Урок 9. Явища природи
Урок 9. Явища природи
Мета: формувати в учнів знання про явища природи (біологічні, хімічні, фізичні: механічні, теплові, електричні, магнітні, теплові, світлові); розвивати аналітичні здібності, виховувати повагу до природознавчих народних знань та народної творчості.
Обладнання: електрофорна машина, полосовий магніт, магнітна стрічка, камертон, лінза.
Тип уроку: формування нових знань.
Хід уроку
I. організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда
¦ Що вивчає природознавство?
¦ Наведіть приклади різних
¦ Наведіть приклади різних речовин.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Тане сніжок, зеленіє лужок,
День прибуває – коли це буває? (Навесні)
Сонечко пече, липа цвіте,
Жито доспіває – коли це буває? (Влітку)
Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає – коли це буває? (Восени)
Лід на річках, сніг на полях,
Віхола гуляє – коли це буває? (Взимку)
Світ, у якому живе людина, цікавий і водночас таємничий. Навколо нас відбувається багато дивовижного.
Демонстрація цікавих дослідів (наприклад, голка, яка не тоне у воді, та ін.)
– Щоб усвідомлювати, чому
Отже, починаємо подорож до дивовижного світу явищ.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Зміни, що відбуваються у неживій та живій природі, називаються явищами.
Які зміни в природі ви спостерігаєте протягом року?
2. Наведіть приклади явищ у живій природі.
Явища, які відбуваються у живій природі, називаються біологічними.
Демонстрація досліду. Під час змішування двох речовин змінюється колір. Що відбулося з речовинами?
Явища, під час яких відбувається перетворення речовин, називаються хімічними.
Демонстрація явищ: рух візка, електрична іскра (за допомогою електрофорної машини, взаємодія магніту з магнітною стрілкою, отримання зображення за допомогою лінзи, кипіння води, звучання камертона тощо).
– Що спільного у цих прикладах? (Відбуваються зміни з тілами)
Зміни, що відбуваються з тілами, називаються фізичними явищами. Розрізняють механічні, теплові, світлові, звукові, електричні, магнітні явища. До яких явищ можна віднести наведені приклади?
V. Закріплення знань
1. Які з наведених нижче слів означають тіло, а які – явище: алюміній, світанок, грім, літак, нафта, місяць, мідь, стілець, срібло, хуртовина, залізо, райдуга, ножиці?
2. Які з наведених нижче явищ є механічними, тепловими, звуковими, електричними, магнітними, світловими: йде дощ, працює писосос, кулька падає, мерехтять зірки, співає птах, працює компас, настає світанок, летить гробець, тане сніг, пливе деревина, блискавка, рухаються хмарки, працює комп’ютер, шарудить листя, магніт притягує скріпку, електромагніт притягує вантаж? Відповідь запишіть у вигляді таблиці.
3. Відгадайте загадки та скажіть, про які явища природи йдеться.
¦ По морю йде, а до берега дійде – одразу пропаде. (Хвиля)
¦ Зимою спить, а літом шумить. (Річка)
¦ Сам із неї народжується, і сам її народжує. (Вода і лід)
¦ Не скляний він, не з металу,
А прислухайся – дзвенить,
Риє землю він розталу,
Ніг не має, а біжить. (Струмок)
VI. Підсумок уроку
Бесіда
1. Що називається явищами природи?
2. Наведіть приклади явищ.
3. Чим фізичні явища відрізняються від хімічних і біологічних?
4. Наведіть приклади хімічних і біологічних явищ.
5. Наведіть приклади механічних, теплових, електричних, звукових, світлових, магнітних явищ.
6. Які явища супроводжують постріл гармати?
7. Які явища ви спостерігаєте, коли нагрівається вода у чайнику?
VII. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.
Додаткове завдання: навести власні приклади різних видів явищ.