Урок 27-28. Рельєф. Чинники, що впливають на формування рельєфу
Урок 27-28. Рельєф. Чинники, що впливають на формування рельєфу
Мета: розширити й уточнити уявлення учнів про рельєф, визначити чинники, що впливають на формування рельєфу; продемонструвати принцип роботи з нівеліром; продовжити формувати навички роботи з контурною картою; розвивати просторові уявлення про географічні об’єкти, вміння перекладати теоретичні знання на практичну діяльність.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта України, атласи, контурні карти, шкільний нівелір.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Якщо визирнути у вікно, то дуже рідко (навіть у великому місті) ми помітимо рівні ділянки поверхні. Одна вуличка прямує кудись угору, інша спускається додолу, де неспішно несе свої води річка або сховався ставок. Як називають всі ці нерівності поверхні? На які групи їх розділяють? Як людини використовує ці нерівності у господарському житті?
ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь
Складання “асоціативного куща” до слова “рельєф”
Учитель на дошці записує ключове слово й пропонує учням згадати усе, що вони знають про рельєф.
Висновок.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Поняття “форми рельєфу”.
Усі нерівності земної поверхні, за розмірами можуть сильно відрізнятися. На поверхні великих форм розташовані менші, на них – ще менші і т. ін. На запитання “Які форми рельєфу найбільші?” відповідь “Гори” є неправильною. Найбільшими формами рельєфу є планетарні – материки й океанічні западини. На материках найбільшими формами є гори і рівнини. Гори розділяють за висотою на три групи: низькі (до 1000 м), середні (від 1000 до 2000 м), високі (вище 2000 м над рівнем моря). Рівнини поділяють залежно від висоти над рівнем моря на низовини (до 200 м), височини (200-500 м), плоскогір’я (понад 500 м). за формою рівнини можуть бути плоскими та горбистими.
Робота з фізичною картою світу
– Знайдіть на карті материки. Назвіть і покажіть їх. Скільки усього материків на Землі?
На материках й океанічних западинах виділяють основні форми рельєфу: гори й рівнини.
– Знайдіть гори: Анди, Кордильєри, Гімалаї та ін. Яким кольором вони позначаються на карті? Що означає колір зображення гір? Знайдіть на карті рівнини: Східноєвропейську, Західносибірську, Амазонську, Аравійську, Тибет.
(Учитель демонструє об’єкти біля дошки, учні знаходять їх в атласі.) Робота з фізичною картою України
Знайдіть гори, прочитайте їхні назви. Знайдіть найбільші висоти цих гір. Рівнинна територія нашої країни представлена височинами й низовинами. Знайдіть на карті найбільші височини. Яким кольором вони позначені? Розгляньте шкалу глибин і височин (вона на карті розміщена унизу). Що цей колір означає? Прочитайте їхні назви (Волинська, Подільська, Придніпровська, Приазовська, Донецька). Аналогічно розглядаються і найбільші низовини України: Поліська, Придніпровська, Причорноморська.
2. Чинники, що впливають на формування рельєфу.
На кам’яному обличчі Землі немає нічого випадкового: ані гірських хребтів, ані безкрайніх рівнин. Кожна нерівність земної поверхні – від материка до подряпини на камені – колись з’явилася, росла й змінювалася. Історія розвитку рельєфу буде продовжуватися й надалі, адже його творці не закінчили свою роботу. Минуть ще сотні тисяч, мільйони років – гори, що зараз прикрашають планету, зруйнуються; з’являться нові гори, можливо, там, де зараз простягаються рівнини або океанічні простори; річки потечуть новими руслами, моря й пустелі поміняються місцями – і так до нескінченності! Що ж так змінює обличчя Землі? Кам’яну оболонку планети ні на мить не залишають у спокої дві групи сил, що, мов армії, зійшлися в завзятому бою. І цей бій переважна більшість жителів планети не помічає. Одна група сил діє в земній корі, інша атакує ззовні (з атмосфери, океану й на суходолі). Сили, що діють зсередини, називаються внутрішніми. Сили, що їм протистоять,- зовнішніми.
3. Основні форми рельєфу своєї місцевості.
Щодня по дорозі до школи ви зустрічаєте різні місцеві форми рельєфу. Це пагорби, яри, балки, зсуви, річкові долини тощо.
Які саме форми рельєфу переважають у вашій місцевості? Як людина здавна використовувала нерівності місцевості (горби, пагорби, долини річок, пониззя)? Пригадайте, де (наприклад, у селі) розташовували церкву, де городи.
Практична робота на місцевості
1 варіант. Намалюйте стилізовану карту рельєфу своєї місцевості (невеличку ділянку, зважаючи на місцеві умови) або шлях від школи до дому з урахуванням нерівностей місцевості.
2 варіант. Демонстрування роботи з нівеліром.
Нівелір – прилад для визначення висоти (відносної) нерівностей земної поверхні.
Будова шкільного нівеліра: планка зі шкалою, мотузка, висок (рівень для вертикаль ного центрування нівеліра)
Принцип визначення висоти пагорба за допомогою шкільного нівеліра:
1. Встановіть нівелір біля підніжжя пагорба в точку 1. За допомогою виска перевірте, щоб нівелір знаходився у вертикальному положенні.
2. Вбийте кілочок у точку 2.
3. Перенесіть туди нівелір. Повторіть дію в т. 3 і т. 4.
4. Обчисліть висоту пагорба.
V. Закріплення нових знань та вмінь
1 варіант. Практична робота
“Позначення на контурній карті основних форм рельєфу України”. Дотримуючись правил, позначити на контурній карті Кримські гори, Карпати, найбільші височини й низовини.
Враховуючи індивідуальні особливості класу, практичну роботу можна виділити у самостійний урок і надати можливість у спокійному ритму напрацьовувати навички робити з картою атласа та контурними картами.
2 варіант. Бесіда
1. Що називають рельєфом?
2. Які форми рельєфу найбільші?
3. Які основні форми рельєфу на материках й океанічних западинах?
4. Які чинники впливають на формування рельєфу?
5. Чи можуть низовини бути горбистими, а височини – плоскими?
6. Що означає поняття “вивітрювання”?
7. Назвіть головних руйнівників гірських порід.
8. Як за допомогою нівеліра можна виміряти висоту пагорба?
9. Які форми рельєфа більш зручні для ведення господарської діяльності?
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.