ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ДОВКІЛЛЯ. Я І ПРИРОДА. Я І ДОВКІЛЛЯ
Урок 19. ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ДОВКІЛЛЯ. Я І ПРИРОДА. Я І ДОВКІЛЛЯ
Мета: вчити учнів аналізувати свої вчинки і вчинки оточення, виявляти турботу про довкілля; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати людяність, чемність, культуру спілкування, бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Тестування
1. Державні символи України – це:
А) герб;
Б) рушник;
В) гімн.
2. У тризубі зашифроване слово:
А) надія;
Б) воля;
В) радість.
3. Державний Прапор
А) жовтий і синій;
Б) синій і жовтий;
В) червоний і білий.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як виявляти в поведінці турботу про довкілля.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
– Сьогодні людство швидко розвивається, на Землі живе понад 5 мільярдів людей, а через 30 років їх кількість може подвоїтися. І кожній людині потрібні і сьогодні, і завтра простір для життя, роботи і відпочинку, потрібні їжа і одяг, і тому для природи залишається все менше і менше місця, скорочується чисельність багатьох видів рослин і тварин,
Природа необхідна для життя людини. Часто як дорослі, так і діти, зривають квіти, ламають гілочки дерев, не замислюючись про те, чого варто виростити те деревце. Яка прекрасна природа!
А зовсім недавно ми зрозуміли, що всього цього: чистих річок і озер, дикого лісу, неораних степів, звірів і птахів,- стає все менше і менше. Берегти красу і неповторність рідного краю – спільна турбота всіх людей, їх священний обов’язок.
2. Робота за підручником (с. 81-84)
Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.
Вправа “Мікрофон”
Учні виконують завдання рубрики “Поділися своїми думками”.
Потім читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 81.
Опрацьовують матеріали рубрики “Ознайомся з думкою інших людей” та виконують завдання на с. 82-84.
– Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 84. (Я дізнався, що… Я прагну…)
– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Мікрофон”
– Давайте пригадаємо правила поведінки на природі. (Учні передають одне одному символічний мікрофон та розповідають правила.)
– Бережи природу!
– Не ламай гілок, дерев!
– Не рви квітів!
– Не знищуй гнізда птахів!
– Не залишай сміття після відпочинку!
– Не руйнуй мурашники!
– Не обдирай кору дерев!
– Не стріляй з рогатки по птахам!
– Діти, пам’ятайте: природа – наш дім, а ми в ньому – мудрі господарі.
2. Робота в групах
– Яке твердження ви вважаєте правильним?
– Людина – цар природи.
– Людина – розумний господар природи.
– Охороняти природу – означає охороняти Батьківщину.
3. Робота в парах
– Відновіть речення, використовуючи слова із довідки.
Охорона природи – це…, раціональне… і… природних. Природа і… нерозривно пов’язані між собою.
Довідка: багатство, збереження, відтворення, використання, людина.
4. Читання вірша
Я зірвав квітку –
І вона загинула.
Я спіймав метелика –
І він помер у мене на долонці.
І тоді я зрозумів,
Що торкнутись цієї краси
Можна лише серцем.
– Яке відкриття зробив автор? (Цікаве – поруч із нами. Потрібно бачити його, відчувати, розуміти, берегти, примножувати.)
5. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового ви почули на уроці?
– Що станеться, якщо природу не охороняти?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 81-84).