ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО І ДОКОНАНОГО ВИДУ
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 27. ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО І ДОКОНАНОГО ВИДУ
328. Прочитайте. Визначте дієприслівники, з’ясуйте вид кожного.
1. Не мовчи, коли, гордо пишаючись, велегласно брехня гомонить, коли, горем чужим утішаючись, заздрість, наче оса та, бринить (І. Франко). 2. І ти ставав вродливий і надійний, розговорившись і розкрившись враз (О. Слоньовська). 3. Витри піт солоний із чола і трудись, забувши про утому (М. Луків). 4. У чужину йдучи, узяв я жменю зілля, і горсточку пісень, і жмут цілющих слів (Б. Кравців).
–
329. Роздивіться таблицю. На основі здобутої з неї інформації розкажіть про творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду.
ДІЄПРИСЛІВНИКИ
НЕДОКОНДНОГО ВИДУ І ДОКОНАНОГО ВИДУ | |
Утворюються | |
– від основи дієслова теперішнього часу | – від основи неозначеної форми дієслова |
ЗА ДОПОМОГОЮ СУФІКСІВ | |
-учи [-ючи) від дієслів I дієвідміни – ачи (-ячи) – від дієслів II дієвідміни: Пишуть | -вши (якщо основа закінчується на голосний) -ши (якщо основа закінчується на приголосний): Написати – написавши; долетіти – долетівши; донести – донісши; бігти – бігши. |
ОРФОГРАМА:
Літери у (ю), а (я) в дієприслівникових суфіксах
330. Від поданих дієслів утворіть дієприслівники недоконаного виду, запишіть їх, виділіть суфікси.
Знають, думають, мислять, терплять, хочуть, намагаються, стоять, сидять, мріють, долають.
– Позначте в словах орфограми “літери у (ю), а (я) в суфіксах дієприслівників” та “літера и в суфіксах дієприслівників”.
331. Перепишіть, від поданих у дужках дієслів утворюючи дієприслівники недоконаного виду.
1. Йди вперед (підставляють) груди вітрам (Я. Велесик). 2. (Йдуть) в широкий світ, я бачу всі дороги (Г. Кривда). 3. Усі поспішають, (шукають) щастя (Г. Чубач). 4. І досі ще тремтить душа, (ждуть) чогось таємного (І. Франко). 5. Треба зранку до праці вставати, (зневажають) втому і лінь, і долати, долати, долати бездуховність усіх поколінь (Г. Чубач).
– Позначте в словах орфограми “літери у (ю), а (я) в суфіксах дієприслівників” та “літера и в суфіксах дієприслівників”.
– Обгрунтуйте вживання в реченнях розділових знаків.
332. Перепишіть, на місці крапок уставляючи пропущені літери. Після кожного з дієприслівників позначте в дужках його вид.
1. Пізна..чи себе самого, я рідну землю пізнавав (К. Лесьєв-Лесь). 2. Ти не молися мовою чужою, бо, на колінах сто..чи, умреш (Д. Павличко). 3. Не любить серце, не бач..чи краси (Г. Сковорода). 4. Тремтить жайворонок, сипл..чи свої пісні на землю (Панас Мирний). 5. А за березою дуби стоять, трима..чи віки на своїх обважнілих руках (М. Стельмах).
– Позначте в словах орфограми “літери у (ю), а (я) в суфіксах дієприслівників” та “літера и в суфіксах дієприслівників”.
– Поясніть творення дієприслівників недоконаного виду.
– Підкресліть дієприслівникові звороти. Поясніть розділові знаки в реченнях.
333. Від поданих дієслів утворіть дієприслівники доконаного виду. Запишіть їх, виділіть суфікси.
Сказати, зробити, виконати, перемогти, загорнути, передати, посковзнутись, умитись, підійняти, перестати.
– Позначте в словах орфограми “літери у (ю), а (я) в суфіксах дієприслівників” та “літера и в суфіксах дієприслівників”.
334. З поданих пар слів утворіть словосполучення за формулою дієприслівник доконаного виду + іменник. Поясніть, якого відмінка іменника вимагає дієприслівник. Утворені словосполучення запишіть.
Опанувати, мова; подякувати, вчитель; виконати, завдання; навчити, читання; завершити, навчання; досягти, успіхи.
– У виділених словах поставте наголос.
– 3 утвореними словосполученнями складіть і запишіть речення. Поясніть у них розділові знаки.
335. Перебудуйте складні речення на прості так, щоб виділена частина була замінена на дієприслівниковий зворот. Запишіть утворені речення.
1. Відкинеш одну ваду – набудеш десять чеснот. 2. Не визнаєш своєї помилки – зробиш другу. 3. Якщо візьмеш чуже наперстком, ганьби набереш мішком. 4. Якщо поженешся за крихтою, втратиш весь пиріг. 5. Прагнеш знати майбутнє – озирайся на минуле.
– Визначте вид кожного з утворених дієприслівників.
– Позначте в словах орфограму “літери у (ю), а (я) в суфіксах дієприслівників”.
– У записаних реченнях поясніть розділові знаки.
Дієприслівники потрібно відрізняти від майже однозвучних із ними дієприкметників у формі називного відмінка множини.
ПОРІВНЯЙТЕ:
ДІЄПРИКМЕТНИКИ | ДІЄПРИСЛІВНИКИ |
Тихо. Повітря стоїть нерухомо, як води стоячі (Леся Українка). | Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах {Народна творчість). |
336. Перепишіть. Серед виділених слів визначте дієприслівники та дієприкметники. Поясніть, як ви їх розрізнили.
1. Немічні й ледачі завжди лежачі. 2. Сидячи на коні, не ховайся за вівцю (Народна творчість). 3. Промчали коні, сталлю тремтячи (М. Бажан). 4. Не побачиш, як очі незрячі, не напишеш, як руки тремтячі (П. Осадчук). 5. Танцюючі тучі, ви не при собі! Нащо вам роняти перли голубі? (П. Тичина). 6. І я, танцюючи, про радість заспіваю (М. Бажан).
– В останньому реченні підкресліть усі члени речення.
337. Перепишіть, від поданих у дужках дієслівних форм утворюючи дієприслівники недоконаного й доконаного виду.
(Розповідають) про життя української художниці Євгенії Гапчинської, називають звичні віхи: навчання, шлюб, робота… Та (продовжують) розповідь, слід пояснити, що працю обрано за покликанням душі.
Певно, це й привело до успіху.
(Вступити) до школи п’ятирічною, студенткою художнього училища Євгенія стала у тринадцять. (Закінчити) художній інститут, стажувалася за кордоном.
(Організовують) щороку з півтора десятка нових виставок в Україні та за рубежем, художниця залишається скромною людиною. Її роботи зберігаються в європейських музеях, а вона, щодня (встають) о 5.30, береться до роботи…
(Зображати) на своїх картинах маленьких чоловічків із наївними личками, художниця показує глибину їхнього внутрішнього світу. Вирази личок маленьких істот сповнені почуттів, про які дехто з нас, можливо, давно забув.
З Інтернету
– 3 роботами Євгенії Гапчинської ознайомтесь у мережі Інтернет. Що, на вашу думку, забезпечило художниці популярність і успіх?
Зберіть у мережі Інтернет інформацію про доброчинну діяльність художниці. Розкажіть про це. уживаючи дієприслівникові звороти.
338. Визначте в реченнях дієприслівники. Розберіть їх у вказаній послідовності.
1. І стане рідна Україна, усі здолавши бурі злі, нам добрим раєм на землі (М. Кондратенко). 2. Свіжим вітром день сміється, владно кличучи до себе (М. Губко). 3. Нам вічно треба небом жить, по шию будучи в планеті! (М. Вінграновський). 4. Не сумнівайся, ідучи з народом (Д. Павличко). 5. Визнавши свою слабкість, людина стає сильнішою (Оноре де Бальзак).
ПОСЛІДОВНІСТЬ РОЗБОРУ ДІЄПРИСЛІВНИКА ЯК ОСОБЛИВОЇ ФОРМИ ДІЄСЛОВА
1. Дієприслівник, його загальне значення.
2 На яке питання відповідає.
3. Постійні морфологічні ознаки: час (щодо основної дії), вид.
4. Синтаксична роль (яким є членом речення).
Пізнаючи себе самого, я рідну землю пізнавав (К. Лесьєв-Лесь).
ЗРАЗОК УСНОГО РОЗБОРУ ДІЄПРИСЛІВНИКА
Пізнаючи – особлива незмінна форма дієслова – дієприслівник, означає додаткову дію, відповідає на питання що роблячи?, теперішній час, недоконаний вид, входить до складу дієприслівникового звороту, який є обставиною.
ЗРАЗОК ПИСЬМОВОГО РОЗБОРУ ДІЄПРИСЛІВНИКА
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
ЧИТАННЯ. ГОВОРІННЯ
ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ
339. Прочитайте. Кого описано в уривку? Чи легко уявити описану тут людину?
Дві жінки, блондинка й брюнетка, сидять за столиком кав’ярні в Хрещатицькому Пасажі. Обидві стильні, доглянуті. Жінка, що здається блондинкою, насправді русявка, її волосся має відтінок стиглого жита. Колір пасує до дрібних рис її обличчя з широко посадженими очима. Личко в неї бліде, з роздвоєним підборіддям. Без обрамлення яскравим волоссям це лице неминуче губилося б у натовпі, так що колір знайдено бездоганно точно, що й не дивно, адже вона художниця.
– Владиславе, дозволь привітати тебе з успіхом справді небуденним, – звертається до неї журналістка-брюнетка, – із премією Фундації Мистецтв від Nestle…
Блондинка пригинається над столиком, усім тілом подаючись уперед, як кицька, що збирається заплигнути на дерево. Операторові, який знімає це інтерв’ю, крізь камеру видно, яке вольове оте її гострорисе личко з роздвоєним підборіддям. Художниця примружується, і в її обличчі зримо проявляється характер. Вона дуже гарна. Її голос звучить звичним владним тембром.
За О. Забужко
– Які означення вживає автор до слів волосся, риси обличчя, очі, підборіддя?
Назвіть ці означення.
– 3 якою метою привернуто увагу до рухів жінки, тембру її голосу?
– Чому авторка не згадує про зріст і поставу жінки, не описує її одяг?
– Які риси характеру людини передано через її словесний портрет?
– Чи є описана тут людина нашою сучасницею? Свою думку підтвердіть посиланнями на текст.
– Чи можна зробити висновок про успішність описаної людини? Чим це підтверджено в уривку?
– Як ви гадаєте, навіщо складають словесні описи зовнішності людини?
ОПИС ЗОВНІШНОСТІ – це словесне зображення людини. Через
Зображення зовнішності (постаті, рис обличчя, одягу, манери спілкуватися та ін.) зазвичай передають риси характеру особи та своє до неї ставлення.
Опис зовнішності складають у такий спосіб. У більшості речень словесного опису має бути назва частин тіла, рис обличчя, елементів одягу (це “відоме”) та їхні ознаки (це “нове”).
Наприклад:
В Н Н Н
Дівчина висока, ставна, смаглявочола (Олесь Гончар).
УВАГА! Так потрібно складати не всі речення опису! Побудовані в такий спосіб речення мають скласти основу, “каркас” тексту-опису зовнішності людини. “Відоме” й “нове” можуть розміщуватися в будь-якій послідовності, бути відділені іншими словами.
340. Прочитайте. У реченнях описового характеру визначте “відоме” і “нове”.
1. Павло Чубинський високий, чорнявий. Очі в нього чорні, брови густі, чоло високе, голос низький і гучний (За С. Русовою). 2. Чоловік був не старий, високого зросту, чорнявий, чорновусий, жилавий і кремезний (О. Кониський). 3. Коса в бабусі буйна, хвиляста й не сива, а якась рудувата, вилиняла. Рум’янець на щоках густий, гарячий, хоч і старечий. Тільки очі льодові, а вії білі, як сніг (За С. Васильченком).
– Що вам відомо про Павла Чубинського? Чи додав щось до вашого сприйняття цієї особистості портрет? Відповідь обгрунтуйте.
– Назвіть художні твори, у яких подано описи зовнішності (портрети) персонажів. З якою метою створюють художні портрети письменники?
Портрет Павла Чубинського
Опис зовнішності людини може бути складений у науковому, діловому або художньому стилях.
Мета наукового й ділового описів – об’єктивно й точно передати особливості вигляду людини. Такі описи стислі й конкретні.
Наукові описи можуть бути узагальнені, тобто відтворювати типову, характерну для певної групи людей зовнішність, виділяючи в ній найістотніше. Наприклад: На Поліссі зберігся справжній слов’янський екотип. Люди високі, русяві, з відкритими обличчями, світлими очима (С. Давидич).
Мета художнього опису зовнішності – створити образ, вплинути на читача чи слухача емоційно, викликати до портретованого певне ставлення. Цього досягають добором відповідних художніх засобів: епітетів, порівнянь, метафор: Посмішка в нього якась сонячна (І. Багряний). Голосочок був у неї – наче струмочок (Марко Вовчок). Голос зашарудів у його горлі, як гадючка в осінній зів’ялій траві (Є. Гуцало).
У художніх описах зовнішності вживають оцінні слова: Така була хороша, що й розказати не можна (Г. Квітка-Основ’яненко). Такий виріс красень, вродливець! (Олесь Гончар).
341. Прочитайте. Ознаки якого стилю притаманні реченням? Свою думку доведіть.
1. Дід дуже старий, білий, високий і прямий, як явір; очі йому блискучі, як зорі (Марко Вовчок). 2. Карпо молодий ще чоловік, осадкуватий, широкоплечий, ширококостий. Очі в нього сірі, завжди ясні, спокійні. І голос його рівний, і сам виглядає завжди добрим, завжди задоволеним (Панас Мирний). 3. У брунатному, схожому на суху зморшкувату грушу обличчі баби Ганни навіки залягли доброта і смуток (М. Стельмах). 5. Галя мала густу, темну косу, чорні, як дві тернини, очі з довгими стрілчастими віями, особливе гортанне мовлення (За С. Васильченком).
– Визначте вжиті в уривках художні засоби. Яка їхня роль в описах зовнішності? На що звернули увагу читачів автори, щоб описати людську зовнішність? Чи можна сказати, що описане ними є для описаної людини найважливішим, головним?
342. Прочитайте вірш поета Олекси Довгого. Визначте головну думку поезії.
Вся краса світу
У його розмаїтості,
Багатогранності,
Неповторності…
Кожна людина вродлива
Тільки своїми очима,
Тільки своїм голосом,
Тільки своїми рисами характеру.
Тільки своєю душею
І своїм серцем.
Усе набуте – штучне,
Усі прикраси – фальш.
Вони призводять людину
До безликості.
– Якою мірою ви згодні з автором? Про яку безликість йдеться у вірші?
– Як ви гадаєте, чи має сучасна людина дбати про свій імідж? Лексичне значення цього слова з’ясуйте за Тлумачним словничком.
– Чи впливає імідж на успішність? Висловлюючи свою думку, уживайте дієприслівникові звороти.
343. Прочитайте. Обгрунтуйте вживання в реченнях розділових знаків.
Під теплим світлом настільної лампи Христина, повільно гортаючи сторінки, уважно роздивлялася фотографії. Серйозні пани, спираючись на ціпки, дивилися з-під крислатих капелюхів. Жінки в калелюшках та широких пальтах усміхалися, тримаючися зі своїми супутниками попід руки. Часом біля дорослих були діти, трохи насуплені та розгублені.
З-під одного фото визирав кутик складеного аркуша. Розгорнувши його, Христина прочитала: “Для чого я живу? Що залишиться після мене?”
За Г. Вдовиченко
– Чи зберігає ваша родина давні сімейні фотографи? Які почуття переживаєте ви, їх роздивляючись? Звіртеся зі Словничком назв почуттів.
– Визначте головну думку уривка. Що розповідають вам про історію вашої родини старовинні фотографії? Чи допомагають вам зрозуміти обставини життя ваших старших родичів їхні фотопортрети? Яким чином? Підготуйте про це усну розповідь. Уживайте дієприслівникові звороти.
Знайдіть в Інтернеті програму, що допомагає створити колажі зі старих фотографій. Відберіть ті, які розповідають про ваші почуття до родини і створіть “фотосерце”.
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
ЧИТАННЯ. ГОВОРІННЯ
УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО РОЗПОВІДНОГО ТЕКСУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ
344. Прочитайте. Визначте тему й головну думку тексту. Назвіть типи мовлення, які в тексті поєднано. Свою думку доведіть.
Автопортрет Тараса Шевченка
Ніколи раніше Тарас не малював олією. Звик до акварелі, виходило непогано. А що як спробувати написати олією автопортрет?
Кажуть, самого себе малювати важко. Ніби й знаєш себе добре, а спробуй передати на полотні свій характер, настрій, показати все, що в тебе на душі…
Поставивши біля себе велике дзеркало, Тарас навстіж відчинив вікно. Пильно й прискіпливо почав роздивлятися кожну рисочку свого обличчя, ніби бачачи себе вперше.
Зробивши підмальовок, він узявся за пензлі. Невдовзі з темного овалу полотна виступило бліде й змарніле обличчя. Тарас нещодавно перехворів, тому очі глибоко позападали, вилиці проступили чіткіше.
У невеликих карих очах юнака затаєна глибока втома. Різкою зморшкою перерізане високе світле чоло. Тонкі вуста гірко надломлені. На блідому обличчі застиг безрадісний вираз.
Тарасові – двадцять шість. Лише два роки минуло, як його викуплено з кріпацтва. Та мучаться в рабстві сестри й брати. Скільки кривди й горя навкруги!
Стрімкий поворот голови, упевнений погляд засвідчують силу духу й незламність. Адже перший Тарасів “Кобзар” уже вийшов друком! Відчувши в собі силу таланту поета, юнак повірив у свій талант живописця!
Робота просувалася швидко. Тарас малював упевнено й натхненно. Відступивши від мольберта, він поклав пензля й почав пильно роздивлятися самого себе.
За Д. Красицьким
– Лексичне значення виділених слів з’ясуйте за Тлумачним словничком.
– Прочитайте речення, що містять особливі форми дієслова.
– Прочитайте речення, ускладнені дієприслівниковими зворотами, поясніть у них розділові знаки.
– Складіть і запишіть план тексту.
– Усно перекажіть за планом текст. У переказі вживайте речення, ускладнені дієприслівниковими зворотами.
345. У мережі Інтернет відшукайте інформацію про автопортрети Тараса Шевченка.
Порівняйте два з них – Шевченка-юнака й Шевченка – літнього чоловіка. Чи відбилися життєві незгоди на зовнішності Кобзаря? Яким чином? Які риси Кобзаревої вдачі залишилися незмінні, і чи передають це автопортрети? У відповіді використайте три-чотири дієприслівникові звороти.
Тарас Шевченко. Автопортрети 1860 років
Related posts:
- Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду Дієприслівники недоконаного виду утворюються від основи дієслова теперішнього часу (3-ї особи множини) за допомогою суфіксів: – від І дієвідміни Учи (-ючи), – від II дієвідміни – – ачи (-ячи): Нес/уть + учи -> несучи, Малю/ють + ючи -> малюючи, Нос/ять + ячи […]...
- ВИД І ЧАС ДІЄПРИСЛІВНИКІВ. ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО Й ДОКОНАНОГО ВИДУ Морфологія. Орфографія. Дієприслівник & 23. ВИД І ЧАС ДІЄПРИСЛІВНИКІВ. ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО Й ДОКОНАНОГО ВИДУ Мово моя українська – Батьківська, материнська, Рідна мені до болю,- Дужий я із тобою! В. Бичко ПАМ’ЯТАЙМО Дієприслівники мають форми теперішнього й минулого часу. На відміну від дієприкметників, дієприслівники утворюються від усіх дієслів І і II дієвідміни. Виняток становить дієслово […]...
- Вид і час дієприслівників. Дієприслівники недоконаного й доконаного виду, їх творення МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИСЛІВНИК & 21 Вид і час дієприслівників. Дієприслівники недоконаного й доконаного виду, їх творення ! Вид мають усі форми дієслова. Дієприслівники бувають недоконаного й доконаного виду. Дієприслівники недоконаного виду теперішнього часу означають додаткову дію, одночасну з основною, і відповідають на питання що роблячи?: Працюючи за комп’ютером, контролюй відстань до екрана. […]...
- Дієприслівники доконаного і недоконаного виду, їхнє творення Тема: Дієприслівники доконаного і недоконаного виду, їхнє творення. Мета: Пояснити особливості творення дієприслівників доконаного й недоконаного виду; формувати вміння визначати вид дієприслівників, утворювати дієприслівники певного виду; формувати орфографічну грамотність; виховувати повагу до усної народної творчості, любов до пісні; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: Роздавальний матеріал, підручник. Хід уроку […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКИ ДОКОНАНОГО ТА НЕДОКОНАНОГО ВИДУ § 30. ДІЄПРИСЛІВНИКИ ДОКОНАНОГО ТА НЕДОКОНАНОГО ВИДУ Вправа 305 Доконаного виду Недоконаного виду Купивши, Ознайомившись, Здолавши, Домовившись, Принісши, Увійшовши, Розрісшись, Змішавши, Купивши, Стиснувши, Віддавши, злетівши, сівши Оздоблюючи, Здобуваючи, Командуючи, Працюючи, Добігаючи, Творячи, говорячи, Задумуючись, Одягаючись, Думаючи, Ошукуючи, Зачиняючись КЛЮЧ. У здоровому тілі здорова душа. II. Вправа 306 Вправа 307 I. Доорати – доорав – дооравши. […]...
- Написання дієприслівників – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Написання дієприслівників 1. У суфіксах, за допомогою яких утворюються дієприслівники, завжди пишеться літера И. 2. Дієприслівники з суфіксами – учи (-ючи), – ачи (-ячи) треба відрізняти від активних дієприкметників теперішнього часу в називному або знахідному відмінках множини, у яких після суфіксів – уч-(-юч-), – ач – (-яч-) є […]...
- Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників Тема: Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, Морфологічні ознаки, синтаксична роль. Дієприслівниковий зворот. Літера и в суфіксах дієприслівників. Мета: Дати поняття про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати вміння розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їхні граматичні ознаки; формувати вміння визначати орфограму “Буква и в суфіксах дієприслівників”; дати поняття про дієприслівниковий зворот, формувати вміння визначати […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК § 24. ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ 302. Прочитайте. Визначте спосіб, яким утворено кожен із виділених іменників. На галявині хлопці позлазили з коней, нарубали шаблями гілля. Незабаром запалало вогнище. Хлопці й не почули, як до них підійшов старий чоловік. Він запросив мандрівників до своєї хатчини. Над столом висів образ Богородиці. Лежанка, стіл, лава були […]...
- Не з дієприслівниками – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Не з дієприслівниками Не з дієприслівниками пишеться окремо, крім тих випадків, коли дієприслівник без Не не вживається або входить до складу префікса Недо-: не Укриваючись, Не розбивши, Не дослухавши до кінця, Але НеВгаваючи, НеЗдужаючи, НеХтуючи, НеНавидячи, НеПокоячись, НеДооцінюючи, НеДописавши. Творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду Вид Від якої […]...
- Схема екологічної характеристики виду тварин ОСНОВИ ПОПУЛЯЦІЙНОЇ ЕКОЛОГІЇ Розділ 11. ПОПУЛЯЦІЯ ЯК ОБ’ЄКТ ВИКОРИСТАННЯ 11.4. Схема екологічної характеристики виду тварин 1. Назва виду (наукова і народна). 2. Загальні відомості про ареал виду. 3. Поширення в регіоні, включаючи коротку характеристику екосистем (біогеоценозів), в яких вони функціонують. 4. Основні відомості про біологію виду: А) розмір, забарвлення, пристосованість до життя в даному середовищі; […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 25. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 302. Перепишіть прислів’я, визначте й підкресліть у кожному граматичні основи. Якими частинами мови виражено присудки? Доведіть, що ці дієслова стоять в особових формах. 1. Високо злітаючи, птах далеко бачить. 2. Ластівка, облетівши півсвіту, повертається додому. 3. Живучи в одному лісі, […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 16. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ 206. Прочитайте. Яким способом утворено кожне з дієслів? Від якої частини мови? Казати – переказати Білий – білити Зима – перезимувати Йти – прийти Обід – обідати Син – усиновити Сміятися – розсміятися Я – якати Два – подвоїти Дієслова творяться від дієслів [креслити – підкреслити), іменників (вечеря […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ. БУКВИ Е, И, І В СУФІКСАХ ІМЕННИКІВ Морфологія та орфографія. Іменник § 35. ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ. БУКВИ Е, И, І В СУФІКСАХ ІМЕННИКІВ Про способи творення іменників, а також про написання суфіксів – ив(о), – ен(я), – ичок, – ечок та ін. ПРИГАДАЙМО. Які є способи творення слів? 289 Розгляньте зразки творення іменників. Зробіть висновок, якими способами творяться іменники. Ü вихід <- […]...
- ІНДЕКС ЗНАЧЕННЯ ВИДУ Екологія – охорона природи ІНДЕКС ЗНАЧЕННЯ ВИДУ – чисельність (частка) досліджуваного виду в заг. чисельності аналогічних організмів, його відносна перевага (визначається за відношенням площі поширення даного виду до площі, зайнятої всіма ін. видами)....
- СТРУКТУРА ВИДУ Екологія – охорона природи СТРУКТУРА ВИДУ – поділ виду як системи на певні підсистеми; статевовікова С. в. – співвідношення кількості особин різних вікових і статевих груп; хорологічна С. в. – розміщення в межах ареалу виду, підвидів, груп популяцій або окремих популяцій....
- АРЕАЛ ВИДУ Екологія – охорона природи АРЕАЛ ВИДУ – зона геогр. поширення особин певного виду незалежно від ступеня постійності їх існування....
- УЧАСТЬ ВИДУ Екологія – охорона природи УЧАСТЬ ВИДУ – ступінь кільк. участі та функц. значення виду у складі або продуктивності угруповання....
- АДАПТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ВИДУ Екологія – охорона природи АДАПТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ВИДУ – міра пристосувальних можливостей виду до умов середовища....
- Генофонд (алелофонд) виду МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ Розділ 2 ПОПУЛЯЦІЙНО-ВИДОВИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ 2.1.3. Генофонд (алелофонд) виду Біологічний вид, який складається з численних особин, що мають генетичні родинні зв’язки, але різняться за комбінаціями спадкових ознак, складає цілісну біологічну макросистему. Завдяки дії природного добору генофонд виду збалансований і має оптимальні якості щодо умов існування виду. Генофонд […]...
- МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ВИДУ Екологія – охорона природи МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ВИДУ – простір, обмежений сукупністю умов абіотичного та біотичного середовищ, що забезпечує весь цикл розвитку особин, популяції або виду в цілому. Місце (територія, акваторія) з певними умовами, де знаходиться даний вид живого....
- МЕЖА ТОЛЕРАНТНОСТІ ВИДУ Екологія – охорона природи МЕЖА ТОЛЕРАНТНОСТІ ВИДУ – поведінка виду відносно чинників середовища у відомих межах визначена генетично як норма реакції. Порогові значення чинника, всередині яких ще можливе існування організму, позначаються як мінімум і максимум. Зона, розташована між крайніми значеннями толерантності, визначає екол. амплітуду, або М. т. в. відносно відповідного чинника навколишнього середовища. Чим ширший […]...
- Питання для самоконтролю – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Питання для самоконтролю 1. Що таке дієприслівник? 2. Яка різниця між дієприкметником та дієприслівником? 3. Яка різниця між дієприслівником та дієсловом? 4. Як пишеться не з дієприслівником? 5. Що таке дієприслівниковий зворот? 6. Як виділяються дієприслівники на письмі та мовленні? 7. Розкажіть про творення дієприслівників недоконаного і доконаного […]...
- ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ § 21. ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ Вправа 210 I. Зібрати – зібраний, подолати – подоланий, обстругати – обструганий, атакувати – атакований, зупинити – зупинений, загородити – загороджений, розщепити – розщеплений, обставити – обставлений, захистити – захищений, оголосити – оголошений, змолотити – змолочений, змолоти – змелений, підперти – підпертий, взути – взутий, розкрити – розкритий, огорнути – […]...
- Способи творення іменників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК §19. Способи творення іменників 169.1. Пригадайте способи творення слів. Прочитайте і доведіть, що подане висловлювання е текстом. Визначте, яким способом утворені виділені слова. День був прозорий, безвітряний. Уночі випав дощ. Повітря було чисте і свіже, наче хтось вимив далеч. Річка стояла, як скляне озеро. Білосніжними кучугурами відбивалися в ній хмари. Низько […]...
- ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ УМОВНОГО СПОСОБУ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 13. ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ УМОВНОГО СПОСОБУ 177. Прочитайте. Визначте дієслова, з’ясуйте спосіб кожного. Між добром і злом завжди триває боротьба, яка завершується перемогою добра. Цю думку український народ стверджує у своїх казках. Народні казки не навчали б дітей змалечку добра й справедливості, якби добрим і справедливим не був наш народ. Герої казок не […]...
- Способи творення слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 49. Способи творення слів 504. Прочитайте. Вкажіть, за допомогою яких значущих частин слова утворені нові слова. 1. Бити -> розбити, питати -> перепитати. 2. Ліс -> лісок, робота -> робітник. 3. Планета -> міжпланетний, осика -> підосичник. Нові слова утворюються переважно за допомогою префіксів і суфіксів. Існують такі […]...
- Критерії виду – ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА Критерії виду Морфологічний схожість зовнішньої і внутрішньої будови організмів одного виду. Критерій не абсолютний, тому що існують види-двійники, статевий диморфізм особин одного виду, породи і сорту, що значно відрізняє їх один від одного. Генетичний – характеризує кількість і структуру хромосом виду, його каріотип. […]...
- Схема екологічної характеристики виду рослин (спрощена) ОСНОВИ ПОПУЛЯЦІЙНОЇ ЕКОЛОГІЇ Розділ 11. ПОПУЛЯЦІЯ ЯК ОБ’ЄКТ ВИКОРИСТАННЯ 11.5. Схема екологічної характеристики виду рослин (спрощена) 1. Назва виду (наукова і народна). 2. Загальні відомості (літературні) про ареал. 3. Поширення в регіоні. Вказати, в якому типі місцезростань і в яких біогеоценозах переважає. 4. Загальні (літературні) відомості про біологію виду. 5. Життєва форма, розміри рослини і […]...
- Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 15 Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу Дієприкметники за станом поділяються на активні (теперішнього й минулого часу) і пасивні (минулого часу). Активні Пасивні Називають ознаку предмета за дією, яку він сам виконує: граючий тренер (тренер, який ще грає в команді); зів’яле листя (листя, […]...
- ВИД. СТРУКТУРА І КРИТЕРІЇ ВИДУ Біологія – універсальний довідник ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ ЕВОЛЮЦІЯ. ЕВОЛЮЦІЙНЕ ВЧЕННЯ ВИД. СТРУКТУРА І КРИТЕРІЇ ВИДУ Вид – сукупність особин, що характеризуються спадковою подібністю морфофізіологічних особливостей, вільно схрещуються і дають плодюче потомство, пристосовані до певних умов життя і займають визначений ареал. Види біологічно ізольовані один від одного. Структурною одиницею виду є популяція. Популяція – відносно ізольована група […]...
- Походження людини. Особливості еволюції виду ВСТУП УРОК 3. Походження людини. Особливості еволюції виду Homo Sapiens Освітня мета: ознайомити учнів з гіпотезами походження людини; сформувати поняття антропогенезу, його рушійні сили. Основні поняття і терміни: антропогенез, дріопітеки, австралопітеки, пітекантропи, синантропи, палеоантропи, неандертальці, кроманьйонці, Людина розумна. Обладнання: таблиці або стенд “Походження людини”; скелет людини, кроля, голуба, ящірки, жаби, хребетних тварин; вологі препарати і […]...
- ВІРНІСТЬ ВИДУ Екологія – охорона природи ВІРНІСТЬ ВИДУ – показник прихильності виду до певного угруповання (умов середовища). Розрізняють В. в. абсолютний (для стенобіонтів), територіальну (для угруповань геогр. регіону) і локальну (для вузького регіону). За шкалою В. в., запропонованою Браун-Бланке, розрізняють: вірні види, що трапляються лише в даній категорії рослинності; постійні, що трапляються переважно в даній категорії рослинності; […]...
- ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Іменник § 16. ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ Про те, як творять іменники, про найуживаніші суфікси, а також про стилістичну роль словотвірних засобів іменників ПРИГАДАЙМО. 1. Які є способи творення слів? 2. Як пишемо складні іменники? 133 Розгляньте зразки творення іменників. Зробіть висновок, якими способами творяться іменники. 134 I. Прочитайте текст. Визначте […]...
- Дієприслівники, їх творення і вживання – Дієслово ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.5. Дієслово Дієприслівники, їх творення і вживання Дієприслівник – це особлива форма дієслова, яка вказує на додаткову дію. Дієприслівник вживається лише тоді, коли в реченні до одного діяча відноситься щонайменше дві дії. Дієприслівники недоконаного виду утворюються за допомогою суфіксів – учи – […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ПРИСЛІВНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 30. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ПРИСЛІВНИКІВ 365. Прочитайте прислів’я. Визначте прислівники. Яким способом і від якої частини мови утворено кожний з них? 1. Хто гарно пише, на перо не скаржиться. 2. Що швидко готово, те безтолково. 3. Наперед думай, а після того роби. 4. Лінивий двічі робить, скупий двічі платить. 5. Ви робіть по-вашому, […]...
- Популяції – головні складові одиниці виду МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ Розділ 2 ПОПУЛЯЦІЙНО-ВИДОВИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ 2.1.5. Популяції – головні складові одиниці виду Усі види складаються з популяцій. Популяція – елементарна структурна одиниця виду, форма його існування за даних умов. Види бувають монотипові і політипові. Монотипові види складаються лише з популяцій, навіть з однієї. Але таких видів небагато […]...
- Перехід з одного виду пенсії на інший Перехід з одного виду пенсії на інший – перехід, який може мати місце щодо осіб, які водночас мають право на різні державні пенсії. їм призначається одна пенсія за вибором. Винятком є пенсія інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, […]...
- АКТИВНІ І ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 20. АКТИВНІ І ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ 239. Прочитайте словосполучення. Визначте, хто або що виконує дію, за якою дієприкметник називає ознаку предмета: названий іменником предмет чи інший, не названий у словосполученні? Мисляча людина, омріяна перемога, палаюче вогнище, погаслий вогонь, запалені іскри, порум’яніле обличчя, побілені стіни, затихаючий спів. Дієприкметники бувають […]...
- ТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Морфологія та орфографія. Прикметник § 45. ТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Про прикметникові суфікси, зміни приголосних при словотворенні, а також про перехід прикметників у іменники ПРИГАДАЙМО. Які є способи словотворення? 373 Розгляньте зразки творення прикметників. Зробіть висновок, якими способами творяться прикметники. Суфікси прикметників Якісні Прикметники Відносні Прикметники Присвійні Прикметники -ш-, – іш-, – енн-, – анн-, – еньк-, […]...
- Змінювання і творення слів. Основні способи словотворення СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ Цей розділ запрошує вас у майстерню. Тут панують особливі інструменти, ідо використовуються для творення слів. Це суфікси, префікси, поєднання основ, перехід однієї частини мови в іншу. Один з інструментів словотворення – префікс, а спосіб – префіксальний. Скажімо, префікс не-. Лише два звуки, а як вони можуть змінити значення слова, та й ваш настрій: […]...