ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 9 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. ПЕРИМЕТР МНОГОКУТНИКА
ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ. ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ
ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ
Урок 23. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 9 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. ПЕРИМЕТР МНОГОКУТНИКА
Мета: ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 9 з переходом через десяток; вчити знаходити периметр многокутника; вдосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння аналізувати задачі; розвивати логічне мислення, математичне мовлення, формувати потребу розв’язувати поставлені завдання швидко і правильно, навички роботи
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с. 55)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми складемо таблиці додавання і віднімання числа 9 з переходом через десяток, навчимося знаходити периметр многокутника.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 34-35)
Завдання 187. Колективне опрацювання матеріалу
– За записами поясніть додавання і віднімання чисел з переходом через розряд.
– Перевірте результати обчислень за таблицями.
– Прочитайте таблицю додавання
– Прочитайте тільки результати таблиці.
– Прочитайте результати від найбільшого числа до найменшого.
– Затуліть лінійкою відповіді таблиці та розкажіть їх по пам’яті.
Завдання 188
Учні пояснюють, як виконати обчислення, працюючи у своїх зошитах.
Завдання 189
Перший стовпчик – з коментуванням, решта прикладів – самостійно.
Завдання 190. Колективне опрацювання матеріалу
1) Як називаються ці геометричні фігури?
1 – незамкнена ламана;
2 – замкнена ламана, многокутник, чотирикутник.
– Що зображено? (Многокутники)
– Назвіть кожний многокутник і покажіть його межі.
Учні виходять до дошки й указкою показують межі кожного многокутника. Ведуть по сторонах многокутника так, щоб лінія, яку опише кінець указки, представляла б замкнуту ламану.
– Що є межею многокутника? (Замкнена ламана.)
– Як знайти довжину ламаної? (Виміряти ланки і додати довжини.) Висновок: Сума довжин усіх сторін многокутника – це периметр многокутника.
2 + 5 + 2 + 4 = 13 (см)
Відповідь: 13 см.
– Перевірте, чи правильно знайшли периметр чотирикутника. Знайдіть самостійно периметр трикутника.
Завдання 191
Учні порівнюють і розв’язують задачі.
Завдання 192*
Учні “ланцюжком” будують 3 многокутники так, щоб кількість сторін у кожній наступній фігурі збільшувалася на 1.
Завдання 193
Учні “ланцюжком” добирають числа, щоб рівності були правильними. Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
2. Фізкультхвилинка
Руки на лікоть поставте спочатку,
Вліво і вправо качніть плічми.
Ви дотяглися рукою до п’ятки?
Якщо дістали, усе в порядку.
Руки на пояс, голову вище!
Раз – нахил, два – ще нижче.
Ноги на п’ятки, потім на носок,
Плеснемо в долоні – продовжимо урок!
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Математичні кінцівки”
2. Робота над задачею
Скільки літрів води можна долити в бутель місткістю 19 л, якщо у ньому вже є: 10 л, 5 л, 7 л, 11 л?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
Дід, баба, онучка, собачка, кішка та мишка тягнули ріпку. Скільки рук тягнули ріпку? (6)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися на уроці?
– Що таке периметр?
– Як знайти периметр многокутника?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 35, завдання 194; 195.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 23
1. Перевірка домашнього завдання (с. 33, завдання 185; 186)
Завдання 185
– Прочитайте складені вирази.
Завдання 186
– Яку задачу склали за таблицею? Яку обернену задачу склали, щоб перевірити розв’язок?
2. Гра “Ланцюжок”
3. Гра”Зайве”число”
– У кожному рядку знайдіть “зайве” число.
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені. 10; 8; 11; 9; 12; 10; 13; ?; ?.