. Літак фрахтується на певний тимчасовий період, на протязі якого знаходиться в повному розпорядженні замовника, незалежно від його використання для перевезень. Тайм-чартер вигідний авіакомпанії, яка одержує гарантовану платню за фрахт, і зручний замовнику, якщо останньому необхідно організувати масові перевезення у певному періоді.

9. Чартерний ланцюг. Це вид чартеру, при якому зафрахтований літак прибуває в пункт початку чартерних перевезень і з цього пункту здійснює чартерні рейси в один або декілька пунктів призначення по схемі “туди – назад”. Після закінчення чартерних перевезень літак використовується за розсудом авіакомпанії. Перегін літака в пункт початку чартерних перевезень і із цього пункту замовником не оплачується: ці польоти для авіакомпанії є холостими прогонами або завантажуються нею на свій розсуд. При чартерних перевезеннях укладається контакт-договір чартеру (фрахтування повітряних суден), який і є правовим документом.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Схеми взаємодії туристських фірм і авіакомпаній