ТИ І СВІТ ЛЮДЕЙ
ЛЮДИНА І СВІТ
ТИ І СВІТ ЛЮДЕЙ
За своє життя людина вступає у взаємозв’язки з різними людьми. Це можуть бути дуже близькі і далекі родичі, найкращі друзі і хороші приятелі, випадкові перехожі й просто незнайомі люди.
Чим більше людина спілкується, тим ширше коло її знайомих. Щоб налагодити стосунки з іншою людиною, не обов’язково перебувати з нею в одній кімнаті. За допомогою телефонів, комп’ютерних мереж, листів, радіо, газет і телебачення ми контактуємо з усіма людьми планети.
Спілкування зі світом у людини розпочинається
Наступне коло спілкування – друзі, однокласники. З ними весело гратися, цікаво разом учитися, допомагати одне одному.
Ще є важливе коло людей, до якого належить кожен із нас, – народ. Це люди, які живуть в одній країні, вважають її культуру своєю.
Нарешті, найбільшою спільнотою для кожної людини є людство – усі люди планети Земля.
Для тебе, як і для всіх жителів Землі, важливо, щоб на планеті були чисті повітря і вода, щоб люди не гинули від голоду, хвороб, війн.
Визнач, що за чим, від
Однокласники; Громадяни країни; Учні школи; Сім’я; Жителі Землі; Мешканці міста (села). Обміняйтеся враженнями про спілкування з вашими ровесниками, які живуть в інших містах чи селах або навіть країнах. Чим ці діти вам цікаві? З ким би ви хотіли листуватися? 2. Продовжте по черзі речення: “Ми, люди Землі, хочемо жити в мирі та злагоді, мати житло, їжу…”
ВИХОВАНИЙ ХЛОПЧИК
Дмитрии поїхав зі своїми батьками за кордон відпочивати. Тут він уперше зміг використати свої знання з англійської мови. У готелі було багато відпочивальників із різних країн: і болгари, і французи, і англійці. їхні діти весело проводили час разом, їх ніколи не цікавило, хто звідки приїхав відпочивати. Дмитрик теж розважався з ними, тим більше що його знання англійської були нічим не гірші за знання інших дітей.
Одного дня вихователька, яка гралася з дітьми, звернулася до Дмитрика:
– Судячи з того, як ти гарно поводишся, ти, мабуть, із Голландії. Голландці такі стримані та ввічливі…
Дмитрик дуже хотів, щоб його теж вважали стриманим і ввічливим…
Як би ти вчинив на місці Дмитрика? Чому? 2. Які риси характеру притаманні українцям? Що треба зробити, щоб іноземці дізналися про них? (Довідка: працьовитість, співучість, щедрість, гостинність, доброзичливість, привітність.)
СВІТ РІЗНОМАНІТНИЙ
Кожен народ створює свою особливу культуру. У піснях, легендах, казках, прислів’ях міститься мудрість народу, яка накопичувалася століттями.
Краса народних костюмів у різних куточках нашої планети и сьогодні вражає найвибагливіших модників. Неповторний смак народних страв робить їх відомими у всьому світі.
Людина завжди прагне знати більше про навколишній світ і людство, тобто тих, хто живе на нашій Землі.
Інколи люди без будь-якої підстави надають великого значення кольору шкіри. Ти знаєш, що на Землі живе понад 7 мільярдів людей, причому в одних жовта шкіра різних відтінків – від темного до світлого, у других – чорна, у третіх – біла.
Але колір шкіри не має ніякого стосунку до того, добра людина чи зла, розумна чи не дуже, здорова чи хвора.
То чому б усім людям не жити в мирі, разом дбати про Землю – свій спільний дім, дружити, збагачуватись одне від одного знаннями, традиціями, культурними цінностями?
Подобається людина чи не подобається, дружимо з нею чи ні – залежить від багатьох причин, але не від того, де вона живе, яка в неї зовнішність, до якого храму вона ходить.
Від чого залежить ставлення людей одне до одного? З яких країн походять автори твоїх улюблених казок, прозових і поетичних творів? 3. Як ти гадаєш, які українські страви відомі в усьому світі?
СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО
Якось увечері сім’я Софійки зібралася на кухні. Поки мама заварювала чай, Софійка розглядала маленьку коробочку з-під нього.
– Зроблено в Індії, – прочитала вона. – Упаковано в Англії. Як це? Цей чай справді з Індії?
– Авжеж, – сказав тато. – Зараз люди користуються багато чим, що ввозять у країну з інших держав. Тому в нашому домашньому господарстві можна знайти чай з Індії, каву з Бразилії, телевізор з Японії, куртки з Фінляндії. Таке величезне світове господарство, і кожна країна має в ньому своє місце.
Обговоріть, що та з яких країн ви маєте у своєму домашньому вжитку.
Досліди, які товари з України відправляють за кордон. Презентуй результати свого дослідження однокласникам, друзям або батькам.