У ГОСТЯХ У ПАННИ ЕЛЕКТРИЗАЦІЇ
“У ГОСТЯХ У ПАННИ ЕЛЕКТРИЗАЦІЇ”
Урок-діалог
Мета. Узагальнити знання учнів про електризацію, розкрити широкі можливості використання і врахування явища електризації; розвивати інтерес учнів до читання додаткової літератури; виховувати толерантність, вміння вести діалог.
Тип уроку. Урок повторення та поглиблення знань.
Обладнання. Електрофорна машина, електроскоп, скляна та ебонітова палички, хутро або шерсть, аркуш паперу або шовк.
Методичні поради. Зараз велику увагу приділяють формуванню в учнів засобами різних
Як розпочати діалог? Реплікою учня, його запитанням, його незгодою з позицією вчителя; чи проблемою, висунутою перед учнями вчителем. Дітям можна запропонувати самим розробити правила ведення уроку-діалогу.
Правила можливі такі:
– у класі немає спостерігачів: кожен – активний учасник розмови; перешіптування, невдалі злі жарти забороняються, влучне слово вітається;
– кажи, що думаєш, думай, що кажеш; уважно прислуховуйся до слів співбесідника, вникай у їхній зміст;
– будь тактовним, щирим,
На основі цього пропонується урок-діалог “У гостях у панни Електризації”.
Хід уроку
I. Вступ
Учитель. Діти, ми розглянули одне з важливих природних явищ – електризацію. Це явище було помічене ще дві тисячі років тому. Спостерігали, що бурштин, натертий вовною, притягував легкі тіла. Досліди з бурштином проводив давньогрецький філософ Фалес Мілетський. (Учитель проводить досліди з електризації ебонітової та скляної паличок, натертих хутром та аркушем паперу, використовуючи електроскоп.) Пізніше інші вчені спостерігали аналогічні явища, які назвали електризацією. Сьогодні ми з вами завітаємо у гості до панни Електризації. Вона запросила нас і пообіцяла нам чимало цікавого.
II. Гра-діалог
Розігрується така сценка: учні, запрошені в гості до панни Електризації, розміщуються в прийомній залі її дому і сідають там півколом. Кожному подають чашку компоту (або чаю). У зал входить панна Електризація. Вона велична і прекрасна, через її груди пов’язана широка стрічка. Усі вітають її. Але хтось кидає репліку: “Увійшла панна “художниця без пензлика”.
Учень І. Я думаю, що ця репліка неприйнятна: вона принижує гідність людини, а це суперечить правилам гарної поведінки.
Панна Електризація (у бік учня І). Дякую вам. (Звертається до всіх.) На мою думку, репліка правильна: я справді можу виступати в ролі “художниці без пензлика”. Наприклад, деяку деталь потрібно пофарбувати. Заряджаю, тобто електризую, її позитивно, а частинки розпиленої фарби – негативно. Різнорідні електричні заряди притягуються, а тому фарба суцільним тонким шаром розтікається по деталі. Запропонований мною метод дає економію фарби і широко використовується на різних підприємствах.
Учень О. Я думаю, що панна Електризація на мене не образиться, якщо я запитаю її про неприємні речі: під час накачування пального в автоцистерну утворилась іскра і виникла пожежа; при вальцюванні каучуку на шинному заводі вздовж каучукового полотна виникла велика іскра і почалось загорання. Кажуть: все це – ваша вина. Правда?
Учень Р. Хочу з’ясувати таку деталь: чи під час накачування пального цистерна була з’єднана із Землею?
Учень С. Від своїх батьків я знаю, що приміщення шинного заводу насичені легкозаймистими парами. Очевидно, в цьому і є головна причина іскри.
Панна Електризація. Так, до подій, про які розповідає О., я маю стосунок. Я їхній автор (вклоняється вправо, потім вліво).
Учень Ю. Я вважаю панну Електризацію у цьому випадку невинною. Причина – у дисципліні людини; якщо вона не дотримується правил техніки безпеки – нещастя. Я вважаю, що на шинному заводі корпуси станків і машин не були заземлені, повітря не було зволожене; і у бензовоза, під час заповнення його пальним, не було “заземлення”.
Учень 3. На мою думку, Ю. має рацію. Пам’ятаєте, ми у класі робили дослід з електрофорною машиною. Якщо її диски привести в обертання і піднести до кульок-індукторів шматочок вати, змоченої ефіром, то від іскри вата може загорітися, тобто може виникнути пожежа. (Учень демонструє утворення іскри.)
Учень А. Пригадую як одного разу я зауважив, що з бензовоза звисає і волочиться по землі залізний ланцюг. Я підняв його і закріпив на баку. А через деякий час при русі бензовоза стався вибух. Водій, що ледве залишився живим, в усьому звинувачує мене.
Учень Ц. До чого тут ти? Головною виною тут є панна Електризація, вона і сама так каже.
Панна Електризація. Яка цікава бесіда йде у мене в салоні! А тепер я вам пропоную трохи відпочити і провести гру “Я – знавець електризації”. Кожний вибере собі роль, яку бажає, наприклад: водія, працівника органів державного нагляду, електрика, будівельника-покрівельника, технолога шинного заводу, економіста, друкаря на поліграфічному комбінаті, домогосподарки та ін. Один із “спеціалістів” починає гру: він придумує і проголошує яке-небудь твердження (фразу), пов’язане з електризацією та його професією, або повідомляє який-небудь факт, який задовольняє ці умови. За це одержує один бал. Друга людина, яка в цей момент грає роль “шановного співбесідника”, повинна швидко або заперечити це твердження, або визнати і підтвердити його правоту. За це – також один бал. Виграють ті, хто набере більше балів.
Отож, гра розпочинається.
Учень Т. Одяг із синтетичної тканини мало забруднюється.
Учень І. Я заперечую. Ні, ця тканина електризується і тому, притягуючи до себе частинки пилу, легко забруднюється.
Учень Н. Я – авіаційний електрик. Я винайшов прилад, за допомогою якого покращив ефект розпилення отрутохімікатів з гелікоптера. На сопло розпилювача надів тонку металеву сітку, яку зарядив позитивно. При розпиленні крапельки отрутохімікатів електризуються однойменними зарядами і відштовхуються одна від одної, а тому вони рівномірніше, ніж звичайно, падають на рослини. Отже, дістаємо рівномірне розпилення і економію отрутохімікатів.
Учень О. (Вислухавши повідомлення учня Н., одразу відповідає.) Ти – молодець! Мудро придумав. Клас! Напевно, вже і премію одержав?
Учень В. Я – домогосподарка. Нещодавно купила дві каністри з різних матеріалів – металеву і поліетиленову. Мені потрібно перенести рідку легкозаймисту речовину. Напевно, не має значення в яку каністру її налити?
Учень М. Я уважно вислухав В. і дозволю собі не погодитися з нею. Я використав би металеву каністру, тому що завдяки добрій електропровідності з неї стікатимуть заряди, які утворюються при терті рідини об стінки посудини, в землю. Поліетиленова каністра ці заряди накопичуватиме, і може статися вибух.
Учень О. Я за професією будівельник. Покрівельник висунув ідею про спорудження особливого громовідводу для сільського дому з бляшаним дахом. Він запропонував заземлити лише кути даху і не будувати інших спеціальних пристроїв.
Учень Г. Я підтримую цю пропозицію, бо в якому місці даху не накопичувалися б заряди, вони завдяки добрій електропровідності заліза, стікатимуть до його кутів, а звідти через провід заземлення – в землю.
Учень К. Я – технолог шинного заводу. Я внесла пропозицію про добавлення сажі в гуму, з якої виготовляють шини. Це дуже вигідно.
Учень С. Я знаю, як обгрунтувати твою пропозицію. Усе дуже просто: сажа зменшує електризацію шин, бо вона добре проводить заряди.
Учень Ю. Я – представник поліграфічної промисловості. При друкуванні папір в друкарських машинах від тертя дуже електризується, а від цього закручується і рветься. Унаслідок цього багато його йде у відходи. Я вирішила зволожувати виробничі приміщення.
Учень Т. Ти маєш рацію, Ю. Зволоження робить повітря провідником електрики. Завдяки цьому заряди на папері не накопичуються – вони стікають з нього.
Панна Електризація. Мені дуже сподобались ваші діалоги. Ми гарно провели час. Я дуже всім вдячна за цей вечір і за знання моєї вдачі. А зараз я зроблю вам сюрприз. Моя приятелька Є. виступить перед вами з цікавими повідомленнями, які називаються “Чи знаєш ти?..”
Учень Є.
– Під час снігових бур можна спостерігати електричні іскри в повітрі, причина яких – електризація сніжинок унаслідок тертя об повітря.
– Електризація синтетичної білизни, що виникає під час носіння, є корисною для деяких людей. Полівінілхлоридна білизна допомагає при лікуванні деяких хвороб.
– Сильні електричні поля використовуються в медицині при створенні електроаерозолей. їхні крапельки сильно подрібнюються, менше злипаються, краще проникають у легені, створюючи умови для проникнення в організм біологічно активних речовин.
– У домашніх умовах усунути заряди статичної електрики легко, слід лише збільшити відносну вологість повітря до 70%.
– Хімічна промисловість випускає аерозоль – “Антистатик”.
На базальтових стінах і колонах древньоєгипетських храмів серед зображень є священна риба – нільський електричний сом.
– Древньоримський лікар Скрибоній лікував подагру в старих римських патриціїв за допомогою “освіжаючого” удару електричного вугра.
– Двометровий електричний скат створює електричний імпульс напругою 50-60 В за сили струму 50 А і паралізує рибу трохи меншу за нього.
– Електричні вугрі, що живуть в Амазонці й створюють імпульси 500 В, – небезпечні для життя людини.
Панна Електризація. Урок добіг кінця.
(Усі дякують панні за прекрасний прийом, за добре проведену зустріч. Панна радісно усміхається. У кінці вбігає листоноша і приносить телеграму панні Електризації.)
Зачитується текст: “Вітаємо панну й усіх присутніх із вдалою зустріччю і добрим вмінням вести діалог. Вважаємо, що потрібно збільшувати число корисних справ Електризації; необхідно всесторонньо дослідити її шкідливі дії, щоб успішно боротися з ними. Для цього радимо вивчати і глибоко осмислювати закони фізики. Усього вам доброго”.
III. Домашнє завдання
Поміркувати, чи всі обгрунтування і заперечення, що прозвучали на прийомі у панни Електризації, були правильними. (Магнітофонний запис уроку-діалогу можна у позаурочний час прослухати у фізкабінеті.)