УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 14. ВИСТУП ПРОБЛЕМНОГО ХАРАКТЕРУ НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ
СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ
Урок № 37
УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 14. ВИСТУП ПРОБЛЕМНОГО ХАРАКТЕРУ НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ
Мета: ознайомити учнів із вимогами до виступів, поглибити знання про ораторське мистецтво, удосконалювати вміння добирати й систематизувати матеріал відповідно до теми висловлювання, будувати логічно правильне й композиційно завершене висловлювання; формувати навики аналізу виступу; удосконалювати вміння чітко, аргументовано висловлювати свої думки, вміння слухати; розвивати логічне
Міжпредметні зв’язки: виступ проблемного характеру на літературну тему (література).
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
Ораторами стають, поетами народжуються.
Цицерон
III. Робота над формуванням поняттєвого апарату
Вступне слово вчителя
Кожному з вас хоч раз у житті вже доводилося виступати
Цікавою є думка Цицерона про мету промов: “Найкращий оратор є той, хто своїм словом і повчає слухачів, і дає насолоду, і справляє на них враження. Вчити – обов’язок оратора, давати насолоду – честь, яка надається слухачу, справляти ж сильне враження – необхідно”.
Індивідуальне завдання (Випереджувальне завдання, що пропонується одному-двом учням на попередніх уроках)
> Підготувати розповідь про витоки ораторського мистецтва.
Матеріал для вчителя. Ораторське мистецтво зароджувалось у Давній Греції. Риторику величали “царицею всіх мистецтв”. У в одній із легенд розповідається про найвидатнішого афінського оратора Демосфена, який довго тренувався, намагаючись навчитися проголошувати публічні промови. Першу його промову публіка зустріла зі сміхом і знущаннями: Демосфен був малий на зріст, мав слабкий голос, гаркавив, нервово посмикував плечем. Афіняни не дали йому навіть закінчити промову. І Демосфен вирішив подолати недоліки. Аби навчитися голосно говорити, він ходив по берегу моря, заглушаючи своїм голосом шум хвиль, набравши в рот камінчиків, читав напам’ять уривки поетичних творів. Для того, щоб перебороти свою звичку посмикувати лівим плечем, Демосфен ставав під висячий меч.
У Стародавній Греції риторика була вагомою складовою частиною суспільного життя. З того часу колене століття дарувало людству майстрів публічного виступу. Змінювалися часи і народи, та незмінними умовами успіху ораторів залишалася величезна робота над своїм словом, над наданням йому сили, впливовості та значущості, над удосконаленням вміння виступати перед широким загалом.
Справжнє мистецтво красномовства – це вміння сказати все, що потрібно, не більше, але й не менше. Прикрашають мову образні вислови. Вмілий оратор використовує цікаві порівняння, яскраві метафори, епітети. А застосування крилатих виразів, афоризмів, прислів’їв допомагає утримувати увагу слухачів.
Ознакою культури мовлення є плавність. Не повинно бути невиправданого повторення фраз, мовчання. Потрібно пам’ятати про дикцію. Дикція – чітке, вірне вимовляння звуків. Працюючи над мовленням, потрібно розвивати силу і чистоту звука, гнучкість голосу.
Давньогрецькі оратори виділили п’ять етапів підготовки виступу: 1) підбір матеріалу, фактів і аргументів; 2) складання плану; 3) літературна обробка тексту; 4) вивчення тексту для вільного викладення перед слухачами; 5) відпрацювання художнього виконання, виголошення з відповідною інтонацією, мімікою та жестикуляцією.
М. Ломоносов, А. Коні порівнювали красномовство з поезією й акторською майстерністю. А давньоримський оратор Цицерон писав: “Є два мистецтва, які можуть піднести людину на найвищий шабель пошани: одне – це мистецтво гарного полководця, друге – мистецтво гарного оратора”.
Відомим українським оратором був Феофан ІІрокопович. Прославилися красномовством також І. Франко, О. Довженко, О. Гончар. Справжніми володарями слова сьогодні є Д. Павличко, І. Драч, В. Яворівський та ін.
Дослідження (робота в групах)
> Подумайте і виділіть два етапи роботи над виступом. Які труднощі виникають на кожному етапі?
> Об’єднайтеся в групи і на основі власного досвіду розробіть поради людині, яка збирається виступити на зборах. Матеріал для вчителя. У підготовці виступу можна виділити два етапи: робота над змістом виступу; робота над манерою викладення.
Поради щодо складання змісту виступу
1. Починайте з думки, яка допомоясе зразу привернути увагу слухачів (цитата; риторичне питання; факт, що змушує задуматися).
2. В основній частині виступу бажано навести якомога більше переконливих фактів, цифр, прикладів для доказу своєї думки. Не тільки виголосити, а й пояснити свою позицію, навести незаперечні докази на її користь.
3. Ваше завдання – зробити зрозумілим ідеї вашого виступу для всієї аудиторії, тому можна використовувати якісь порівняння, повторювати важливі ідеї різними словами, наводити конкретні приклади. Не треба використовувати складних спеціальних термінів.
4. Кінцівка виступу є важливим елементом, тому що її довше за все будуть пам’ятати слухачі. Вона може містити узагальнення відомих раніше положень, яку-небудь яскраву цитату, спонукання аудиторії до дії, виголошення заклику. Найкращий варіант – коли кінцівка містить кульмінацію виступу.
5. Текст виступу повинен бути змістовним, конкретним, без зайвих описів, які будуть відволікати увагу або створювати складнощі для сприйняття, Мова має бути образною, яскравою, без мовленнєвих штампів.
6. Обмежуйте обсяг матеріалу в залежності від наданого вам часу.
Поради щодо манери викладення
1. Будьте привітними. Якщо ситуація допускає, починайте з посмішки. Говоріть виразно, чітко вимовляючи слова.
2. Ніколи не читайте завчасно підготовлену доповідь з папірця, але й не заучуйте її напам’ять слово в слово.
3. Будьте емоційно відвертими, це викликає довіру аудиторії до вас.
4. Акцентуйте важливі слова.
5. Змінюйте тон голосу і темп мовлення, щоб зосередити увагу слухачів.
6. Робіть паузу до і після важливих думок.
7. Не робіть зайвих, невиправданих жестів.
IV. Виконання системи практичних завдань творчого характеру, спрямованих на формування комунікативних умінь і навичок
Спостереження з елементами аналізу
> Прочитайте два тексти виступу на одну тему. Оцініть їх за такими критеріями: 1) зміст, його відповідність темі; 2) послідовність викладення; 3) наявність і переконливість фактів, доказів своєї позиції чи думки; 4) грамотність (лексична, граматична, стилістична сторони виступу); 5) загальний висновок.
Текст 1
ХТО ТАКИЙ ГРОМАДЯНИН?
У шкільних підручниках, художніх книжках, радіо – і телепередачах ми стикаємося з такими термінами, як “країна”, “нація”. “народ”, “держава”. Часто трапляється, що ми ці поняття плутаємо, змішуємо в одне або вживаємо у невідповідному контексті.
Ми з вами – громадяни України, великої країни у центрі Європейського континенту і молодої держави, яка, за історичними мірками, утворилася зовсім нещодавно. Від нас залежить, якою стане наша рідна держава: сильною і розвиненою, з високим рівнем життя її громадян, чи слабкою, залежною від волі інших держав, із незахищеним і малозабезпеченим населенням. Ми обираємо тих людей, котрі управлятимуть державою, ми особисто через громадські організації повідомляємо їм про наші інтереси. Ми, на підставі законів, використовуючи свої права і громадянські обв’язки, зміцнюємо державу, підтримуємо її, допомагаємо подолати кризу. Ось що таке – бути громадянином своєї держави.
Вам відоме. Напевно, і вужче, правове, юридичне значення слова “громадянин” – це громадянин конкретної держави, тобто особа, яка має визначену правоздатність у цій державі чи перебуває під її юрисдикцією. Громадянство – це стійкий правовий зв’язок людини з конкретною державою. У юридичному сенсі всі ми є громадянами України від народження.
Щоб брати реальну участь у яситті нашої держави, нам потрібні спеціальні громадянські знання, уміння й навички. Ми маємо розуміти, чого потребує подальший розвиток нашої держави, хто і як керує державою і суспільством, що в житті України залежить від нас, її громадян, чим і як ми можемо допомогти своїй Батьківщині, а отже, самим собі і своїм рідним, близьким, друзям, щоб жити краще і щасливіше. Участь в обговоренні суспільних питань з метою ухвалення обгрунтованих рішень, врегулювання конфліктів, пошуку спільних засад і утвердження власних прав і обов’язків – істотна складова життя громадян у демократичній країні.
Ми повинні виховати в собі таку рису характеру, як громадянськість – усвідомлення власної ролі в житті суспільства, активне прагнення до вдосконалення, розвитку нашої держави відповідно до демократичних норм і цінностей (За О. Пометун).
Людина є суспільною істотою. Тисячі невидимих ниточок пов’язують людину із суспільством. Вона навчається і працює, ходить у магазин і в гості до інших, їздить у транспорті, відвідує музеї, театри. У суспільстві ми стаємо людьми й налагоджуємо контакти з іншими, тобто спілкуємося. Жодна діяльність неможлива без координації людських дій, узгодження цілей, обміну думками тощо. Завдяки спілкуванню між людьми формуються їхні почуття та переконання.
Текст 2
ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ УСПІШНІСТЬ СПІЛКУВАННЯ ЛЮДЕЙ?
Людина здатна нормально розвиватися лише в суспільстві. Тільки спілкуючись з іншими людьми. Відомий вам з дитинства, улюблений герой Робінзон Крузо, силою обставин був відірваний від суспільства. Він важко переживав своє становище й усі роки життя на безлюдному острові мріяв побачити на горизонті корабель, що поверне його до людей.
Саме можливість спілкування з іншими дарує нам радість, хоч інколи й породжує проблеми. Коли проблем багато, дехто спересердя може навіть сказати: “От би втекти зараз на безлюдний острів!” Та через якийсь час, побувши на самоті, ми відчуваємо нездоланну потребу в спілкуванні з іншими людьми.
Правила спілкування мають давні традиції. На згадки про виникнення їх ми натрапляємо задовго до нашої ери: у давніх єгиптян, індійців, китайців, греків та інших народів. У різні епохи їх називали по-різному: правилами пристойності, хорошими манерами, етикетом. Вони охоплюють жести, пози, звичаї, рукостискання, гостинність тощо.
Утім, успішне спілкування залежить не тільки від знання й дотримання звичаїв і традицій, а й від нашої вихованості, ввічливості. Вміння бути ввічливим не передається у спадок, воно розвивається в процесі самовиховання. Дуже важливою є терпимість до інших людей.
Напрочуд важливою є мудрість “золотого правила” поведінки, з яким ми зустрічаємося в Біблії: “Слід ставитися до інших так, як хотілося, щоб вони ставилися до тебе”. Яке легке, зрозуміле правило! Саме воно допоможе нам відчувати іншу людину, передбачати. Як людина поставиться до нашого вчинку, слова, погляду.
Пам’ятайте: доброзичлива, вихована людина завжди впевнено почувається у будь-якому товаристві, обирає правильну поведінку між людьми.
Отже, людина, котра хоче бути успішною в спілкуванні, пам’ятає про правила і традиції, вона ввічлива, толерантна до інших, доброзичлива, прагне порозуміння (За О. Пометун).
Заслуховування й аналіз непідготовлених виступів
> Уявіть, що ви знаходитесь на класних зборах. Зробіть непідготовлений виступ на 3-4 хвилини з теми “Яку професію слід обирати?”
> Проаналізуйте виступи двох-трьох однокласників. До попередніх критеріїв аналізу виступу слід додати такі: манера викладення й уміння триматися перед аудиторією.
V. Підбиття підсумків уроку
Бесіда за питаннями
1. Як ви вважаєте, що таке риторика: наука чи мистецтво?
2. Поясніть слова Цицерона, що стали епіграфом сьогоднішнього уроку.
3. Що, на ваш погляд, найбільш важливе у виступі: зміст чи манера викладення?
4. Що характеризує непідготовлений виступ?
5. Що найскладніше у непідготовленому виступі?
VI. Домашнє завдання
> Випишіть із будь-якого збірника афоризмів чи крилатих виразів висловлювання видатних людей про ораторське мистецтво.
> Підготуйте виступ проблемного характеру на одну з літературних тем:
1. “Я маю в серці те, що не вмирає” (Леся Українка).
2. Проблема історичної пам’яті народу в поемі М. Вороного “Євшан-зілля”.
3. Пузирі в нашому суспільстві (Актуальність п’єси І. Карпенка – Карого “Хазяїн”).
4. Моє ставлення до синів і невісток Омелька Кайдаша (І. Нечуй-Левицький “Кайдашева сім’я”).
5. Чи справді у Гриця Летючого не було виходу? (В. Стефаник “Новина”)
6. Хто такий Чіпка Варениченко: борець проти соціальної нерівності чи злодій і вбивця? (Панас Мирний “Хіба ревуть воли, як ясла повні”)
Примітка для вчителя. Протягом кількох наступних уроків потрібно заслухати і оцінити підготовлені виступи школярів.
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ПІДГОТОВЛЕНИЙ) СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 16 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ПІДГОТОВЛЕНИЙ) Мета: вчити самостійно готуватися і виступати на семінарах різних видів; розвивати мовленнєво-комунікативні, загальнопізнавальні й організаційно-контрольні вміння, навички мислення високого рівня, творчі здібності; виховувати самостійність, вольові риси характеру. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ЗАЗДАЛЕГІДЬ НЕ ПІДГОТОВЛЕНИЙ) СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 12 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ЗАЗДАЛЕГІДЬ НЕ ПІДГОТОВЛЕНИЙ) Мета: поглибити знання учнів про особливості проведення зборів, семінарських занять, публічного виступу, вчити планувати і виголошувати непідготовлені промови; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, логічне мислення, творчі й організаторські здібності; виховувати самостійність, активну життєву позицію. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 20 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ Мета: повторити та узагальнити знання учнів про публічний виступ, ознайомити з прийомами встановлення й збереження контакту з аудиторією; розвивати павички публічного […]...
- Виступ на зборах, семінарах УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Виступ на зборах, семінарах Семінар – один з основних видів групових навчально-теоретичних або практичних занять студентів вищих начальних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл, членів наукових гуртків, слухачів курсів. На семінарських заняттях звичайно обговорюються доповіді студентів або учнів з певних питань. При цьому загальна проблема поділяється на ряд часткових. […]...
- ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 12. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ Пригадайте – Які основні вимоги до мовлення? – Що таке публічний виступ? 329. Мікрофон. Поясніть, як ви розумієте висловлювання відомого філософа Сократа: “Мистецтво красномовства – це вміння захопити душі словами”. 330.1. Прочитайте виразно вголос виступ науковця Інституту технічної теплофізики на науково-практичній конференції “Енергозбереження”. Визначте […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 22. Замітка в газету (зі шкільного життя) інформаційного характеру Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 100 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 22. Замітка в газету (зі шкільного життя) інформаційного характеру Мета: – навчальна: ознайомити учнів із заміткою як жанром мовлення (характерними ознаками, структурою, мовними особливостями), підготувати учнів до самостійного написання замітки в газету інформаційного характеру, удосконалювати вміння редагувати висловлювання цього жанру; – розвивальна: удосконалювати […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 17. Усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 76 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 17. Усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму Мета: – навчальна: навчити відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами роздуму; збагачувати словниковий запас учнів; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, асоціативну уяву; – виховна: виховувати культуру людських стосунків. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Мета: навчальна: поглибити знання та вміння про стилі, типи мовлення; розвивальна: розвивати культуру усного мовлення; виховна: виховувати почуття такту в спілкуванні. Внутрішньопредметні зв’язки: види, стилі і типи мовлення, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: формування вмінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Мета: навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів вмінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису приміщення; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати словниковий запас; виховна: виховувати патріотичні почуття. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок. ПЕРЕБІГ […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Фонетика. Орфоепія. Орфографія Уроки № 88-89 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Мета: – навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів умінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису тварин; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві […]...
- Виступ на семінарах, зборах, конференціях. Переговори § 22. Виступ на семінарах, зборах, конференціях. Переговори 193. На мою думку, наведені поради логічні. Але я маю певні зауваги, які врахувала, складаючи свій варіант тексту. Як готуватися до семінарських занять 1. Прочитайте уважно твір, проблематика якого колективно обговорюватиметься на семінарі чи уроці. 2. Доберіть самостійно критичну літературу, перечитайте її, складіть тези, конспект. 3. Перечитайте […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 23 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ – ОБГОВОРЕННЯ САМОСТІЙНО ОБРАНОЇ ТЕМИ Мета: удосконалювати вміння вести діалог-обговорення певної теми, підвищувати культуру мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, риторичні здібності, критичне мислення; виховувати толерантність, дипломатичність, ввічливість. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 20. БІБЛІОГРАФІЯ. АНОТАЦІЯ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 54 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 20. БІБЛІОГРАФІЯ. АНОТАЦІЯ Мета: ознайомити учнів з елементами довідкового апарату книги – її вихідними даними та анотацією; навчити складати бібліографічний опис книги, статті; формувати поняття про анотацію й уміння складати анотацію на книгу; показати практичне значення цього жанру, його особливості, структурно – […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 25. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ФІНАНСОВА ІДЕНТИФІКАЦІЙНА КАРТКА, ІДЕНТИФІКАЦІЙНИЙ КОД СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 65 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 25. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ФІНАНСОВА ІДЕНТИФІКАЦІЙНА КАРТКА, ІДЕНТИФІКАЦІЙНИЙ КОД Мета: перевірити знання учнів, отримані на уроках розвитку комунікативних умінь протягом року; ознайомити учнів із призначенням й особливостями вказаних документів; розвивати логічне мислення та мовлення, пам’ять, продовжувати роботу щодо удосконалення усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 16. ТЕЗИ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 45 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 16. ТЕЗИ Мета: повторити вивчене про види самостійної роботи з літературою; уточнити відмінності понять: план, тези, виписки, конспект; розвивати навички сприйняття й розуміння прочитаного тексту, вміння визначити мікротеми в тексті, відокремлювати головну інформацію від другорядної; удосконалювати навички аналізу тексту публіцистичного стилю, уміння […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 21. УСНИЙ ВІДГУК ТВІР МИСТЕЦТВА В ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 58 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 21. УСНИЙ ВІДГУК ТВІР МИСТЕЦТВА В ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ Мета: поглибити знання про види мистецтва, повторити поняття відгуку як зразка оцінного висловлювання, удосконалювати вміння аналізувати тексти публіцистичного стилю, навички складання монологічного висловлювання в публіцистичному стилі; розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно, з дотриманням стильових ознак, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 22. ПИСЬМОВИЙ ВІДГУК НА ТВІР МИСТЕЦТВА СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 59 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 22. ПИСЬМОВИЙ ВІДГУК НА ТВІР МИСТЕЦТВА Мета: оцінити рівень сформованоеті вмінь та навичок грамотного письма; удосконалювати вміння складати текст у публіцистичному стилі, навички складання власного монологічного висловлювання, вміння здійснювати змістово-композиційний аналіз тексту публіцистичного стилю, розширювати кругозір учнів; виховувати інтерес до творів мистецтва. Тип уроку: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 10. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ Мета: навчальна: вчити учнів описувати приміщення, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, навички складання монологічного висловлювання – твору-опису; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати уважне ставлення до світу речей, що оточують людину. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література, мистецтво (живопис). Тип уроку: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 15. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ПЛАН (СКЛАДНИЙ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 40 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 15. ТЕМАТИЧНІ ВИПИСКИ, ПЛАН (СКЛАДНИЙ) Мета: поглибити знання учнів про засоби самостійної роботи з текстом, формувати в учнів поняття про тематичні виписки; формувати в школярів уміння й навички комунікативно виправдано користуватися засобами мови під час сприймання, відтворення і створення висловлювань з дотриманням […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 2. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ ВІДПОВІДНО ДО ЗАПРОПОНОВАНОЇ СИТУАЦІЇ ВСТУП Урок № 4 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 2. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ ВІДПОВІДНО ДО ЗАПРОПОНОВАНОЇ СИТУАЦІЇ Мета: узагальнити знання учнів про діалогічне мовлення, ситуацію спілкування; удосконалювати вміння вести діалог, дотримуючись правил мовленнєвого етикету; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, підвищувати культуру мовлення; виховувати повагу до співрозмовника, здатність поставити себе на місце іншої людини, ввічливість. Тип уроку: урок розвитку […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ-РОЗДУМУ Мета: навчальна: удосконалювати вміння і навички письмового переказу; розвивальна: розвивати комунікативні вміння; виховна: виховувати смаки гідної мовленнєвої поведінки. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: повторення, систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 12. КОНСПЕКТ ПРОЧИТАНОГО (ПУБЛІЦИСТИЧНОЇ СТАТТІ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 34 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 12. КОНСПЕКТ ПРОЧИТАНОГО (ПУБЛІЦИСТИЧНОЇ СТАТТІ) Мета: поглиблювати поняття про конспект як один із видів самостійної роботи з літературою; ознайомити учнів із вимогами до конспекту, удосконалювати навички складання конспекту; розвивати вміння школярів складати усне монологічне висловлювання, вміння осмислювати прочитане, виділяти мікротеми і головні […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 8. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ПЛАН РОБОТИ. ОГОЛОШЕННЯ Мета: навчальна: формувати практичні вміння і навички; розвивальна: розвивати культуру ділового спілкування; виховна: виховувати повагу до співрозмовника, до правил ділового спілкування. Внутрішньопредметні зв’язки: мова, мовлення, стилістика. Міжпредметні зв’язки: мова, соціокультура. Тип уроку: формування вмінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Повторення Які […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 24. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. СУБСИДІЯ, ВАУЧЕР, ПРИВАТИЗАЦІЙНИЙ СЕРТИФІКАТ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 62 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 24. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. СУБСИДІЯ, ВАУЧЕР, ПРИВАТИЗАЦІЙНИЙ СЕРТИФІКАТ Мета: узагальнити та систематизувати знання про офіційно-діловий стиль та про ділове спілкування, ознайомити учнів із призначенням й особливостями вказа них у темі документів; розвивати логічне мислення, пам’ять та мовлення; продовжувати роботу щодо удосконалення усного і писемного мовлення; […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ МОВЛЕННЯ Мета: – навчальна: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз текстів публіцистичного стилю мовлення, сприймати цілісний текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити бачити […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 20. Відповідь на уроках української мови в науковому стилі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 91 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 20. Відповідь на уроках української мови в науковому стилі Мета: – навчальна: навчити учнів послідовної планомірно викладати зміст засвоєного лінгвістичного матеріалу; – розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння систематизувати засвоєні відомості; аналітичні вміння, пам’ять; – виховна: виховання культури праці. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, морфологія, синтаксис, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ УРОКИ № 51-52 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: оцінити рівень сформованості вмінь і навичок учнів сприймати на слух текст публіцистичного стилю, усвідомлювати тему й основну думку, письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту; удосконалювати вміння і навички учнів письмово докладно відтворювати зміст […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 21. Ділові папери. Лист рідним, друзям, адреса Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 94 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 21. Ділові папери. Лист рідним, друзям, адреса Мета: – навчальна: ознайомити учнів з основними правилами листування, будовою листа, його мовним оформленням, вимогами до оформлення адреси на поштовому конверті; на основі опрацьованого теоретичного матеріалу вдосконалити творчі вміння аналізувати листи з точки зору стилістичного й […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 14. Твір-опис окремих предметів у художньому стилі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 63 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 14. Твір-опис окремих предметів у художньому стилі Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливостями художнього опису, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, складати монологічне висловлювання; – розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; – виховна: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Мета: – навчальна: формувати мовленнєво-комунікативні вміння усно складати твори – описи зовнішності людини в художньому стилі; – розвивальна: удосконалювати вміння розуміти логіку викладу, визначити тему й основну думку тексту, тип і стиль мовлення; підвищувати мовленнєву культуру семикласників; – виховна: виховувати повагу до членів суспільства. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів. – Фонетика. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 13. КОНСПЕКТ ПРОЧИТАНОГО (ПУБЛІЦИСТИЧНОЇ, НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОЇ СТАТТІ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 36 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 13. КОНСПЕКТ ПРОЧИТАНОГО (ПУБЛІЦИСТИЧНОЇ, НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОЇ СТАТТІ) Мета: поглиблювати поняття про конспект як вид роботи з текстом, удосконалювати вміння аналізувати готовий конспект, зіставляти авторський текст і текст конспекту; розвивати вміння здійснювати змістово-композиційний та мовний аналіз тексту науково-популярного стилю, сприймати прочитаний текст, розуміти його, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 8. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ Мета: – навчальна: повторити з семикласниками вивчений у попередніх класах матеріал про стилі мовлення; удосконалити уміння й навички розпізнавати тексти публіцистичного стилю, визначати його стильові ознаки; – розвивальна: розвивати творчі вміння працювати з текстами різних стилів, знаходити їх стильові та мовні особливості; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити бачити красу, знайомити з представниками […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 19-20 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння; виховувати моральні якості, відповідальність, пошану до українських традицій, великого Кобзаря. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ ЗА КАРТИНОЮ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Мета: – навчальна: удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу щодо опису зовнішності людини; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз твору-опису, критично ставитися до змісту створеного тексту художнього стилю. – виховна: виховувати почуття прекрасного вторами художньої літератури. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7. СТИЛІ МОВЛЕННЯ (ПОВТОРЕННЯ). ПОНЯТТЯ ПРО ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ Мета: навчальна: удосконалювати комунікативні вміння; розвивальна: розвивати навички самостійної роботи; виховна: виховувати допитливість та працелюбство. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, граматика, пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: формування умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Перевірка домашнього завдання Виразне читання > Виразно прочитайте уривок […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 11. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ Мета: навчальна: вчити учнів описувати приміщення, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, навики складання монологічного висловлювання – твору-опису; розвивати навички грамотного письма; розвивальна: розвивати спостережливість, уміння письмово викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів; виховна: виховувати шанобливе ставлення до світу речей, що оточують людину. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. РІЗНОВИДИ АУДІЮВАННЯ Й ЧИТАННЯ ВСТУП Урок № 3 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ВИДИ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. РІЗНОВИДИ АУДІЮВАННЯ Й ЧИТАННЯ Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про рецептивні види мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання), їх різновиди, удосконалювати вміння сприймати почуте і прочитане, ставити запитання до тексту; розвивати рецептивне мовлення, мислення (аналітичне, синтетичне, критичне); виховувати духовність, любов до читання. Тип […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 12. УСНИЙ ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ Мета: навчальна: удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису; навики сприймання письмового тексту, створення власних творів-описів природи в художньому стилі на основі особистих вражень; розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 17. КОНСПЕКТ ЯК РІЗНОВИД СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 48 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 17. КОНСПЕКТ ЯК РІЗНОВИД СТИСЛОГО ПЕРЕКАЗУ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ Мета: закріпити знання учнів про види самостійної роботи з текстом, удосконалювати вміння складати конспект як різновид стислого переказу, вміння працювати з тлумачним словником; розвивати вміння сприймати текст на слух, мовленнєво-комунікативні вміння […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 23. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗВІТ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ Урок № 61 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 23. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗВІТ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ Мета: розвивати навички аналізу ділової документації, поглиблювати знання про офіційно-діловий стиль мовлення, навчити складати звіт (усний і письмовий) про виконану роботу, оформлений у вигляді зв’язного тексту; сприяти збагаченню словникового запасу, удосконалювати грамотність учнів; розвивати навички роботи у […]...