Урок 18. Земля – планета сонячної системи. Форма та розміри Землі. Місяць. Обертання місяця навколо Землі. Фази Місяця
Урок 18. Земля – планета сонячної системи. Форма та розміри Землі. Місяць. Обертання місяця навколо Землі. Фази Місяця
Мета: поглибити знання учнів про Всесвіт, зокрема про положення в ньому Землі та Місяця; сформувати вміння працювати зі схемами і таблицями в атласі, з текстом підручника; розвивати вміння порівняльного аналізу, навички самостійного складання тестових завдань, виховувати командний дух та уважність.
Обладнання: фотографії (слайди) вигляду Землі з космосу, атласи, схема “Фази Місяця”, карта півкуль Місяця, фотографії
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
I варіант
Гра “Передай питання” не тільки допоможе перевірити знання, але й підготує до сприйняття нового матеріалу. Вчитель ставить перше запитання та кидає мяча будь-кому з учнів. Той, хто одержав мяча, сам ставить запитання та передає його з мячем однокласнику.
Приклади питань
1. Найменша планета.
2. Планета, що має найбільшу кількість супутників.
3. Найбільша планета.
4. Планета, на якій, як і на Землі, відбувається зміна пір року.
5. Планета,
6. Найспекотніша планета.
7. Планета, що має найкоротший рік.
8. Планета, що обертається навколо Сонця “лежачи на боці”.
9. Планета, кільця якої були відкриті останніми.
II варіант
Пропонується для самостійної роботи, підготувати варіанти для копіювання.
– Які твердження є правильними?
Заповніть таблицю, поставівши відмітку у відповідному стовпчику.
№ з/п | Твердження | “так” | “ні” |
1 | Згідно з науковою теорією, Сонце та планети народилися разом з газопилової хмари | ||
2 | Сонячна система виникла близько 5 млрд. років тому | ||
3 | Земля – центральне тіло нашої системи | ||
4 | За два оберти навколо Сонця планета Меркурій три рази здійснює оберт навколо своєї осі | ||
5 | Венера має густу атмосферу, хмари створюють на ній так званий парниковий ефект | ||
6 | Марс має один супутник | ||
7 | Одним з найбільш загадкових утворень на Юпітері є Велика червона пляма | ||
8 | Сатурн – єдина планета Сонячної системи, яка має кільця | ||
9 | Уран має 11 вузьких і темних кілець | ||
10 | Нептун з 1979 по 1999 рр. був найвіддаленішою від Сонця планетою | ||
11 | Супутник Плутона – Харон – лише вдвічі менший від планети | ||
12 | Астероїди – найбільші тіла Сонячної системи |
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Давайте на цьому уроці розберемося, де наше місце у Всесвіті й що являє собою Земля як планета.
Ми знаємо, що Земля – одна з планет Сонячної системи. Сонячна система разом з усіма зорями утворює Галактику. Наша Галактика називається Чумацький Шлях, а скупчення різних Галактик утворює Всесвіт.
Давайте напишемо точну адресу Землі й визначимо наше місце у Всесвіті.
(Оформити як конверт)
Від кого Петренко Ольга Іванівна Вул. Набережна, буд. 72-Б, кв. 14 М. Харків 610024 Україна Планета Земля Сонячна система Галактика (Чумацький Шлях) Всесвіт | Кому: |
Таким чином, Земля – частина Всесвіту й частина Сонячної системи, тож ми будемо вивчати нашу планету як небесне тіло.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Практикум. “Порівняння Землі з іншими планетами” (за матеріалами атласа)
У кожного учня є таблиця, до якої він має внести відомості. Щоби скоротити час роботи, запропонуйте працювати в парах. Кожна пара повинна відповісти на одне питання й записати цю відповідь собі в аркуш. Надалі, коли перевірятиметься виконання завдання, учні внесуть й інші відповіді. Учитель розподіляє питання й попереджає, що відповіді мають бути короткими. На роботу дається 5 хвилин.
№ з/п | Питання | Відповідь |
1 | Найбільша планета. У скільки разів її маса більше від маси Землі? | Юпітер – його маса в 318 разів більша за земну |
2 | Найменша планета. У скільки разів її маса менше від маси Землі? | Плутон, в 500 разів |
3 | Найбільш холодна планета. Як відрізняється її температура від температури Землі? | Плутон, він холодніший від Землі на 248 °С |
4 | Найгарячіша планета. Як відрізняється її температура від температури Землі? | Венера, вона тепліше від Землі на 452 °С |
5 | Найбільш віддалена планета. На якій відстані вона знаходиться від Землі? | Плутон, він віддалений від Землі на 5763,9 млн км |
6 | У якої планети швидкість руху по орбіті: А) найбільша; Б) найменша? | А) Меркурій Б) Плутон |
7 | Найближча до Землі планета. На якій відстані вона знаходиться від Землі? | Венера, вона знаходиться на відстані 41,4 млн км від Землі |
8 | У якої планети найбільший радіус? На скільки він більший від земного радіуса? | Юпітер, його радіус більший від земного на 63 549 км |
9 | У якої планети найбільша швидкість обертання навколо Сонця? У скільки разів вона більше від швидкості Землі? | Меркурій, його швидкість більша від земної в 5 разів |
10 | У якої планети швидкість обертання навколо своєї осі порівнянна із земною (майже однакові швидкості)? | Марс |
11 | Які планети мають близький до земного кут нахилу осі до площини орбіти? | Марс, Сатурн |
12 | У яких планет відсутні супутники? | Меркурій, Венера |
2. Коли люди навчилися міркувати, вони почали ставити безліч запитань про нашу планету: на чому тримається Земля? Як вона влаштована? Яку має форму? Які її розміри?
За народними віруваннями словян, Земля покоїться на трьох китах, а кити – на водах Океану. Коли ці кити рухаються, відбувається землетрус. У стародавній пам’ятці “Бесіда трьох Святителів” говориться, що Земля плаває по великому морю, а тримається на трьох великих китах і на 30 малих. Ці останні закривають 30 морських віконець, а навколо моря стоять залізні стовпи.
Жителі Давньої Індії вважали, що Земля має форму півкулі, що лежить на спинах трьох слонів, які стоять на панцирі величезної черепахи. Черепаха стоїть на змії, що ковтає власний хвіст,- це небо, яке нібито замикає земний простір.
У міфах майя боги, брати Бакаби, стоять у чотирьох кутах Всесвіту і підтримують небо, щоб воно не впало на Землю.
У VI ст. до н. е. грецький філософ Геракліт висловив геніальну думку, що Всесвіт ніколи ніким не був створений, він завжди існував, у ньому все рухається, змінюється, розвивається. Трохи пізніше вперше було висловлено припущення, що Земля має не площинну, а кулясту форму. Це припущення в IV ст. до н. е. зробив Арістотель, що вважав Землю центром Всесвіту. Погляди Аріс – тотеля поділяв і знаменитий Птолемей.
Коли на зміну античності прийшло Середньовіччя, багато ідей давніх учених було забуто. Тільки в XV ст., з початком епохи Великих географічних відкриттів, ідея кулястості Землі знову почала надихати мореплавців і вчених Європи.
У 1519-1522 рр. відбулася перша навколосвітня подорож Ф. Магеллана. Ця експедиція довела існування єдиного Світового океану і кулястість Землі, а також уточнила розміри Земної кулі та співвідношення води і суходолу на планеті.
3. Розповідь учителя з демонстрацією глобуса.
Середній діаметр Землі дорівнює 12 750 км, а довжина її кола складає 40 000 км. Чи можемо ми стверджувати, що наша планета – куля? Уточнення розмірів Землі дозволило з’ясувати, що середній екваторіальний радіус довший за половину земної осі на 21,4 км. Неоднакові й радіуси, що лежать в екваторіальній площині, різниця між ними становить 213 км. Полярні напівосі також не рівні: південна наппіввісь коротша за північну приблизно на 100 км. Потрібно також урахувати, що поверхня нашої планети не є ідеально рівною. Тому форму Землі вчені назвали геоїд (“землеподібний”).
Запитання. Хто знаходиться ближче до центра Землі: людина на екваторі чи людина на Південному полюсі?
4. У практикумі ви вказали планети, які мають супутники. А чи є вони у Землі? Скільки їх? Яку він має назву?
Припускають, що колись Місяць був самостійною планетою, але гігантський метеорит зіштовхнув її зі своєї орбіти й вона потрапила в поле притягання Землі. Місяць впливає на процеси, що відбуваються на Землі. Куляста форма Місяця і його великі розміри дозволяють розглядати Землю й Місяць як подвійну планетну систему із загальним центром обертання біля земної поверхні. Сила притягання Місяця, і сила, що виникає під час взаємного обертання Землі й Місяця, призводять до утворення припливів і відпливів на Землі, про які ми говоритимемо, вивчаючи водну оболонку Землі.
5. Прочитайте текст підручника про Місяць і дайте відповіді на питання:
– Які ми можемо помітити зміни, що відбуваються з Місяцем, коли спостерігаємо за нічним небом?
Давайте дізнаємося, чому зовнішній вигляд Місяця змінюється.
– Як дізнатися, дивлячись на небо, фазу Місяця?
– Давайте порівняємо поверхні Місяця й Землі. У чому їх відмінність?
– Чому на Місяці немає життя?
V. Закріплення нових знань і вмінь
1. Скупчення зірок називають:
А) Сонячна система
Б) Всесвіт
В) Галактика
2. Діаметр Сонця перевищує діаметр Землі:
А) удвічі
Б) більш ніж у 100 разів
В) на 2000 км
3. Земля від Сонця розміщена:
А) дев’ятою
Б) третьою
В) п’ятою
4. Сили взаємодії Землі й Місяця є причиною виникнення:
А) землетрусів і цунамі
Б) цунамі й повеней
В) припливів і відпливів
5. Укажіть, який із перерахованих фактів не може бути умовою існування життя на Землі.
А) На Землі існує вода.
Б) Температура на Землі значно вища за температуру інших планет.
В) Земля має атмосферу, що пропускає достатню кількість сонячного світла й тепла.
6. Відстань від Землі до Місяця складає:
А) 380 тис. км
Б) 10 000 км
В) 150 млн. км
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.