ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

ТЕМА 3 ПОВЕДІНКА ТВАРИН

&46. ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Пригадайте, що таке поведінковий акт. Як рухаються одноклітинні твариноподібні організми, молюски, хребетні тварини?

Поведінка тварин надзвичайно різноманітна за своїми формами, проявами й механізмами. Зазвичай усі форми поведінки тварин об’єднують у три основні групи – індивідуальна, репродуктивна і соціальна.

– Індивідуальна поведінка включає різноманітні понеділкові акти, спрямовані на виживання і життєзабезпечення окремої особини.

Основні з них такі: пересування: дослідницька активність; кормова поведінка; поведінка, спрямована на підтримання температури тіла; захист від ворогів; догляд за чистотою тіла; потреба у грі; використання знарядь.

Пересування – переміщення тварини в просторі, що потрібне для виконання будь-яких пристосувальних функцій (мал. 260), рухається завдяки зміні форми клітини (амебоїдний рух); 3 – хвилеподібний рух вужа звичайного; 4 – реактивний рух восьминога; 5 – антилопа гну рухається за допомогою кінцівок

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 260. Приклади типів пересування тварин: 1 – Інфузорія-туфелька

рухається за допомогою війок; 2 – амеба протей

Дослідницька активність – комплекс поведінкових актів, які знайомлять тварину з навколишнім середовищем. Досліджуючи свою територію, тварина отримує уявлення про місцезнаходження харчових та інших ресурсів (мал. 261), потенційних партнерів для парування і місць, де можна сховатися від хижаків.

Кормова поведінка – складний комплекс рухів, спрямованих на знаходження, схоплювання, утримання здобичі. Для прикладу ознайомимося з кормовою поведінкою личинки мурашиного лева, який трапляється по всій Україні. Цю комаху названо так через її поведінку. Личинка мурашиного лева викопує в піску конічну ямку – своєрідну лійку, викидаючи пісок головою (мал. 262). Вона запаюється в її центрі, виставляючи назовні лише щелепи, і чекав на здобич – різних комах, найчастіше мурашок. Якщо здобич намагається вибратися з лійки, личинка кидає їй під ноги пісок. Піщинки збивають жертву з ніг, і вона скочується на дно пастки. Личинка встромляє у здобич свої серпоподібні щелепи і впорскує в неї травні соки, після чого висмоктує перетравлений вміст (пригадайте, яким ще тваринах притаманне позакишкове травлення).

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Man. 261. Лисиця обстежує свої “володіння” в пошуках їжі

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 262. Мурашиний лек 1 – доросла особина; 2 – личинка; 3 – ловча лійка личинки

Поведінка, спрямована на пошук оптимального температурного режиму. Наприклад, пошук ящіркою затінку й прохолоди під час спеки (мал. 263). Метелики підвищують температуру власного тіла, сідаючи на відкриті місця і розправляючи крила.

– Захисна поведінка пов’язана з пошуками укриття, уникненням небезпек, охороною дитинчат. Більшість гризунів ховаються від хижаків у норах, щілинах тощо. Для попередження хижаків багато тварин набуває характерних агресивних поз (мал. 261).

– Гігієнічна поведінка спрямована на підтримання чистоти тіла. Однією зі складових цієї поведінки є грумінг. Це поведінка тварин, спрямована на очищення поверхні тіла, наприклад умивання, купання. У більшості ссавців чищення шерсті є щоденною вправою. У горобця хатнього грумінг проявляється в чищенні пір’я дзьобом, купанні у водних і пилових ваннах (мал. 265, 1). Мухи під час грумінгу спочатку активно потирають одну об одну передні лапки, а потім за допомогою них чистять усе тіло (мал. 265, 2).

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 263. Ящірка ховається від спеки у затінку

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 264. Агресивні пози; 1 – морського слона; 2 – азіатського лісового скорпіона; 3 – королівської кобри

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 265. Приклади гігієнічної поведінки: 1. Хатній горобець приймає пилову ванну 2. М’ясна муха чистить передні лапки

– Гра – сукупність специфічних проявів усіх форм поведінки дорослої тварини, характерна здебільшого для молодих особин. У різних видів тварин, особливо у ссавців, спостерігають поведінку, яку можна назвати саме грою (мал. 266). Дитинчата домашньої кішки завзято граються з м’ячем: стрибають на нього, катають по підлозі. Вовченята і лисенята шалено крутяться, намагаючися схопити одне одного за хвіст. Функція гри у тварин достеменно ще не відома. Деякі дослідники вважають, що це, можливо, вивільнення надлишкової енергії. Інші – що гра – це тренування в особливо важливих сферах життєдіяльності тварини, наприклад у полюванні.

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 266. Приклади гри у ссавців: 1 кошеня грається з іграшкою; 2 – молоді гепарди; 3 – молоді індійські слони

Діяльність за допомогою знарядь – особлива категорія індивідуальної поведінки, коли тварина використовує предмети як “знаряддя праці”. Наприклад, морські видри використовують каміння, щоб відкрити мушлі молюсків або панцир морського їжака (мал. 267, 1). Шимпанзе очищеною від листків гілочкою дістає термітів і мурашок (мал. 267, 2).

– Репродуктивна поведінка пов’язана з утворенням шлюбних пар, народженням потомства й турботою про нього. Вона часто супроводжується залицянням. Функція залицяння полягає в тому, щоб звести разом двох тварин різної статі в умовах, які забезпечують найбільшу ймовірність успішного парування.

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 267.1. Приклада діяльності за допомогою знарядь: морська видра (калан) використовує камінь, щоб зламати панцир морського їжака; 2 – карликовий шимпанзе (боново) за допомогою очищеної гілочки полое на термітів

Шлюбні сигнали жуків-світляків належать до зорових демонстрацій (мал. 268). Літаючи, самці виробляють спалахи світла. Самки реагують на сигнали самця коротким спалахом. Самець відповідає на сигнал самки, наближаючись до неї, і пара продовжує обмінюватися сигналами доти, доки самець не підлітає і не спаровується із самкою.

Є тварини, які, залицяючися до самок, виконують “любовні серенади”. Одні з найкращих “співаків” – горбаті кити. Залицяння в них супроводжуються любовними піснями, які можуть тривати цілу добу. Соловей теж співає від заходу сонця до світанку саме для того, щоб завоювати “даму свого серця”.

У різних видів тварин шлюбні стосунки неоднакові. Лебеді та гуси вибирають собі партнера зазвичай на все життя. Більшість співочих птахів утворюють пари лише на сезон. Дрібні ссавці (наприклад, гризуни – миші, пацюки) часто не утворюють постійних пар.

Соціальна, або суспільна, поведінка включає всі типи взаємодій тварин в угрупованнях. Одні тварини ведуть поодинокий спосіб життя, наприклад тигри. Інші види утворюють різноманітні за чисельністю (до багатьох тисяч особин) та рівнем складності спільноти.

Так, терміти живуть у складно організованих колоніях, число дорослих особин у яких може досягати від декількох сотень до декількох мільйонів. Людиноподібні мавпи орангутани живуть маленькими групами, які складаються із самки та її дитинчат. Зрідка трапляються групи з двох дорослих самок. Самці ведуть поодинокий спосіб життя.

ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Мал. 268. Шлюбна поведінка жуків-світляків: 1 – самка світляка звичайного; 2 – світляки в лісі (довга експозиція демонструє напрямки польоту самців)

Не будь-яка грушова активність тварин є соціальною. Наприклад, спільний політ метеликів на світло або загальну втечу тварин від лісової пожежі не можна назвати суспільною поведінкою.

Біологічний словничок: індивідуальний, репродуктивний і соціальний тип поведінки, грумінг.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

Розрізняють індивідуальну, репродуктивну й соціальну форми поведінки тварин. Індивідуальна поведінка спрямована на виживання й життєзабезпечення окремої особини. Це різні способи пересування, дослідницька активність. кормова поведінка, поведінка, спрямована на пошук оптимального температурного режиму, захисна поведінка, використання різних знарядь.

ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ

1. Які є основі форми поведінки тварин? 2. Які є способи пересування тварин? 3. Наведіть приклади захисної поведінки. 4. Для чого тваринам потрібен грумінг? 5. Які функції гри у тварин?

ОБГОВОРІТЬ У ГРУПАХ

Як різні форми поведінки допомагають тваринам пристосовуватись до умов середовища?

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ І КМІТЛИВИХ

Як ви вважаєте, чому кішка витрачає набагато більше часу на вилизування своєї шерсті, ніж собака? Чому самці тварин, які мешкають у густих лісах, зазвичай привертають увагу самки звуковими сигналами?

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Користуючись різними джерелами інформації, підготуйте міні-проекти на теми: “Як навчаються пташенята”, “Як тварини користуються знаряддями праці”.

Цікаво!

– У приматів взаємний грумінг не тільки слугує для утримання волосяного покриву в чистоті, але є важливим фактором підтримання структури співтовариства. Грумінг перетворився в них у тонке мистецтво й у деяких видів забирає щодня чимало часу. У лорі та інших лемурів з нижніх іклів і різців утворилися спеціальні “зубні гребінці”, які вони використовують для чищення шерсті.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН