УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ
Урок № 6-7
УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 3-4. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ
Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів сприймати на слух і докладно переказувати текст монологічного характеру, доповнюючи його своїми міркуваннями, виконувати письмову роботу відповідно до українського правопису; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, творче мислення; виховувати за допомогою дидактичного матеріалу бережливе ставлення
Обладнання: схема-опора, роздавальні матеріали, картки з афоризмами, пам’ятка.
Внутрішньо-предметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія (терміни), культура мовлення, стилістика.
Міжпредметні зв’язки: екологія, біологія, економіка.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок (урок контрольного переказу).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотиваційно-організаційний етап
Бесіда за питаннями
– Що дорожче за діамант?
-. Без чого неможливе життя?
– Що називають кров’ю Землі, мінералом життя і чому?
– Що вам відомо про водну кризу на планеті?
–
II. Процесуально-діяльнісний етап
Робота в нарах з пам’яткою
“Як написати контрольний докладний переказ”
– Пригадайте послідовність роботи над переказом. Ознайомтеся з пам’яткою. Складіть алгоритм дій під час докладного контрольного переказу.
ПАМ’ЯТКА
Як написати контрольний докладний переказ
1. Уважно прослухайте текст для докладного переказу.
2. За потреби запишіть на чернетці ключові слова й словосполучення, конкретні найменування (терміни, дати, цифри тощо).
3. Визначте стиль, тип, жанр мовлення, тему та основну думку тексту.
4. Під час повторного прослуховування тексту зробіть записи на чернетці у вигляді плану, окремих слів, словосполучень, потрібних для розкриття основної думки, зв’язку частин тексту тощо.
5. Поміркуйте над змістом і послідовністю викладу матеріалу переказу.
6. На чернетці напишіть докладний переказ тексту, підпорядковуючи висловлювання темі та основній думці, дотримуючи ся композиції, мовних і стильових особливостей, авторського задуму.
7. Висловіть свої міркування з приводу написаного відповідно до творчого завдання до тексту в обсязі 1-1,5 сторінки.
8. Відредагуйте написане для поліпшення мовного оформлення своєї роботи, подбайте про точність висловлення думок, грамотність, розстановку розділових знаків тощо,
9. Перепишіть роботу начисто охайно, без виправлень, відповідно до норм української літературної мови.
10. Здійсніть перевірку написаного в чистовому варіанті.
Читання тексту
ВОДА… ТИ САМЕ ЖИТТЯ
Нині всім добре відомо, що без води неможливий будь-який прояв життя. Це найцінніший “мінерал життя”, на долю якого припадає до 90 відсотків будови організму. Вона забезпечує фізіологічні, біохімічні, хімічні процеси в організмі всієї живої природи на Землі.
Без води не можуть функціонувати ні промисловість, ні сільське господарство. Але при цьому вода має відповідати належній якості. Вона має космічне, геологічне, кліматичне, енергетичне, санітарно-гігієнічне, лікувальне, естетичне значення.
Кожне джерельце – то живильна кров Землі. Усі вони невтомні трудівники: озеленюють та вічно омолоджують луки, поля, ліси, поновлюють її щедрість. Не випадково говорять, що краплинка води дорожча за діамант.
Не тільки корисні копалини вичерпуються, але й ресурси питної води істотно зменшуються. Часто себе втішаємо й обнадіюємо, що запаси прісної води поновлюються, та з питною водою далеко не все в порядку. Коли не задумуєшся, то здається, що із цим даром природи ніби все гаразд, безпроблемно. Насправді ж як це далеко від реальності! Нині дефіцит води – одна з глобальних проблем сьогодення. Це передусім стосується прісної води. А ще цивілізація доби не завжди ощадливо їх використовує. До того ж на початку XX століття на Землі жило близько півтора мільярда людей, а нині їх уже більше шести мільярдів. Навіть важко собі уявити всю кількість щоденно спожитої води. Але і господарювання цієї маси людей аж ніяк не можна назвати раціональним щодо користування водними ресурсами. Це кожен добре знає по собі.
Ресурси прісної води розподілені на земній поверхні та в надрах Землі дуже нерівномірно. В одній частині земної кулі люди страждають від повені, а в іншій – від посухи. Уже сьогодні в умовах постійної нестачі води мешкає не менше 1,1 млрд. осіб, а понад 2 млрд. регулярно відчувають “водяний стрес”. Вирішення проблеми дефіциту прісної води потребує численних наукових розробок у багатьох галузях науки. Уже до 2025 року майже половина населення Землі страждатиме від нестачі прісної води, що призведе до масової міграції з країн, недостатньо забезпечених водою (переважно – тих, що розвиваються), Інші держави змушені будуть вирішувати надзвичайно складні питання: що, де і як саме робити, аби не “захлинутися” потоком біженців від водяного дефіциту. При загостренні дефіциту на світовому ринку торгувати водою, як сьогодні торгують нафтою, нереально через великі обсяги споживання прісної води.
Учені прогнозують: на світовому ринку прискорено розвиватимуться сектори інтенсифікації водовикористання, водозберігальні, водоефективні, водоохоронні технології.
Хіба важко зрозуміти, що наше ставлення до водного дару має стати камертоном чистоти до життєдайного соку Землі як Божого дару! Візьміть ці слова, як пам’ять на все життя (За С. Костенком, 448 слів).
– Підготуйте докладний письмовий переказ тексту.
Пояснення нових слів і запис їх на дошці
– Назвіть слова, що вам не зрозумілі.
Довідка: функціонувати (викочувати свої функції; бути в дії, діяти, працювати), ресурси (запаси чого-небудь, які можна ви користати в разі потреби), дефіцит (мала кількість, нестача чого-небудь порівняно з потребою), міграції (пересування), сектори (складова частина чого-небудь) інтенсифікації (збільшення інтенсивності чого-небудь; посилення чогось), водоохоронні технології, камертон (невеликий вилкуватий сталевий інструмент із двома зубцями, який внаслідок удару видає звук певної висоти), життєдайний (потрібний, необхідний для життя, який дає життя).
Самостійне складання учнями плану
Учні складають план переказу.
Робота зі схемою-опорою
– Учні готуються до написання переказу, опрацьовуючи схему-опору.
Повторне читання тексту Учитель читає текст удруге.
Творче завдання
– Як попередити світову водну кризу? Висловіть власне ставлення до проблеми, висвітленої в тексті (1-1,5 сторінки), зберігаючи авторський стиль.
Написання переказу з творчим завданням у чорновому варіанті
Учні пишуть текст переказу з творчим завданням у чернетку.
Редагування чорнового варіанта
– Під час удосконалення власного висловлювання скористайтеся порадами, втіленими в афористиці.
– “Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова” (М. Рильський).
– “Ясність думки і ясність висловлення звичайно зустрічаються разом” (Т. Маковей).
– “Інакше розставлені слова набувають іншого змісту; інакше розставлені думки справляють інше враження” (Б. Паскаль).
– “Стислість надає мові сили. Є вислови, які мають властивість променів сонця: чим більше вони згущені, тим сильніше вони печуть” (Р. Соуті).
– “Іноді бідненьку і худеньку думку ми одягаємо в таку пишну форму, що вона плутається і губиться в непотрібних їй складниках власної оболонки і до неї важко дістатися, а іноді здорову, свіжу думку висловимо так, що вона в’яне і блідне, як квітка, що потрапила під важку жорстку підошву” (В. Ключевський).
– “Усі жанри хороші, крім нудного” (Вольтер).
– “Мова – машина, і не слід допускати, щоб пружини її скрипіли” (А. Ривароль).
Переписування робіт начисто
Учні переписують роботи в контрольні зошити.
III. Контрольно-рефлексивний етап
Самостійна перевірка написаного
Учні перевіряють текст переказу.
IV. Домашнє завдання (на вибір)
1. Знайти текст у підручнику з географії (біології тощо – залежно від профілю), у якому висвітлено суперечливі наукові факти. Спростувати один із них у вигляді вільного письма.
2. Користуючись інтернет-джерелами, дослідити проблему збереження питної води. Запропонувати власний проект.
Related posts:
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 19-20 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 7-8. КОНТРОЛЬНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів докладно переказувати текст, доповнюючи його своїми міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння; виховувати моральні якості, відповідальність, пошану до українських традицій, великого Кобзаря. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 20. ГОВОРІННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 33 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 20. ГОВОРІННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння та навички усно переказувати текст, доповнювати його власними міркуваннями; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, критичне мислення, пам’ять, творчі й організаторські здібності, збагачувати словниковий запас; виховувати самостійність, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ УРОКИ № 51-52 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 18-19. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: оцінити рівень сформованості вмінь і навичок учнів сприймати на слух текст публіцистичного стилю, усвідомлювати тему й основну думку, письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту; удосконалювати вміння і навички учнів письмово докладно відтворювати зміст […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 8 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння детально відтворювати писемне висловлювання, поєднувати різні типи мовлення (розповідь, опис, роздум), передавати стильові особливості художнього тексту; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, граматичний лад мовлення; виховувати культуру […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 7 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: удосконалювати вміння відтворювати усне висловлювання художнього стилю, доповнювати його своїми міркуваннями; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, аналітико-синтетичне мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати духовність, пошану до оберегів роду. Тип уроку: […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ Мета: вдосконалювати вміння детально переказувати текст, творчо його продовжувати; розвивати усне та писемне мовлення, вміння бачити й відчувати красу природи, творче мислення, уяву; виховувати любов та бережливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над загадкою Диво-сани прилетіли, Скакуни в тих санях білі. В санях тих сидить цариця, […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Фонетика. Орфоепія. Орфографія Уроки № 88-89 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 18-19. Контрольний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварин Мета: – навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів умінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису тварин; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Мета: навчальна: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів вмінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами опису приміщення; розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати словниковий запас; виховна: виховувати патріотичні почуття. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок. ПЕРЕБІГ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ-РОЗДУМУ Мета: навчальна: удосконалювати вміння і навички письмового переказу; розвивальна: розвивати комунікативні вміння; виховна: виховувати смаки гідної мовленнєвої поведінки. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення, синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: повторення, систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ […]...
- Письмовий докладний переказ художнього тексту з творчим завданням ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 71 Письмовий докладний переказ художнього тексту з творчим завданням Запам’ятаймо! Творчі завдання пов’язані з продовженням, зміною тексту, особи, від імені якої ведеться розповідь, з уведенням у текст діалогів, прямої мови тощо. 272 1. Прочитайте текст. Від якої особи ведеться розповідь? Обгрунтуйте, що текст належить до художнього стилю. Лялька – З малими […]...
- ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 18. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ 617 I. Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку, тип і стиль мовлення. Чому висохла річка? ЛІХТАРНИК Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води. Рікою плавали […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 17. Усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 76 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 17. Усний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами роздуму Мета: – навчальна: навчити відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю з елементами роздуму; збагачувати словниковий запас учнів; – розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, аналітико-синтетичні мисленнєві навички, асоціативну уяву; – виховна: виховувати культуру людських стосунків. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 15. КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ В ЖАНРІ СТАТТІ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 25 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 15. КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ В ЖАНРІ СТАТТІ Мета: поглибити знання про особливості статті як жанру мовлення, удосконалювати вміння складати зв’язне монологічне висловлювання на морально-етичну тему в жанрі статті; розвивати павички грамотного письма, мовленнєво-комунікативні вміння, логічне […]...
- ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 14. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ 340.1. Прочитайте або прослухайте з голосу вчителя текст. Визначте його тему та основну думку. Чому ситуація з водними ресурсами у світі викликає тривогу? ГІДРОСФЕРА – УЧОРА. СЬОГОДНІ І ЗАВТРА За останні роки все частіше чуємо судження про “водяне голодування” планети. Може, це перебільшення песимістів? […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ МОВЛЕННЯ Мета: – навчальна: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз текстів публіцистичного стилю мовлення, сприймати цілісний текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити бачити […]...
- Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Урок № 7 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Усний переказ тексту публіцистичного стилю із творчим завданням Мета: удосконалювати вміння школярів сприймати текст, відтворювати його зміст із дотриманням характерних особливостей заданого стилю та вжитих у вихідному тексті типів мовлення; удосконалювати тексто-творчі вміння; розвивати мислення та усне мовлення, збагачувати та уточнювати словниковий запас, розвивати пам’ять, удосконалювати орфоепічні навички та […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ Мета: перевірити вміння учнів переказувати текст; розвивати навички усного і писемного мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати старанність, уважність, організованість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці перевіримо, як ви вмієте писати письмовий переказ. Щоб роботу виконати успішно, необхідно бути уважними. III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ Орієнтовні тексти для переказів […]...
- Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОКИ № 95-96 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Контрольний докладний переказ тексту розповідного характеру з елементами роздуму Мета: перевірити вміння робити докладні перекази текстів; поліпшувати мовленнєву культуру учнів; виховувати любов до природи. Обладнання: текст переказу, зошити для контрольних робіт. ХІД УРОКІВ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКІВ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ Мета: навчальна: поглибити знання та вміння про стилі, типи мовлення; розвивальна: розвивати культуру усного мовлення; виховна: виховувати почуття такту в спілкуванні. Внутрішньопредметні зв’язки: види, стилі і типи мовлення, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: формування вмінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Усний переказ тексту на професійну тему із творчим завданням § 20. Усний переказ тексту на професійну тему із творчим завданням 177.1. В Україні не було таких професій, як системний адміністратор чи PR – менеджер. Можуть з’явитися багато нових професій, а деякі старі – перейти в історію. Сумувати льотчикам не варто – вони пересядуть на дирижаблі. У майбутньому всю важку роботу за людей робитимуть машини. […]...
- Письмовий переказ із творчим завданням Уроки № 58, 59 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Письмовий переказ із творчим завданням Мета: удосконалювати тексто-творчі уміння та навички учнів, розвивати мислення, навчати висловлювати власне розуміння порушеної в тексті проблеми. Обладнання: текст для переказу. ХІД УРОКУ І. Повідомлення мети і завдань уроку. II. Підготовка до роботи над переказом. V Читання тексту вчителем або учнями. V З’ясування […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ Мета: удосконалювати навички переказувати стисло текст, активно та цілеспрямовано збагачувати і вдосконалювати мовлення учнів, розширювати їх світогляд; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчу уяву, допитливість, вміння висловлювати власні думки, почуття; виховувати товариськість, толерантність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Читання легенди ЛЕГЕНДА ПРО ДОБРО І ЗЛО Жили на вулиці двоє сусідів. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 1. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ТЕКСТ, ЙОГО СТРУКТУРНІ ОСОБИСТОСТІ, МОВНІ ЗАСОБИ МІЖФРАЗОВОГО ЗВЯЗКУ В ТЕКСТІ. УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ Мета: – навчальна: повторити, узагальнити й поглибити знання про структуру тексту, види зв’язку речень у тексті, тему й основну думку; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння працювати з текстом, визначати тему й основну думку висловлювання, знаходити мовні засоби зв’язку речень у тексті, ділити текст на абзаци; – виховна: спонукати до осмислення значення рідної мови в соціально-політичному […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 7. ЧИТАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ОЦІНКА ВИКОРИСТАНИХ АВТОРОМ МОВНИХ ЗАСОБІВ, АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок №13 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 7. ЧИТАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ, ТИПІВ, ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ОЦІНКА ВИКОРИСТАНИХ АВТОРОМ МОВНИХ ЗАСОБІВ, АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ТЕКСТУ Мета: удосконалювати навички різних способів читання, вчити аналізувати зміст, структуру, мовне оформлення тексту; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, аналітико-синтетичне мислення; виховувати у школярів за […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ Мета: – навчальна: пояснити особливості будови опису зовнішності людини, формувати вміння визначати такі описи в текстах та аналізувати їх; на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті опис зовнішності людини й переказувати його; – розвивальна: удосконалювати культуру писемного мовлення; розвивати увагу, спостережливість, сприяти збагаченню й уточненню […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. ДЕТАЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ЗА КОЛЕКТИВНО СКЛАДЕНИМ ПЛАНОМ Мета: вдосконалювати навички учнів переказувати текст за планом; розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати почуття дружби, взаємоповаги. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сиди за партою рівненько, Пиши і слухай спокійненько. Хочеш щось розповісти – Треба руку підвести. Спитає вчитель – треба встати, Сідай, як скаже він сідати. Якщо в класі шум і […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. ВИБІРКОВИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ Мета: вдосконалювати навички учнів переказувати текст; вчити записувати переказ тексту з елементами опису; розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи, до пташок. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Пролунав дзвінок. Починаємо урок. Працюватимемо старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім дружнім класі Діти – просто молодці. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ “РОМАШКИ” Мета: вчити учнів творчо переказувати текст, здійснювати самоперевірку роботи; розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки, пам’ять, уяву, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над загадкою – Щоб дізнатися тему нашого уроку, спробуйте відгадати загадку. Стоять у лузі сестрички, Золотенькі очі, біленькі вієчки. Від […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ “ДЖЕРЕЛЬЦЕ ВЗИМКУ” Мета: навчати учнів писати перекази, використовуючи художні тексти; збагачувати словниковий запас; формувати вміння письмово передавати зміст прослуханого тексту; розвивати усне і писемне мовлення, пам’ять, творче мислення, увагу, уяву, спостережливість; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над загадками Із підгірки, з-під крутої Прокрадається норою Та й до […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ “ОСІНЬ ЗА ВІКНОМ ЧАРІВНУ КАЗКУ ПИШЕ” Мета: вчити учнів переказувати текст, висловлювати свої думки в логічній послідовності; збагачувати активний словник школярів, вдосконалювати вміння здійснювати самоперевірку роботи; розвивати творчі здібності, мислення, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати любов до природи, вміння відчувати красу рідного слова. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. СТВОРЕННЯ ПОЗИТИВНОГО НАСТРОЮ Сьогодні у нас незвичайний урок: У казку сьогодні ми зробимо крок. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 18 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мета: ознайомити учнів з промовою як жанром публічного виступу, її видами й етапами підготовки, вчити розуміти залежність мовленнєвої поведінки людини від Сприйняття картини світу за допомогою мовних одиниць, удосконалювати вміння й навички […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. ТЕКСТ, ЙОГО ОСНОВНІ ОЗНАКИ. СТРУКТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТУ. ВИДИ ЗВ’ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. НАВЧАЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ-РОЗДУМУ ХУДОЖНЬОГО стилю Мета: навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити знання, уміння і навички щодо тексту; розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння систематизувати та узагальнювати знання і практичні навички; виховна: виховувати почуття любові та вдячності до школи, вчителя, освіти. Внутрішньопредметні зв’язки: мова і мовлення; синтаксис, пунктуація й орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь […]...
- УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 6. УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ 302.1. Прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку. Розкажіть про наукове відкриття Фредеріка Жоліо-Кюрі Від чого застерігав учений? Чим ще крім науки, він захоплювався? ДОСЛІДНИК РАДІОАКТИВНОСТІ Дослідник радіоактивності Фредерік Жоліо-Кюрі відомий світу як учений, відкриття якого стали основоположними в ядерній фізиці і проклали […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 19 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мста: удосконалювати вміння й навички здійснювати систематичну підготовку до висловлювань та підготовку до конкретного виступу; правильно обирати тему, визначати цільову настанову, добирати мовний матеріал, розташовувати його в певній послідовності; проголошувати промову, слідкувати […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 11. КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ) СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ Урок № 30 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 11. КОНТРОЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ) Мета: виявити рівень сформованості вмінь учнів самостійно створювати писемне висловлювання в публіцистичному стилі на морально-етичну тему; розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності, мисленнєві процеси; виховувати прагнення до самопізнання і саморозвитку, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 17. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗВІТ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ. ПРОТОКОЛ. ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 29 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 17. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗВІТ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ. ПРОТОКОЛ. ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ Мета: повторити та узагальнити знання учнів про особливості офіційно-ділового стилю, ознайомити з правилами складання звіту про виконану роботу, протоколу та витягу з протоколу; формувати вміння складати […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 23-24.Контрольний твір-розповідь на основі власного досвіду в художньому стилі Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 104-105 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 23-24.Контрольний твір-розповідь на основі власного досвіду в художньому стилі Мета: – навчальна: виявити рівень сформованості вмінь складати письмовий твір з урахуванням мети й адресата мовлення, типу мовлення (розповідь на основі власного досвіду), жанру мовлення (оповідання про випадок із життя), стилю мовлення (художній), підпорядковувати […]...
- УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ Мета: перевірити вміння учнів переказувати текст (письмово) розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати старанність, уважність, організованість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ми перевіримо, як ви вмієте писати письмовий переказ. Щоб роботу виконати успішно, слід бути уважними. III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ Орієнтовні тексти […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 20 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ Мета: повторити та узагальнити знання учнів про публічний виступ, ознайомити з прийомами встановлення й збереження контакту з аудиторією; розвивати павички публічного […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 12. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПОЛЕМІКА В ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ. ПОЛЕМІЧНІ ПРИЙОМИ. ЕТИКА ПОЛЕМІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 21 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 12. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПОЛЕМІКА В ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ. ПОЛЕМІЧНІ ПРИЙОМИ. ЕТИКА ПОЛЕМІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Мета: поглибити знання учнів про полеміку, полемічні прийоми, ознайомити з етикою полемічної майстерності; розвивати навички публічного виступу, мовленнєво-комунікативні вміння, логічне мислення, творчі й організаторські здібності, […]...