ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ НАКАЗОВОГО СПОСОБУ
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 14. ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ НАКАЗОВОГО СПОСОБУ
184. Прочитайте речення. Визначте дієслова наказового способу, з’ясуйте особу й число кожного з них.
1. Чесним словом лікуйся, живи Україною! (В. Кочевський). 2. Свою Україну любіть… (Т. Шевченко). 3. Даймо на працю для України серце, і розум, і руки! (Б. Грінченко). 4. Хай живе Вкраїнонька й калина у душі, у мріях, у піснях! (В. Письменний).
Дієслова наказового способу змінюються за особами й числами.
Форми дієслів наказового способу творяться від основ теперішнього
НАКАЗОВАИЙ СПОСІБ ДІЄСЛОВА
ОДНИНА | МНОЖИНА | |
І особа | Берімо(ся), розвіймо, зітрімо | |
II особа | Бери(ся), розвій, зітри | Беріть(ся), розвійте, зітріть |
Закінчення – и, – імо (-ім), – іть (-іте) вживаються в дієсловах із наголошеним закінченням [роби, робімо, робіть) або в дієсловах, основа яких закінчується збігом
В інших випадках дієслова другої особи однини у формі наказового способу мають чисту основу: кинь, малюй, дозволь, маж.
Форма третьої особи дієслів наказового способу твориться сполученням часток хай, нехай і дієслова у формі теперішнього або майбутнього часу: хай бере, хай беруть, нехай повернеться, хай повернуться.
185. Перепишіть речення, після кожного дієслова вкажіть у дужках його спосіб, особу та число.
1. Любіть Україну у сні й наяву (В. Сосюра). 2. Не зітхай, а працюй, марно часу не гай! Праці щирої жде вже давно рідний край (Т. Романченко). 3. Тільки на правду складаймо надії! (Б. Грінченко). 4. Розбудуймо соборну державу! (А. Бортняк). 5. Високої істини хай не торкнеться іржа! (Б. Олійник).
186. Поставте подані дієслова в усіх можливих формах наказового способу. Запишіть їх.
Любити, розказувати, розказати, їсти, сісти, лягти, перевірити.
ПІДКАЗКА
У творенні форм наказового способу не вживають дієслово давайте. Вирази типу давайте запишемо, давайте привітаємо не є нормативними.
Позначте в словах орфограму “знак м’якшення”.
Дієслова у формі другої особи однини наказового способу пишуть зі знаком м’якшення: сядь, стань, посунься, їдьмо, будьмо.
Не пишуть знака м’якшення в дієсловах, основа яких закінчується на літеру, що позначає губний або шиплячий приголосний (насип, ріжте) або на – р (повір, удар).
187. Перепишіть, на місці крапок уставляючи, де потрібно, знак м’якшення.
I. 1. Глян.., моя дитино, через Україну, через нашу хату вже качки летять (М. Ткач). 2. Облиш., забобони, обмий совість, а потім одежу, залиш.. усі хиби і підіймайся! (Г. Сковорода). 3. Кажу собі: “Не вір.. неправді!” (Г. Чубач). 4. Нехай гнет..ся лоза, а ти, дубе, кріпись, ти рости та рости, не хилис.., не кривис..! (С. Руданський). 5. Попри сірі будні ти кладеш на душу гарне слово “Буд..мо!” (М. Сом).
II. 1. На грубе слово не серд..ся, на ласкаве не здавайся. 2. Не вір., усьому, що бачиш.., і половині того, що чуєш.. 3. Од ледачого поли вріж.. та тікай! 4. У чужий черевик ноги не сун. 5. Не мил..ся, бо голитися не будеш… 6. Їж.., Мартине, мати ще підкине! 7. Не чван. .ся званням, а пишайся знанням. 8. Сип.. із порожнього в пусте! 9. Удар.. лихом об землю! (Народна творчість).
– Визначте дієслова наказового способу, з’ясуйте особу та число кожного з них.
188. Перепишіть речення, уставте пропущені літери. Виділіть особові закінчення дієслів, визначте спосіб, особу й число кожного.
1. Поклянись на ч..рвоній калині, пр..сягни на святому гербі полюбить не себе в Україні, а її полюбити в собі (І. Білий). 2. Хай роки л..тять, хай міняют..ся царства, хай люто в..рує життя крутія! Лиш тільки світила б, лиш тільки б не згасла моя Україна, кровинка моя! (Б. Шавурський). 3. Ступай упевнено, не бійся, відважним будь, не..хитним будь (О. Лупій). 4. Ви ідіть все далі й далі та глядіть пряму дорогу (Я. Щоголів). 5. Говорила мати: “Не забудь, мій сину! Як збуду..ш хату, посади калину” (В. Косовський).
– Визначте речення, ускладнені однорідними членами, поясніть у них розділові знаки.
– Поясніть розділові знаки в реченні з прямою мовою.
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ЧИТАННЯ. ГОВОРІННЯ
УСНИЙ ТВІР РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ДІЙ НА ОСНОВІ ВЛАСНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ
(у формі інструкцій або настанов, керівництва до виконання певних дій)
189. Прочитайте. З’ясуйте, який тип мовлення покладено в основу кожного з висловлювань. Визначте стиль висловлювань. Яке з них можна назвати інструкцією? Свою думку обгрунтуйте.
І. Хто може нині обійтися без мобільного телефону? Хто мислить своє життя без комп’ютера? Хто не користується інформаційними ресурсами Інтернету: сайтами, блогами, форумами?
Ось і ми вирішили створити сайт нашого класу. Старший брат одного з наших хлопців, одинадцятикласник Сергій, узявся створити для сайту платформу, але за однієї умови: спочатку ми доберемо й передамо йому контент, тобто зміст, щоб сайт відразу можна було заповнити й запустити.
Передовсім ми зібрали всю інформацію, яку хотіли через сайт оприлюднити. Це були замітки про цікаві події, які в нашому класі трапилися, про вчинки наших однокласників, а ще – знайомих і незнайомих нам людей. Такі замітки ми писали на уроках, тому мали уявлення про те, як їх складати. Крім того, ми вибрали найкращі з написаних в школі та дома творчі роботи: вірші, оповідання, навіть твори. До такого контенту додалися гумористичні оповідання та анекдоти, бо хто ж не любить посміятися?
Зібравши тексти, ми придумали назви сторінок сайту: 1) Що в нас нового? 2) Розповімо про вчинок; 3) Ось які ми творчі люди… 4) Смійтеся разом із нами! Ці назви стануть рядками меню нашого сайту.
Після цього ми розклали тексти за сторінками-рубриками. Далі заходилися замітки редагувати. Виправляти помилки в творчих роботах, на щастя, не довелося, адже їх виправила наша вчителька. Її ж ми попросили переглянути тексти жартів і анекдотів.
Для редагування заміток ми скористалися поданою в кожному підручнику мови таблицею “Типи помилок”. Спочатку звертали увагу на зміст, тобто правдивість і достовірність замітки. Після цього вишукували і виправляли в текстах граматичні помилки. Паралельно виправляли помилки правописні: орфографічні й пунктуаційні. Оскільки замітки ми відібрали, на нашу думку, найкращі, помилок було негусто.
Ось так ми підготували наповнення класного сайту. Передали контент Сергію, тепер чекаємо. Гадаємо, сайт вийде непоганий, адже в його підготовку ми вклали чимало праці.
II.
Як підготувати контент для заповнення шкільного (класного) веб-сайту.
З-поміж усіх поданих матеріалів відберіть:
1) найцікавіші для користувачів сайту;
2) найбільш актуальні й злободенні.
Відібрані тексти систематизуйте за змістом відповідно до назв сторінок.
Перевірте, якою мірою будова текстів відповідає таким вимогам:
1) чи має текст заголовок, який відбиває його суть;
2) чи вказано дату і місце події (для заміток);
3) наскільки послідовно й чітко про подію розказано;
4) чи правильно названі особи, про яких йдеться в тексті;
5) чи висловлено ставлення автора замітки до події.
Відредагуйте текст матеріалів. Читайте текст не менше ніж тричі,
Звертаючи увагу на: 1) правдивість змісту; 2) граматику; 3) орфографію та пунктуацію.
– Зверніть увагу на способові форми дієслів, ужитих у кожному з висловлювань. Обгрунтуйте вживання наказового способу.
– Поясніть, якою мірою вибір стилю висловлювання залежить від умов і мети
Спілкування.
190. ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПАХ! Складіть, запишіть і прочитайте в класі інструкцію (у діловому стилі) та гумористичне оповідання (у художньому стилі) про:
– прибирання класу (навчального кабінету) під час чергування;
– підготовку команди до участі в шкільній грі КВК;
– прикрашання шкільної актової зали до свята.
191. За поданим планом складіть у художньому стилі усний твір на тему “Моє улюблене заняття”.
План твору
1. Чому я беруся за це заняття.
2. Наскільки потрібна (цікава) для мене ця праця.
3. Як я готуюся до роботи (який добираю матеріал, які інструменти, які створюю умови, що читаю).
4. З чого я розпочинаю.
5. Які трудові дії і в якій послідовності я виконую.
6. Чи задоволений я зазвичай результатом праці.
– Поясніть вислів Максима Рильського “Ми працю любимо, що в творчість перейшла”. Чи кожна праця, на вашу думку, може бути творчою? Що для цього потрібно?
Трапляється, що форми одного способу дієслова вживають у значенні іншого.
Наприклад:
– форми другої особи теперішнього часу дійсного способу можуть уживатися у значенні наказового за умови, коли наказ не викликає заперечень: Лагодь, сину, сани, відвезеш ялинку (М. Коцюбинський);
– форми наказового способу можуть уживатися у значенні дійсного, коли йдеться про несподівану минулу дію (інші бігають, кричать, а ти вечеряти подай, посуд перемий… (Панас Мирний);
– форми наказового способу можуть уживатися у значенні умовного: Не будь нас, ніхто б тої науки й не нюхав (О. Довженко);
– неозначену форму дієслова у значенні наказового способу вживають для підкреслення категоричності: Вирушити негайної
192. Прочитайте. Дієслова яких способів ужито в значенні наказового? Яких відтінків надають вони наказові, проханню, побажанню?
1. Після уроків ви готуєтеся до тематичної контрольної роботи! А завтра після екскурсії повертаєтеся до школи і знову готуєтесь! (З розмови). 2. Чи в простім конверті, чи по Інтернету написав би, сину, з ким ти там і де ти (В. Бровченко). 3. Поспав би ще. Чого так рано? (Григорій Тютюнник). 4. Чи не продали б ви тієї ялинки, що росте у вашім садочку? (М. Коцюбинський).
193. Прочитайте речення з мовлення семикласників. Дієслова якого способу вжито в значенні дійсного? Поясніть.
1. Не спізнися я на урок, поганої оцінки б не одержав. 2. А я й скажи під гарячу руку, що до контрольної не готувався! 3. Я візьми й підкажи йому на уроці, а вчителька візьми й почуй ту підказку. Що тут почалося! 4. Інші біля комп’ютера сидять та в ігри грають, а ти задачі розв’язуй!
194. Прочитайте військові команди, які використовують в українських військах. У значенні якого способу вжито дієслова в неозначеній формі?
1. Відділення, в одну шеренгу шикуйсь! 2. Відставити! 3. Відділення, на перший та другий – розподілись! 4. Рядовий Петренко, стій! 5. Рядовий Іванченко, вийти із строю на п’ять кроків! 6. Стати до строю! 7. Іти в ногу! 8. На місці – стій! 9. Розпочати перевірку! 10. Вартовий, прийняти пост! 11. Збільшити дистанцію! 12. Глуши двигун! 13. Скоротити крок! 14. Головні убори – надіти!
– Визначити особу та число дієслів, ужитих у формі наказового способу.
– Прочитати речення, дотримуючи правильної інтонації.
Related posts:
- ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ УМОВНОГО Й НАКАЗОВОГО СПОСОБІВ Мета: – навчальна: поглибити знання семикласників про способи творення дієслів умовного та наказового способів; – розвивальна: формувати вміння правильно визначати спосіб дієслова, розрізняти й доречно використовувати в мовленні дієслова умовного й наказового способів; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття поваги до природи. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія […]...
- Е, И В ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄСЛІВ І Й II ДІЄВІДМІНИ. Ь У ДІЄСЛОВАХ НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Морфологія. Орфографія. Дієслово & 13. Е, И В ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄСЛІВ І Й II ДІЄВІДМІНИ. Ь У ДІЄСЛОВАХ НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Є в словниках і віра, і надія, Є слова дія, дієслів полки. Чи вистоїть земля и помолодіє, Чи вигорять народи й словники?.. С. Литвин ПАМ’ЯТАЙМО Дієслова І дієвідміни в 2-й і 3-й особі однини та […]...
- Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 10 Спосіб дієслова (дійсний, умовний, наказовий). Творення дієслів умовного й наказового способів Спосіб – це граматична ознака дієслова, що виражає відношення З дії до дійсності. Розрізняють дійсний, умовний і наказовий способи. Способи дієслів Дійсний Умовний Наказовий Відповідають на питання Що робиш? Що зробив? Що робили? Що робитимуть? Що робив би? Що […]...
- Особові закінчення дієслів наказового способу – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Особові закінчення дієслів наказового способу 2 особа однини 1 особа множини 2 особа множини 3 особа Однини 3 особа Множини Уч-И Уч-Імо Уч-Іть Хай (нехай) Хай (нехай) Уч-Ить Уч-Ать Танцюй Танцюй-Мо Танцюй-Те Хай (нехай) Хай (нехай) Танцю-Є Танцю-Ють Доспівай Доспівай-Мо Доспівай-Те Хай (нехай) Хай (нехай) Доспіва-Є Доспіва-Ють...
- ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 59. ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Про особливості творення дієслів наказового способу та про вживання одного способу дієслова в значенні іншого ПРИГАДАЙМО. Які речення називають спонукальними? 511 Прочитайте дієслова. Поміркуйте, яке з цих дієслів має цікаву особливість – уживається в мові лише у формі наказового способу. Доганяй, відбігай, стривай, перелазь, почекай. […]...
- Буква ь у дієсловах наказового способу – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Буква Ь у дієсловах наказового способу М’який знак у дієсловах наказового способу пишеться лише тоді, коли приголосний у вимові звучить м’яко: Порадь, порадьмо, порадьте; викинь, викиньмо, викиньте. Після букв П, в, ч та Р в українській мові м’який знак не пишеться: Насип, насипмо, насипте; постав, поставмо, поставте; плач, плачмо, плачте; вір, вірмо, […]...
- ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ § 14. ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Вправа 130 1. Кричимо, пишемо, носимо. – Це дієслова теперішнього часу. 2. Кричімо, пишімо, носімо. – Це дієслова наказового способу, бо вони утворилися від дієслів теперішнього часу шляхом додавання закінчень – імо. Вправа 132 II. Дорогі діти, уважно роздивляймося малюнок, щоб правильно відповісти на запитання. Роздивляйся скільки хочеш, а все […]...
- ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ УМОВНОГО СПОСОБУ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 13. ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ УМОВНОГО СПОСОБУ 177. Прочитайте. Визначте дієслова, з’ясуйте спосіб кожного. Між добром і злом завжди триває боротьба, яка завершується перемогою добра. Цю думку український народ стверджує у своїх казках. Народні казки не навчали б дітей змалечку добра й справедливості, якби добрим і справедливим не був наш народ. Герої казок не […]...
- БУКВА Ь В ДІЄСЛОВАХ НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Мета: – навчальна: поглибити знання семикласників про способи дієслів, зокрема про дієслова наказового способу та їх творення; – розвивальна: сприяти зміцненню навичок правильного написання слів з орфограмою “М’який знак у дієсловах наказового способу”; – виховна: на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвищувати мовний етикет семикласників. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: засвоєння найуживаніших фразеологізмів. – Фонетика. […]...
- Уживання одних часів і способів дієслів замість інших – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Уживання одних часів і способів дієслів замість інших Дієслова в теперішньому часі й у простій формі майбутнього часу доконаного виду можуть вживатися замість дієслів минулого часу: Іду я вчора вулицею і раптом зустрічаю шкільного товариша, якого не бачив років десять. Таке вживання властиве розмовному мовленню. Нерідко наказ або […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 16. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ 206. Прочитайте. Яким способом утворено кожне з дієслів? Від якої частини мови? Казати – переказати Білий – білити Зима – перезимувати Йти – прийти Обід – обідати Син – усиновити Сміятися – розсміятися Я – якати Два – подвоїти Дієслова творяться від дієслів [креслити – підкреслити), іменників (вечеря […]...
- Способи творення дієслів – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Способи творення дієслів Дієслова можуть утворюватися від дієслів та інших частин мови. Префіксальним способом дієслова утворюються тільки від інших дієслів, причому до одного твірного слова може приєднуватися значна кількість префіксів, які надають дієслову іншого значення: Зайти, прийти, вийти, перейти, підійти, надійти, зійти, дійти, відійти, обійти. Це найбільш продуктивний […]...
- Способи дієслів – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Способи дієслів Дієслова мають три способи: дійсний, умовний та наказовий. Дійсний спосіб виражає дію, яка відбувається, відбувалася чи буде відбуватися (відбуватиметься). Дієслова дійсного способу змінюються за часами (минулий, теперішній, майбутній), числами (однина, множина), особами (в теперішньому, майбутньому часі) або родами (в минулому часі). Умовний спосіб виражає дію, можливу […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ – навчальна: ознайомити семикласників зі способами творення дієслів; – розвивальна: формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення, вправно ними користуватися при творенні дієслів; доречно використовувати в мовленні дієслова, утворені різними способами; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з рослинами-цілителями, з надбаннями народної медицини. Внутрішньопредметні зв’язки: […]...
- ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ Морфологія. Орфографія. Дієслово & 11. ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ А слово народжує слово, Співає з братами-словами. Життя за віками спливає, А слово народжує слово. П. Перебийніс ПАМ’ЯТАЙМО Дієслова утворюються від дієслів за допомогою префіксів або суфіксів, а від інших частин мови – за допомогою суфіксів або суфіксів і префіксів водночас. 92. І. Визначте спосіб творення дієслів. Запишіть […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ (дійсний, умовний, наказовий) МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 12. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ (дійсний, умовний, наказовий) 171. Прочитайте. У якому з речень дієслова виражають дійсну, реальну дію? У якому – можливу за певної умови або бажану? У якому з речень дієслова передають спонукання, пораду? 1. Кожна пташина в’є гніздо на батьківщині (Народна творчість). 2. Коли б я був соловейком, до тебе б […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО ТА УМОВНОГО СПОСОБІВ § 13. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО ТА УМОВНОГО СПОСОБІВ Вправа 121 Дієслова дійсного способу Дієслова умовного способу Дієслова наказового способу Скочується, організовується, даруватимуть, освітлюється, вносить, дарували Понесли б, остудила б, відчинив би, днювали б, тьмянів би Усміхнись, внесіть, дочитаймо, спілкуймося, кажи, вмикайте, дивіться КЛЮЧ. “Красна осінь снопами, а зима намолотом”. Вправа 123 Умовний спосіб дієслова […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО Й УМОВНОГО СПОСОБІВ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 58. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО Й УМОВНОГО СПОСОБІВ Про три способи дієслова, особливості їхнього творення та вживання в мовленні 502 Порівняйте слова трьох колонок. У дієсловах якої з них можна визначити час – теперішній, минулий чи майбутній? Чи дієслова всіх колонок можна змінити за числами? Дійсний спосіб Наказовий спосіб […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ ТА ЇХ ФОРМОТВОРЕННЯ Морфологія. Орфографія. Дієслово & 9. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ ТА ЇХ ФОРМОТВОРЕННЯ Хай же ті вороги поніміють скоріш. Наша ж мова сі я щогодини ясніш! Хай коштовним добром вона буде для нас, Щоб і сам здивувавсь у могилі Тарас… В. Самійленко ПАМ’ЯТАЙМО Дієслова є дійсного, умовного та наказового способів. Дійсний спосіб означає дію, яка може відбутися чи […]...
- Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду Дієприслівники недоконаного виду утворюються від основи дієслова теперішнього часу (3-ї особи множини) за допомогою суфіксів: – від І дієвідміни Учи (-ючи), – від II дієвідміни – – ачи (-ячи): Нес/уть + учи -> несучи, Малю/ють + ючи -> малюючи, Нос/ять + ячи […]...
- Змінювання дієслів минулого часу за родами і числами ДІЄСЛОВО & 48. Змінювання дієслів минулого часу за родами і числами Розплела береза коси на веснянім вітерці Володимир Ладижець 385. 1. Прочитай вірш. Яку картину ти уявляєш? Розплела береза коси На веснянім вітерці, Опустила ніжку босу В тиху воду у ріці, Мов зібралася до мене Вбрід на берег перейти, Де схилились дужі клени На припалені […]...
- Дієвідміни дієслів – Дієслово Українська мова Частини мови Дієслово Дієвідміни дієслів І дієвідміна Належать дієслова: – з односкладовою основою: лити, мити, бити, пити; – з суфіксами – ува-, – ну-, – і-, – а-, що не випадають в особових формах: зимувати, крикнути, білити, грати; – з основою на приголосний: нести, мати, берегти; – з основою на – оро-, – […]...
- Правопис особових закінчень дієслів Урок 94 Тема. Правопис особових закінчень дієслів Мета: закріплювати вміння визначати дієвідміну дієслів, вчити розпізнавати дієслова 1-ї особи, правильно писати і вживати у мовленні; розвивати мислення дітей, вміння виділяти головне; виховувати відповідальне ставлення до праці. Обладнання: Конституція України. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Відновлення алгоритму – Як визначити дієвідміну дієслова? 1) Поставити… 2) […]...
- Змінювання дієслів минулого часу за родами і числами Тема. Змінювання дієслів минулого часу за родами і числами. (Вправи 385-389). Мета. Закріпити знання з правопису ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу; ознайомити учнів зі змінюванням дієслів минулого часу за родами і числами та із суфіксами дієслів минулого часу. Збагачувати словниковий запас учнів дієсловами-синонімами. Виховувати почуття прекрасного. Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації до тексту […]...
- Категорія способу – ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ДІЄСЛОВА ДІЄСЛОВО 6. ГРАМАТИЧНІ КАТЕГОРІЇ ДІЄСЛОВА Категорія способу Спосіб – граматична категорія дієслова, яка виражає ставлення мовця до можливості, бажаності, необхідності й інших умов здійснення дії чи реалізації стану. Семантична суть категорії способу полягає в протиставленні реальних дій (дійсний спосіб) ірреальним модальним діям (недійсні способи). Способові значення реалізуються в формах, що є разом з тим носіями […]...
- МИНУЛИЙ ЧАС. ЗМІНА ДІЄСЛІВ У МИНУЛОМУ ЧАСІ. МАЙБУТНІЙ ЧАС Мета: – навчальна: закріпити й поглибити знання учнів про часи дієслова, навчити знаходити в тексті дієслова теперішнього, минулого та майбутнього часу, виробляти в учнів уміння розрізняти часові форми дієслів; – розвивальна: розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часів у текстах; – виховна: за допомогою дидактичного матеріалу виховувати любов до природи, уміння […]...
- СПОСОБИ ДІЄСЛІВ (ДІЙСНИЙ, УМОВНИЙ, НАКАЗОВИЙ) Мета: – навчальна: поглибити знання семикласників про способи дієслів; формувати загальнопізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів; – розвивальна: удосконалювати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до природи. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія […]...
- Безособові дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Безособові дієслова Деякі дієслова означають дію або стан, що відбуваються самі по собі, без діючої особи (предмета). Такі дієслова називаються Безособовими: Світає, морозить, вечоріє, дощить. У таких реченнях не може бути підмета. Безособові дієслова змінюються лише за часами, їхні форми в теперішньому й майбутньому часі нагадують форми третьої […]...
- ЗМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ЗА ЧАСАМИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 38. ЗМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ЗА ЧАСАМИ Як змінюються дієслова за часами? 282. 1. Розглянь малюнки. Дай письмові відповіді на запитання. Що зробив Тарас? Що робить Тарас? Що зробить Тарас? 2. Назви дієслова, які ти вжив (ужила). 3. Поясни, коли відбувається дія у першому, другому і третьому випадках. […]...
- ПОДІЛ ДІЄСЛІВ НА ДІЄВІДМІНИ ДІЄСЛОВО 4. ПОДІЛ ДІЄСЛІВ НА ДІЄВІДМІНИ За суфіксами основ і типами дієвідмінювання всі тематичні дієслова поділяються на дві дієвідміни. До І дієвідміни належать дієслова, які мають у складі особової флексії теперішнього (або простого майбутнього) часу, окрім форм 1-ї особи однини і 3-ї особи множини, фонему /e/: працю-еш, бува-єш, пуска-єш, сиві-єш, смі-єш-ся, бер-еіи, хоч-еш, стукн-еш, плив-еш. […]...
- Минулий час. Змінювання дієслів минулого часу за родами (в однині) й числами ДІЄСЛОВО Минулий час. Змінювання дієслів минулого часу за родами (в однині) й числами 332. Прочитайте текст. Осінь, а небо синіло, як літом. Сонце ходило на небі низько, але ще добре припікало косим промінням. Тихий вітер ледве ворушився. На осокорах лист ще зеленів, ніби влітку. А зелена низька озимина вже нагадувала про осінь. У повітрі летіло […]...
- Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами ДІЄСЛОВО & 45. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами Чом ти, жайворонку, рано з вирію вилітав? З народного 353. 1. Розглянь малюнок і прочитай (проспівай) веснянку. Який настрій вона створює? – Чом ти, жайворонку, рано з вирію вилітав? Іще по гороньках сніженьки лежать, ще по долинах криженьки стоять. – Ой, коли пора прийшла, […]...
- Майбутній час. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами й числами ДІЄСЛОВО Майбутній час. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами й числами 341. Прочитайте скоромовки. Повправляйтесь у їх вимові. На столі стоїть сільниця, у сільниці – сіль. Ходить посмітюха по смітті з маленькими посмітюшенятами. Рано коваль встав, сталь кував, сталь перевиковував, та не перекував. Усіх скоромовок не перескоромовиш, не перевискоромовиш. – Випишіть дієслова. Визначте їх час. […]...
- Дієприслівники, їх творення і вживання – Дієслово ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.5. Дієслово Дієприслівники, їх творення і вживання Дієприслівник – це особлива форма дієслова, яка вказує на додаткову дію. Дієприслівник вживається лише тоді, коли в реченні до одного діяча відноситься щонайменше дві дії. Дієприслівники недоконаного виду утворюються за допомогою суфіксів – учи – […]...
- ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 42 ПРАВОПИС ОСОБОВИХ ЗАКІНЧЕНЬ ДІЄСЛІВ Що треба знати про написання закінчень дієслів 1 – ої особи теперішнього і майбутнього часу? 299. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю. Особа, число Питання Теперішній Майбутній Теперішній Майбутній 1-ша Що роблю? Веду, Вестиму, Раджу, Радитиму, Особа Сію Сіятиму Стою Стоятиму Однини […]...
- Питання для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Питання для самоконтролю 1. Що таке дієслово як частина мови? Назвіть граматичні ознаки дієслів. 2. Що є початковою формою дієслова та які граматичні ознаки вона має? 3. Поясніть написання не з дієсловами. Наведіть приклади. 4. Що виражає категорія виду дієслів? Дайте характеристику кожному виду. 5. У чому полягає […]...
- Суфіксальний спосіб творення – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Суфіксальний спосіб творення Суфіксальним способом творяться дієслова переважно від основ іменників і прикметників, рідше – від числівників, займенників і вигуків. Від основ іменників дієслова активно творяться за допомогою суфіксів –И-, – і-, – а – (-я-), – ува-. Наприклад: Щастя – щастити, смола – смолити, сіль – солити, весна – весніти, сапа […]...
- Закінчення дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часів Тема. Закінчення дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часів. (Вправи 368-373.) Мета. Провести дослідження особових закінчень дієслів 2-ї особи теперішнього і майбутнього часу і скласти таблицю особових закінчень цих дієслів. Розвивати навички дослідницької діяльності, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати вміння співпрацювати, знаходити спільні рішення. Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація […]...
- Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами Тема. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами. (Вправи 353-357). Мета. Ознайомити учнів зі змінюванням дієслів за особами у майбутньому часі, виробляти вміння розрізняти час, особу і число дієслів. Розвивати вміння давати самооцінку своїй діяльності. Виховувати готовність долати навчальні труднощі. Обладнання: диск до підручника, таблиця “Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами”, зображення […]...
- Закінчення дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу Тема. Закінчення дієслів 3-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 374-379). Мета. Провести дослідження особових закінчень дієслів 3-ї особи теперішнього і майбутнього часу і скласти таблицю особових закінчень цих дієслів. Розвивати увагу до особливостей мовного матеріалу, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати повагу до творчості Великого Кобзаря. Обладнання: портрет Тараса Шевченка, фото музеїв Великому Кобзареві у […]...