У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?
Зустріч 62. У ЯКИХ СТАНАХ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТІЛА І РЕЧОВИНИ?
Мета: сформувати в учнів поняття “тіло”, “речовина”; вчити називати і розпізнавати стани речовин; розвивати пам’ять, мислення; виховувати інтерес до навколишнього світу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
– Що таке природа?
– Яка буває природа? Що до неї належить?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
1. Бесіда з елементами розповіді
– Коли ви читаєте або чуєте слово “тіло”, що ви уявляєте?
– Тілами називають усі предмети, що оточують нас. Серед незліченних і різноманітних тіл є тіла природи, або природні тіла. А ще є тіла, зроблені людиною. їх називають штучні тіла.
– Назвіть тіла, що належать до першої групи. (Дерево, трава, камінь, хмара, метелик та ін.)
– Назвіть тіла, які належать до другої групи. (Олівець, книга, ручка, стіл, плащ та ін.)
– Як ви вважаєте, чи є Сонце, зірки, Місяць тілами? (Це тіла неживої природи.)
– Правильно, це тіла природні, а ще їх називають небесними,
Порівняйте малюнки: гумовий м’яч, конверт, дерев’яний кубик.
Завдання 1
Знайдіть спільне.
(Усі тіла мають розмір, форму і т. ін.)
Завдання 2
– Визначте основні ознаки тіл.
М’яч – круглий, гумовий, яскравий.
Конверт – прямокутний, паперовий, білий.
Кубик – дерев’яний, великий, бежевий.
Разом з учнями робиться висновок: кожне тіло має розмір, форму, колір.
На малюнку: крапля води, цукорниця {контейнер для зберігання), молоток, хвиля (вода), глина, метал.
– Що ви бачите на малюнку? Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?
– Слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме, його контури, форму, називають тіла. Те, з чого зроблені {виготовлені) ці предмети, називають речовинами. Усі тіла складаються з речовин.
Розглянемо приклади тіл, які складаються з однієї речовини.
Ножиці – тіло; те, з чого вони зроблені, – речовина (залізо).
Крапля води – тіло; речовина, з якої складається крапля,- вода.
– Розглянемо тіла, які складаються з декількох речовин. Наприклад, олівець і лупа.
– З яких речовин складається олівець? (Графіт, каучук, дерево)
– З яких речовин складається лупа? (Скло, дерево, метал)
– З чого складається молоток? (Із заліза і дерева (держак).)
– З чого складаються ножі? (З речовин – заліза і дерева.)
– З чого складаються санчата? (Із заліза і дерева)
Висновок. Тіла можуть складатися з однієї речовини, а можуть з декількох.
2. Робота за підручником (с. 178-180)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Що називають тілами?
– Як називають тіла живої природи? Наведіть приклади.
– Які властивості вони мають?
– Наведіть приклади тіл неживої природи.
– Як називають тіла, зроблені людиною?
Робота в групах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Від чого походить уся різноманітність речовин?
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
– Які спільні ознаки всіх тіл, що перебувають у твердому стані?
– Пригадайте властивості води і повітря. Що відбудеться, якщо воду нагріти до +100″ або охолодити до температури -1″?
– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки і виконайте завдання, які вона пропонує.
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ
1. Робота в групах
– Вкажіть стрілками, що з чого виготовлено.
Глина | Цеглина |
Метал | Бензин |
Деревина | Рукавички |
Шерсть | Сукня |
Бавовна | Посуд |
Нафта | Ніж Виделка Лавка Олівець |
2. Робота над загадками
– У вогні не горить, у воді не тоне. (Лід)
– Сиві гуси все поле услали. (Туман)
– Що росте догори коренем? (Бурулька)
– Мов прозора біла хмара над каструлею летить… (пара).
– Заховав від риби світ, заморозив річку… (лід).
– Як минуть холоди, крига буде із… (води).
– Про які стани речовин ідеться в загадках?
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Наведіть приклади тіл, що оточують вас у класі. (Парта, стілець, книга, зошит, ручка, олівець)
– З чого складаються тіла? (Тіла складаються з речовин.)
– Що ж таке речовини? (Речовиною називають те, з чого складаються тіла.)
– У яких станах можуть перебувати речовини? (У твердому, рідкому, газоподібному) Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 178-180.