Урок 1. Вступ. Поняття про природу. Місце людини в природі, довкіллі. Вивчення природи людиною. Значення знань про природу в житті та діяльності людини
Урок 1. Вступ. Поняття про природу. Місце людини в природі, довкіллі. Вивчення природи людиною. Значення знань про природу в житті та діяльності людини
Мета: формувати уявлення учнів про природу, про місце людини в ній; ознайомити учнів із методами її дослідження (спостереження, вимірювання, експеримент); розглянути прилади, за допомогою яких учні будуть спостерігати за природними явищами; обгрунтувати цінність знань з природознавства для людини.
Обладнання: підручники, таблиці і малюнки із зображенням небесних тіл, колекції гірських
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
– Всі бачили, як вмивається кішка? Яким чином вона це робить? Проведемо дослід. Нам знадобляться пилочка для нігтів, ватний тампон та олівець.
Проведемо грифелем олівця по пальцям, щоб на ньому залишився чорний слід. Пилочкою потремо забруднене місце. Що сталося? Далі пилочкою
Як ми в цьому досліді поєднали живу та неживу природу? Починаючи з цього уроку ми відкриватимемо з вами чарівний світ природознавства, на нас чекають багато таємниць, про які ми дізнаємося на уроках.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
¦ Що називають природою?
¦ На які складові можна розділити природу?
¦ Для чого людині потрібно вивчати природу?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Зміст курсу “Природознавство”
Які науки вивчають природу? (Фізика, хімія, географія, біологія, астрономія)
2. Ознайомлення учнів с підручником “Природознавство”. Правила роботи на уроці. Заповнення календаря погоди. Умовні позначки календаря погоди.
V. Закріплення нових знань
1. Бесіда
¦ Назвіть речі та предмети у класній кімнаті, які створила людина, й ті, які належать до світу природи. Яких предметів більше?
¦ Назвіть приклади явищ природи.
¦ Назвіть предмети, які створені людиною для того, щоб допомогти вам вчитися (господарювати вашій мамі вдома; працювати мамі й татові на своїх робочих місцях).
¦ Що людина почала проводити раніше – спостереження чи досліди?
¦ Із запропонованих предметів виберіть ті, за допомогою яких проводять вимірювання: рулетка, електричний чайник, счетчик расхода електроенергії, годинник, термометр, телевізор, мірна склянка, лупа.
2. Природознавче лото
Підготуйте декілька подібних карток та роздайте учням по групах.
Завдання. Класифікуйте приклади за ознаками живої та неживої природи. Знайдіть пари, які можна зв’язати логічним ланцюжком (наприклад, книги – їх друкують на папері, який виготовляють із деревини).
“Чорна скринька”. У неї можна покласти будь-який предмет (або щось живе) для створення логічного ланцюжка.
Зробіть висновок: чи можуть окремо існувати жива та нежива природа?
Малюнки
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.