Тарифні системи на перевезення вантажів – ТАРИФИ НА ЗАЛІЗНИЧНОМУ ТРАНСПОРТІ
Загальний курс транспорту
РОЗДІЛ 4
ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ УКРАЇНИ
4.12. ТАРИФИ НА ЗАЛІЗНИЧНОМУ ТРАНСПОРТІ
Тарифні системи на перевезення вантажів
На перевезення вантажів залізницями України застосовуються дві тарифні системи – тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні й експортно-імпортних постачаннях (Тарифне керівництво №1) і тарифи на транзитні перевезення вантажів залізничним транспортом.
Транзитні перевезення вантажів по території України здійснюються відповідно
Для розрахунку платежів за перевезення вантажів у внутрішньому сполученні і експортно-імпортні перевезення застосовують “Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом” (Збірник).
Введення в дію з 1 січня 2000 р. Збірника стало значним кроком на шляху створення
Слід зазначити, що під час розробки цього Збірника використано ряд основоположних принципів Прейскуранта №10-01 “Тарифи на вантажні залізничні перевезення” (Прейскурант), який втратив силу.
В основу тарифної системи Збірника, як і раніше діючого Прейскуранта, покладена двоставочна модель тарифних схем щодо початково кінцевих і рухових операцій.
До складу рухових операцій входять витрати, пов’язані з рухом потягів, включаючи їх переформування на сортувальних станціях, змістом, обслуговуванням і ремонтом основних засобів залізниць, необхідних для здійснення перевізного процесу тощо.
У початково-кінцеві операції включаються витрати, пов’язані з відправленням і прибуттям вантажів, у тому числі на оформлення перевізних документів, прийом і видачу вантажу, підготовку вагонів під навантаження, подачу (прибирання) вагонів до фронтів навантаження й вивантаження на місцях загального користування станцій, формування й розформування потягів, зміст, ремонт і амортизацію будинків, споруджень і пристроїв залізничного транспорту та ін. на станціях відправлення і призначення.
Зазначені тарифи розраховано за транспортно-технологічним принципами – вони диференційовані за видами відправлень (повагонна, контейнерна, дрібна), типами вагонів, їх завантаження і належністю, особливими умовами перевезень (швидкопсувні, небезпечні, довгомірні, негабаритні вантажі), відстанню і швидкістю перевезень, а також іншими факторами, що впливають на собівартість перевезення.
В умовах державного регулювання вантажних залізничних перевезень у 1997 р. було введено диференціацію тарифів на перевезення вантажів за принципом їх платоспроможності, тобто з урахуванням вартості вантажів і частки транспортної складової за ціною продукції, що перевозиться. У новому Збірнику збережена діюча диференціація вантажів за класами. До них можуть застосовуватися коефіцієнти. Перерозподіл вантажів за класами і, так званою позакласною групою може проводитися у зв’язку зі зміною їх платоспроможності, а також виходячи з державних економічних інтересів.
Порівняно з раніше діючим Прейскурантом у Збірнику подано значно менше тарифних схем – 27, у Прейскуранті – 110. Вартість перевезення при цьому для більшості вантажів залишилася на попередньому рівні (з обліком середнього коефіцієнта індексації). Окремі відхилення у напрямі зниження вартості перевезення і незначного підвищення тарифів обумовлені в основному об’єднанням схем.
Мінімальна відстань, за яку стягується плата за перевезення складає 10 км; при цьому вартість перевезення вантажів на відстань до 50 км знизилася приблизно на 13%.
Без змін у вартісному вираженні залишилася схема 1, відповідно до якої стягується плата за перевезення вантажів в універсальному рухомому складі (криті вагони, піввагони, платформи). До 73% усіх вантажів перевозиться в універсальному рухомому складі.
Тарифи на перевезення вантажів у спеціалізованому рухомому складі (хопери-цементовози, зерновози, котуновози, мінераловози, борошновози та ін.) розраховують по одній схемі – 3, у Прейскуранті для цієї мети слугували схеми 3-6. Таке скорочення привело до зменшення вартості перевезень у спеціалізованих вагонах загального парку залізниць: зерна, котунів у середньому на 3%; кальцинованої соди, мінеральних добрив, рулонної сталі, бітуму та інших вантажів на 8%; борошна, лісу на 30%. У той же час вартість перевезення цементу, автомобілів на двоярусних платформах підвищилася в середньому на 5%.
Тарифи на перевезення швидкопсувних продовольчих вантажів у груповому рефрижераторному рухомому складі розраховують за схемою 4, раніше за схемами 9-11, що відбилося на зменшенні вартості перевезення овочів, картоплі, свіжих фруктів, ягід. Не змінилася вартість перевезення соків, мінеральної води, консервів. На 5% збільшилася вартість перевезення м’яса, риби, молока, яєць.
Новим у Збірнику є і те, що перевезення вантажів в автономних рефрижераторних вагонах (АРВ) буде проводитися за однією схемою з вагонами-термосами, при цьому вартість перевезення в АРВ зменшиться до 40% за вагон, для вагонів-термосів збільшиться до 2% за вагон і зменшиться на 2% за 1 тонну при завантаженні вагона понад 60т. Згідно з наказом Міністерства транспорту від 17.12.99 р. №602 протягом першого півріччя 2000 р. розрахунок платежів за перевезення швидкопсувних вантажів і вантажів, що вимагають підтримки температурного режиму, у рефрижераторних секціях Укррефтрансу проводиться за тарифами Збірника із застосуванням додаткової знижки – 40%.
Без змін у вартісному вираженні залишилися схеми 6-10 (раніше 19, 21, 23, 25, 27), за якими здійснюється перевезення наливних вантажів у цистернах загального парку залізних доріг.
Перевезення вантажів у контейнерах проводяться відповідно до схем 11-16 (раніше 93-104). Ставки для перевезення вантажів у контейнерах розраховані на основі формул, поданих у Прейскуранті і, таким чином, залишилися на попередньому рівні (без обліку середнього коефіцієнта індексації), за виключенням перевезень у контейнерах масою брутто 24 т, що зменшилася на 16% за рахунок об’єднання схем.
Перевезення вантажів на транспортерах і негабаритних вантажів здійснюються за ставками схем 19-26 (30-82 Прейскуранта). Більшість ставок залишилося без змін, крім перевезень вантажів на 28-осних зчленованих транспортерах вантажопідйомністю 400т, 24-осних і 32-осних зчіпних транспортерах з окремим локомотивом, на які ставки знижено від 1 до 14% залежно від умов перевезень.
Плату за здійснення нового виду перевезень – трейлерів і контрейлерів розраховують за схемою 20 (габаритний вантаж) Збірника. При здійсненні цього виду перевезень на спеціалізованих власних (приватних) чи орендованих платформах надається знижка 30%.
Істотною особливістю Збірника є встановлення більш пільгових тарифних умов для перевезення вантажів у власних і орендованих вагонах. Так, порівняно з Прейскурантом, вартість перевезення вантажів в універсальних вагонах знижена на 17,6%, у вагонах для котунів і агломерату у внутрішньодержавному сполученні – на 45,5%, у спеціалізованих вагонах (зерновози, мінераловози, бітумовози, борошновози та ін.) – на 12%, у
Цистернах: для нафти – на 29%; для спиртів і фенолів – на 10,6%, інших наливних вантажів – на 12%. Вартість перевезення у власних цистернах зріджених газів, швидкопсувних вантажів залишилася без змін.
У п. 26 розділу 1 Збірника включено Перелік видів перевезень, робіт і послуг, що виконуються залізничним транспортом за вільними тарифами (на підставі окремих договорів). У цей Перелік входить 31 послуга, найчастіше з них застосовуються наступні: оформлення переадресовування вантажів; подача і прибирання вагонів і контейнерів під навантаження чи вивантаження на станції, не відкриті для вантажних операцій, а також роботи, пов’язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням вантажів на цих станціях; зважування і перевірка одержувачем (відправником) маси вантажів під час приймання, видачі й перевантаження у випадках, не передбачених Правилами; вантажно-розвантажувальні роботи і пов’язані з ними додаткові операції й послуги (кріплення вантажів, установлення і зняття щитів, дверних загороджень, пакетування вантажів і тощо.). Орієнтована вартість найбільше найчастіше застосовуваних послуг приведена в Додатку 3 до коментарю.
У п. 27 розділу 1 Збірника приведено тарифи на супровід і охорону вантажів особовим складом і засобами відомчої воєнізованої охорони на залізничному транспорті.
Розділ 2 Збірника містить інформацію про збір за додаткові операції, пов’язані з перевезенням вантажів. На відміну від Прейскуранта збір за подачу і прибирання вагонів стягується за фактичну кількість поданих і прибраних вагонів за звітну добу. У випадку, коли частина залізничної під’їзної колії перебуває на балансі залізниці, а частина – на балансі підприємства, ставка збору за подачу і прибирання вагонів визначається як середньозважена величина між ставками зборів, зазначених у таблицях 1 і 2 розділу 2 Збірника залежно від відстані подачі і прибирання вагонів під’їзної колії, яка перебуває на балансі підприємства і на балансі залізниці, виходячи з фактичної кількості поданих і прибраних вагонів.
У цей самий розділ включено збір за обслуговування орендованих вантажних вагонів.