Урок 5. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Повітря – природна суміш
Урок 5. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Повітря – природна суміш
Мета: формувати уявлення про різницю між чистими речовинами й сумішами, вміння розрізняти чисті речовини та суміші й виокремлювати деякі речовини із сумішей; виховувати спостережливість, уважність, акуратність.
Обладнання: пробірки, вода водопровідна та дистильована, чайник, цукор, чайна заварка, одноразовий посуд, пісок, кухонна сіль, лимонна кислота, залізні ошурки, тирса, крейда, калій нітрат, сухий спирт, вата, плитка шоколаду, інструкція до будь-якого
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльности
1. Провести демонстрацію робіт учнів, що акварельними фарбами методом плямування намалювали фантастичні картини.
– Підтвердженням якого явища є ці картини?
2. Бесіда
– Які існують агрегатні стани речовини?
– Що називають дифузією?
– Що називають простими та складними речовинами?
– Наведіть приклади простих та складних речовин.
– Які ви знаєте властивості речовин?
3. Бесіда за питаннями спостережень,
Яке явище обумовило поширення забарвлення у склянці води? Як ви вважаєте, чому в склянці з гарячою водою забарвлення поширювалося швидше, ніж у склянці з холодною водою? Як правильно назвати речовину у склянці після досліду? (Вода? А чи має вода колір? Чорнила? А який колір був у чорнил до досліду? А якого ж кольору зараз рідина?) То що ж ми отримали за рідину? (Суміш чорнил та води)
4. Завдання
Роздайте учням по маленькому шматочку шоколаду.
Чи є речовина цих солодощів однорідною зовні? За смаком? (Так) Прочитайте склад шоколаду на обгортці (какао, молоко, цукор тощо).
Зробіть висновок, що незважаючи на зовнішню однорідність, шоколад складається з декількох компонентів, тобто є сумішшю. У свою чергу, молоко і какао теж не є чистими речовинами, вони містять багато складових.
Наведіть приклади сумішей, з якими ви стикаєтеся у житті.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Деякі речовини, які складаються з однакових молекул (вода, кисень, вуглекислий газ), називають чистими. Але набагато більше в природі сумішей. Суміш – це сукупність кількох різних чистих речовин, що становлять одне фізичне тіло.
Наприклад, повітря – прозора природна суміш. До його складу входять азот, кисень, вуглекислий газ, інертні гази, водяна пара, часточки пилу тощо. Повітря підтримує горіння, погано проводить тепло. Тепле повітря піднімається вгору, а холодне опускається вниз (це називають конвекцією). Повітря має дуже велике значення для всіх живих істот. Кисень потрібний для дихання практично всім живим істотам на Землі.
– Яке значення має для людини чисте повітря? Що ми розуміємо під чистим повітрям?
2. Практикум
Учитель демонструє приготування двох видів суміші – чай (вода, заварка, цукор, сік лимону) та пісок і воду.
Клас
Отже, в обох склянках ми отримали суміші. А чим вони відрізняються? Після бесіди вчитель записує на дошці:
3. Способи розділення сумішей (демонстрування й пояснення дослідів)
IV. Закріплення нових знань
1. Завдання
¦ Наведіть приклади твердих та рідких сумішей.
¦ Розділіть суміші на дві групи, заповніть таблицю.
Приклади: повітря, нафта, томатний сік, річкова вода, соус, бетон, шоколад, молоко, чай, грунт.
Природні суміші | Суміші, виготовлені людиною |
¦ Доведіть, що ліки є сумішшю (скористатися інструкцією до лікарського препарату).
¦ Наведіть приклади сумішів на домашній кухні.
¦ Наведіть приклади речовин, які важко змішувати (олія та вода).
2. Робота в парах
Запропонуйте способи розділення таких сумішей:
А) пісок з кухонною сіллю; б) спирт із водою; в) вода з глиною; г) олія з водою; д) мідні та залізні ошурки; е) вода з бензином; ж) сіль з тирсою; и) крейда з цукром.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.