ТІЛА І РЕЧОВИНИ. СТАНИ РЕЧОВИН
ТІЛА І РЕЧОВИНИ
§ 60. ТІЛА І РЕЧОВИНИ. СТАНИ РЕЧОВИН
Нас оточують різноманітні тіла. Тіло – це все живе і неживе, що належить до природи чи створене людиною. Тіла бувають природні та рукотворні, створені людиною. Природні тіла бувають неживі та живі – організми.
– 1. Розгляньте мал. 209. Які природні тіла, а які – рукотворні? 2. Які тіла належать до живої, а які – до неживої природи?
Мал. 209. Різноманітність тіл
Тіла відрізняються між собою за формою, розмірами, кольором та речовинами, з яких
Речовина – це те, що з чого складаються тіла. Дверний ключ – це тіло. Залізо – це речовина, з якої зроблено ключ.
– Назвіть зображені тіла та речовини, з яких вони складаються (мал. 210).
Мал. 210. Тіла
Цукор, крохмаль, глина, вода, кухонна сіль, олія, гума, вода, скло, пластмаса, залізо – це речовини, з яких складаються тіла.
Тіл у природі більше, ніж речовин, тому що різні тіла можуть складатися з однакових речовин. Наприклад: із заліза складаються цвях, ножиці, каструля, голка тощо.
1. Розгляньте гірські породи (мал. 211). 2. Зробіть висновок про те, яке
Крейда Граніт
Мал. 211. Гірські породи
Крейда складається з однієї речовини білого кольору – вапняку, а граніт – із кількох речовин білого, рожевого та чорного кольорів – кварцу, польового шпату і слюди.
Повітря складається з азоту, кисню, вуглекислого газу та інших газів. З великої кількості речовин складаються живі тіла. Отже, до складу тіл може входити одна або кілька речовин.
– Чим речовини між собою відрізняються?
Речовини, що входять до складу тіл, відрізняються між собою станом, у якому вони перебувають.
Грудка цукру складається з твердої речовини – цукру. Вода в склянці складається з рідкої речовини – води. Повітря складається з газуватих речовин.
Речовини можуть перебувати в різних станах: твердому, рідкому та газуватому. Відповідно тіла бувають тверді, рідкі й газуваті.
Речовини складаються з невидимих оку частинок (атомів). Стан речовини залежить від відстаней між частинками, з яких вони складаються.
– 1. Розгляньте розташування частинок води в різних станах (мал. 212). 2. Порівняйте відстані між ними.
Лід – Рідина – Пара –
Твердий стан рідкий стан газуватий стан
Мал. 212. Стани води
У твердих речовинах частинки дуже близько розташовані одна від одної і міцно між собою з’єднані. У рідинах відстані між частинками зазвичай більші і з’єднані між собою слабкіше. У газах відстані між частинками значно більші, ніж у рідких і твердих речовинах, і вони практично не взаємодіють.
Тіло – це все, що належить до природи чи створене людиною. Тіла складаються з речовин. Речовини можуть перебувати в твердому, рідкому і газуватому станах. Стани речовини в основному залежать від відстаней між частинками.
– 1. Що називають тілом? 2. Якими бувають тіла? Наведіть приклади. 3. З чого складаються тіла? 4. Що таке речовина? Наведіть приклади тіл та речовин, з яких вони складаються. 5. У яких станах перебувають речовини? 6. Від чого залежить стан речовини? Наведіть приклади.