Тварини
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 32
Тема. Тварини
Мета: уточнити уявлення учнів про тварин (до тварин належать не лише звірі, риби і птахи, але і метелик, і бабка); ознайомити з ознаками живих організмів (на прикладі тварин); продемонструвати різноманітність тваринного світу; учити класифікувати зображення комах, риб, птахів, звірів, пояснюючи сутність класифікації; розвивати мовленнєві вміння, мислення, увагу; виховувати інтерес до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
–
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Розгляньте силуети на дошці. Хто тут зображений?
– Що об’єднує вовка, ведмедя, рись і лисицю? Як назвати їх одним словом? (Тварини)
Усюди тварини нас оточують:
Стрибають, плавають, в небі літають.
У землі причаїлися, снують під ногами.
Скільки усього їх живе поряд з нами?
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з ознаками тварин.
III. Вивчення нового
1. Гра “Що ми знаємо про тварин”
Мета: оцінити рівень знань учнів і визначити, наскільки вони обізнані з темою взагалі. Імовірно, що діти не зможуть відповісти на всі запитання, та й відповіді можуть бути помилковими. Мета гри – акцентування уваги на змісті питань, що будуть розглядатися на уроці, а не на отриманні правильної відповіді.
– Яких диких тварин ви знаєте?
– Яких свійських тварин ви знаєте?
– Назвіть відмінності між дикими і свійськими тваринами або птахами.
– Назвіть їх спільні ознаки.
– Чим харчуються хижаки?
– Чим харчуються свійські тварини?
– Чим харчуються птахи?
За правильну відповідь кожна дитина отримує 1 бал. Перемагає учень, який набрав найбільшу кількість балів.
2. Робота над загадками (за малюнками)
– Він із казки,
Він із пісні,
В нього зубки
Як залізні.
Капустину
Він гризе,
Зветься звір
На букву “Зе”. (Заєць)
– Без води не може жить.
Має рот, та все мовчить. (Риба)
– Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав,
А як впав глибокий сніг,
Він поспати трохи ліг. (Ведмідь)
– Вік свій ходить з клунками,
Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд)
– Колючий клубочок
Прибіг у садочок.
В нього стільки голочок,
Як на небі зірочок,
Але не мав, бідний, нитки,
Не пошив шапки, свитки,
Рукавичок, чобіток,
Сів, та й плаче… (Їжачок).
– Тисяча тисяч бондарів
Роблять хати без дворів. (Мурахи)
– Летить – пищить, сяде – мовчить.
Хто його вб’є, той кров свою проллє. (Комар)
– Без сокири і без рук, а дім будує. (Птах)
– Уночі гуляє, а вдень спочиває.
Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
– Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
– Як назвати одним словом відгадки?
Висновок. Тварин дуже багато. Усі вони різні.
– Розгляньте малюнки.
– Яка мурашка?
– Який лось?
– На що схожий метелик? їжак? вуж?
– Який вовк?
– Яка лисиця?
– Розкажіть, хто з них літає, плаває, ходить, стрибає, повзає.
– Назвіть істотні ознаки тваринного світу. (Тварини народжуються, дихають, живляться, залишають потомство.)
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
>> Гра “Хто зайвий?”
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Доведіть, що тварини – частина живої природи.
– Які групи тварин ви знаєте?