ТИП ІНФУЗОРІЇ (INFUSORIA, АБО CILIOPHORA)
Довідник з біології
ТВАРИНИ
ЦАРСТВО ТВАРИНИ
ПІДЦАРСТВО ОДНОКЛІТИННІ, АБО НАЙПРОСТІШІ (PROTOZOA)
ТИП ІНФУЗОРІЇ (INFUSORIA, АБО CILIOPHORA)
Тип інфузорії об’єднує найбільш високоорганізованих найпростіших. Вони ведуть як вільно-плаваючий, так і прикріплений спосіб життя, мешкають як у прісних водах, так і в морях. Серед інфузорій багато симбіотичних (наприклад, в рубці жуйних) і паразитичних форм. Характерна особливість їх будови – наявність війок – органоїдів руху. Коливання війок нагадують рухи весел, при кімнатній температурі
Інфузорія – туфелька. У всіх інфузорій не менше двох ядер. У інфузорії – туфельки їх два (рис. 49). Одне з них більше, інше менших розмірів. Маленьке ядро (мікронуклеус) відіграє основну роль у статевому процесі, велике ядро (макронуклеус) регулює всі життєві процеси, окрім статевого.
Рис. 49. Інфузорія-туфелька: 1 – війки; 2 – травні вакуолі; 3 – мікронуклеус; 4 – макронуклеус;
Розміри інфузорії – туфельки близько 0,1-0,3 мм. Форма її тіла, що нагадує підошву туфлі, постійна внаслідок того, що вона вкрита тонкою гнучкою еластичною та міцною оболонкою.
Під оболонкою розташовуються численні тільця, орієнтовані перпендикулярно поверхні тіла – трихоцисти (від грец. trichos – волос і цисти). При механічному чи хімічному подразненні вони викидаються назовні, перетворюючись на тонкі довгі ниточки, що служать для нападу й захисту.
Травні органоїди починаються з клітинного рота. Попаданню їжі в ротовий отвір сприяють коливання навколоротових війок, які викликають рух води із зваженими в ній бактеріями та іншими частинками. Клітинний рот переходить у клітинну глотку. У внутрішнього кута глотки утворюється пухирець, в який потрапляють ковтки харчових частинок, що скопичуються на дні. Таким чином, утворюється травна вакуоль. При достатній кількості їжі травна вакуоль утворюється приблизно кожну хвилину. Неперетравлені залишки їжі виводяться через спеціальний отвір – порошицю. Функція виділення здійснюється скоротливими вакуолями.
Розмноження в інфузорій безстатеве і статеве. Безстатеве розмноження відбувається 1-2 рази на добу шляхом поперечного поділу їх тіла навпіл, яке починається з ділення ядер.
Статевий процес у інфузорій відбувається таким чином.
Дві інфузорії тісно зближуються, між ними виникає цитоплазматичний місток, по якому особини обмінюються генетичним матеріалом. На відміну від безстатевого розмноження, статевий процес підвищує спадкову (комбінативную) мінливість і відповідно збільшує можливості пристосування організму до зовнішнього середовища.
В еволюції найпростіші з’явилися раніше інших типів тварин і дали початок складнішим формам організації. Серед представників підцарства одноклітинні найдавнішими вважаються саркодові та джгутикові, що походять від примітивної групи еукаріотних гетеротрофних організмів, яка не збереглася до наших днів. Від джгутикових беруть початок інфузорії. У процесі еволюції від джгутиконосців до інфузорій збільшилося число рухових органоїдів, піддався складному перетворенню ядерний апарат. Ці прогресивні зміни можуть бути віднесені до ароморфозу.
Від джгутикових найпростіших пішли також (через стадію колоніальних форм) всі багатоклітинні тварини.