Тип Кільчасті черви
Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 3. ТРИШАРОВІ ТВАРИНИ. ЧЕРВИ.
§18. Тип Кільчасті черви
Чарльз Дарвін, який здійснив навколосвітню подорож і побачив безліч дивовижних тварин, не втомлювався спостерігати і захоплюватися поведінкою, здавалося б, цілком звичайного дощового черв’яка. Спробуймо й ми навчитися бачити, поважати та розуміти навіть те, що є під ногами.
Тип Кільчасті черви, або Кільчаки
Цей тип включає найбільш високорозвинених червів із сегментованим тілом, що живуть переважно у воді. Сегменти червів схожі на
Травна система диференційована на рот, глотку, стравохід, воло, шлунок, кишечник і анальний отвір. Розвинені й інші системи: замкнена кровоносна, видільна, дихальна (у більшості видів).
Нервова система складається з навкологлоткового нервового кільця і двох черевних нервових стовбурів з нервовими вузлами. З органів чуття можуть бути розвинені очі, нюхові ямки,
Серед кільчастих червів є роздільностатеві організми та гермафродити. До типу Кільчасті черви належать класи Малощетинкові, Багатощетинкові черви, П’явки.
Дощовий черв’як – представник кільчастих червів
Дощовий черв’як вам добре відомий. Червонувато-рожевого кольору, членистий, завдовжки до 30 см. Живе він у грунті, живиться рослинними рештками, перегноєм, пропускаючи через кишечник величезну кількість грунту. Особливо важливе грунтоутворююче значення дощового черв’яка. Він перемішує шари грунту, спушує його, збагачує органічними речовинами.
Олігохета – земляний черв’як (праворуч), що зазнав нападу стоноги (ліворуч)
Кільчасті черви живуть переважно у водному середовищі
Черв”як дощовий
Схема будови дощового черв’яка (поперечний розріз):
1 – епідерміс
2 – кутикула
3 – спинна кровоносна судина
4 – щетинка
5 – целом
6 – шкірно-мускульний мішок
Дощовий черв’як у природі виконує грунтоутворюючу функцію
Будова. У дощового черв’яка розрізняють головний відділ, тулубний і анальну лопать. У передній частині тіла є потовщення – поясочок, який необхідний для розмноження. Тіло вкрите епітелієм і кутикулою. Епітелій з двома шарами м’язів утворює шкірно-мускульний мішок. В епітелії містяться залози, які виділяють слиз. Він змочує тіло черв’яка, полегшує дихання і рух. З боків тіла на кожному сегменті розташовані по дві пари коротких щетинок, які можуть втягуватися.
Травлення. Через рот і м’язисту глотку їжа потрапляє до стравоходу, куди відкриваються особливі залози, секрет яких знешкоджує грунтові кислоти. Потім їжа потрапляє у воло і м’язистий шлунок. Завдяки скороченням м’язів їжа перетирається і надходить до кишечника, де поживні речовини всмоктуються в кров. Неперетравлені рештки виводяться через анальний отвір.
Дихальних органів у дощового черв’яка немає, дихання здійснюється дифузно, через поверхню тіла. Газообмін може відбуватися, якщо шкіра волога. З настанням посухи дощові черви зариваються глибоко в грунт, і, оточивши себе слизом, утворюють капсули для захисту від висихання.
Кровоносна система складається з великих черевної, спинної, кільцевих судин, які розгалужуються й утворюють сітку. Найдрібніші судини – капіляри, їхня стінка складається з одного шару епітеліальної тканини, крізь яку легко проникають різні речовини в результаті дифузії. Серця у дощового черв’яка немає, кров приводять у рух декілька кільцевих судин з міцнішими стінками. їх називають “серця”. Кров рухається кровоносними судинами, не виливаючись у порожнину тіла. Така кровоносна система називається замкненою.
Кров у дощових черв’яків червона, подібна за своїм складом до крові хребетних тварин. Вона виконує транспортну функцію – розносить по всьому організму поживні речовини та кисень, забирає продукти виділення та вуглекислий газ.
Видільна система представлена метанефридіями. Це трубочки, які одним кінцем відкриваються в порожнину тіла, а другим – назовні в кожному сегменті.
Нервова система й органи чуття. Нервова система влаштована досить складно. Порівняно з круглими та плоскими червами більшими є розмір і кількість гангліїв у навкологлотковому нервовому кільці. Від нього відходить черевний нервовий ланцюжок, який має ганглії в кожному сегменті.
Органи чуття у дощового черв’яка, на відміну від його родичів, що живуть у воді, розвинені погано.
Розмноження та регенерація. У разі нестатевого розмноження тіло черв’яка розділяється на 4-5 зчеплених особин. Потім цей ланцюжок розвалюється, і особини, що відокремилися, починають самостійне існування. Якщо черв’яка випадково розрізають лопатою під час перекопування грунту, то з часом ранки загоюються, а з кожної половинки виростає новий черв’як.
Дощові черви – гермафродити. При розмноженні черви з’єднуються, мовби злипаються на якийсь час і обмінюються сперматозоїдами. Потім розходяться. Поясочок виділяє слиз, у який кожний черв’як відкладає яйцеклітини. У слизі відбувається запліднення. Черв’як виповзає з муфти слизу – це і є кокон з яйцями. З часом із кокона виходять молоді черви (прямий розвиток).
Запам’ятайте найважливіше
До типу Кільчасті черви належать черви з посегментованим тілом, які живуть у воді, грунті та в інших організмах. Характерна наявність вторинної порожнини тіла. Добре розвинені такі системи: травна, замкнена кровоносна, видільна, дихальна, нервова. З органів чуття можуть бути розвинені очі, нюхові ямки, щупальцеподібні придатки. Серед кільчастих червів є роздільностатеві організми та гермафродити. До типу Кільчасті черви належать класи Малощетинкові, Багатощетинкові черви, П’явки.