УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

Урок 6. УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

302.1. Прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку. Розкажіть про наукове відкриття Фредеріка Жоліо-Кюрі Від чого застерігав учений? Чим ще крім науки, він захоплювався?

ДОСЛІДНИК РАДІОАКТИВНОСТІ

Дослідник радіоактивності Фредерік Жоліо-Кюрі відомий світу як учений, відкриття якого стали основоположними в ядерній фізиці і проклали шлях розвитку атомної енергетики XX століття.

Народився Жан Фредерік Жоліо в Парижі. Він був молодшим із

шести дітей у сім’ї успішного комерсанта. Ще студентом захоплювався фізикою, хімією, механікою. Зразком для нього було відоме подружжя французьких учених-дослідників – П’єр і Марія Кюрі. У 1925 р. Фредеріку пощастило: він почав працювати в лабораторії Марії Кюрі в Інституті радіо. М. Кюрі була дуже вимогливим учителем, проте новин лаборант здивував її своєю працьовитістю, вдумливістю, винахідливістю.

Фредерік доволі швидко оволодів методикою дослідження радіоактивних елементів. З 1926 р. разом з Ірен Кюрі, яка стала його дружиною, вони почали складні дослідження явищ радіоактивності, самі кон

300. Попрацюйте

в парах. Обміняйтеся один з одним враженнями щодо кількох телепередач, які виходять на українських телевізійних каналах.

301. Виконайте одне з поданих завдань.

Варіант А Уявіть, що ви стали учасником обговорення переглянутої телепередачі. Підготуйте письмовий відгук у вигляді статті публіцистичного стилю до періодичного видання. Скористайтеся поданою нижче довідкою та пам’яткою.

Варіант Б Напишіть відгук про вашу улюблену телепередачу. Скористайтеся поданою нижче довідкою та пам’яткою.

Довідка. Сполучення, які можна використати під час складання відгуку: дуже вразило…; передача цікава тим…; особливо запам’яталося…: увагу привертає…; глядач не залишається байдужим до…: ведучий не обминув і…: ведучий переконливо (вдало, захоплююче)…; оператор (режисер) вдало…; порушується питання…; стверджується думка…

Пам’ятка

Як працювати над відгуком на телепередачу

– Визначитися в завдання висловлювання.

– Визначити адресата і мету спілкування.

– Дібрати форму відгуку (лист, повідомлення, записи вражень у щоденник, стаття до періодичного видання тощо).

– Визначити стиль і тип мовлення.

– Обгрунтувати свою думку про передачу. Дібрати переконливі аргументи.

– Дбати про мовленнєве оформлення відгуку.

– Дотримуватися вимог до мовлення та культури спілкування.

УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Хмельницька атомна електростанція

Струювали прилади, перевіряли їх, ще не усвідомлюючи постійного ризику і небезпеки своїх занять.

Результати експериментальних зусиль подружжя Жоліо-Кюрі лягли в основу відкриття англійським фізиком Чедвіком нейрона (1932) та підтвердили існування відкритого американським фізиком Андерсоном позитрона.

15 січня 1934 р. Фредерік та Ірен Жоліо-Кюрі подали до Французької академії наук доповідь, яка увічнила їхні імена. Вони відкрили штучну радіоактивність. Раніше були відомі лише природні радіоактивні елементи (уран, радій, полоній). Відкриття було відзначене низкою нагород, у тому числі Нобелівською премією. Одержуючи її, Фредерік пророче говорив про грандіозну перспективу штучних радіоактивних перетворень, водночас попереджаючи: “Якщо ці перетворення охоплять усі елементи нашої планети, то ми маємо з тривогою думати про наслідки такої катастрофи…”. Сам Фредерік, продовжуючи свої дослідження, не забував, що вченим не під силу вберегти свої відкриття від шкідливого для людини використання. У ядерних лабораторіях світу тривав штурм атомного ядра, науковці наближалися до створення ядерної зброї.

Під час Другої світової війни вчений організував виробництво звичайної вибухівки для потреб французьких повстанців, разом з Ірен був учасником руху Опору, зробив усе, щоб приховати від гітлерівців результати своїх наукових досліджень. Після визволення Парижа повернувся до науково-дослідної роботи, згодом очолив Національний центр наукових досліджень, став Верховним комісаром з атомної енергії Франції, керував запуском першого французького ядерного реактора. Ірен і Фредерік наполегливо закликали до повної відмови урядів усіх країн від виробництва і застосування атомної зброї, дбали про Науку з великої літери.

Свої наукові і суспільні погляди Фредерік викладав у численних публікаціях, блискучих виступах. Він добре володів пером, його статті відзначалися оригінальністю і популярністю. Його обдарування виявлялися і в іншому: він добре грав у футбол, малював пейзажі і натюрморти, був музикантом. Ілля Еренбург, який знав його особисто, відзначав, що Фредерік втілював найкращі риси французького характеру: дотепність, товариськість, доброзичливість. Усі, хто спілкувався з ним, пам’ятали його також як людину чутливу, добру, терплячу.

Ім’я Фредеріка Жоліо-Кюрі увійшло в історію науки. Результати його досліджень використовуються у фізиці, хімії, біології, геології, сільському господарстві, медицині, хоча ядерна фізика, розвитку якої він віддав своє життя, викликала багато проблем у житті людства. Вона

Призвела до трагедії Хіросіми, Нагасакі, Фукусіми, Чорнобиля. Ми завжди мусимо пам’ятати застереження великого вченого щодо розумного використання атомної енергії (3 довідника “Знаменні дати. Календар”).

II. Складіть план тексту, випишіть ключові слова та словосполучення.

III. Поясніть лексичне значення виділених сполучень. За потреби скористайтеся тлумачним словником або енциклопедією.

IV. Прочитайте текст удруге. Усно стисло перекажіть прочитане, доповнивши переказ розповіддю про використання атомної енергії в сучасному світі та

Роздумами про Чорнобильську трагедію.

303. Спишіть слова, розкриваючи дужки, поясніть орфограми. Знайдіть ці слова в тексті попередньої вправи і перевірте виконання завдання.

Столі(т, тт)я, дослідже(н, нн)я, водно(час), пер(е, и)творення, персп(е, и)ктива, експер(е, и)ментальний, (радіо)активність, (науково)дослідна.

304.1. Прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку. Розкажіть, у

Чому особливість турніру “Парад надій”.

“ПАРАД НАДІЙ” – ВИДОВИЩЕ І НАУКА

Славетний киянин, якого називали “богом танцю” і який був президентом Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО та Французької академії балету, професором Сорбонни, Сергій Лифар свого часу сказав: “Український танець і Київський балет – це перший Надзвичайний і Повноважний Посол України, котрий відкрив світові неповторну красу нашої національної культури і щедру душу нашого народу”. Нині це чудове висловлювання можна поповнити й спортивним танцем, який гідно презентує Україну в світі. Саме завдяки високому іміджу наших вітчизняних пар і тренерів Київ, Харків і Одеса стають спортивно-танцювальною Меккою.

Значний внесок у це зробила, зокрема, заслужений тренер України, президент дитячо-юнацького спортивно-танцювального центру “Спорт-Данс” Валентина Федорчук. Нещодавно в столичному Палаці спорту відбулися традиційні змагання “Парад надій”, організатором якого пані Федорчук є вже 21 рік. І хоча з роками провести великомасштабні змагання стає дедалі важче, Валентині Володимирівні це вдається. Цього року XXI турнір “Парад надій” зібрав близько тисячі спортсменів із п’яти країн, які презентували 153 клуби. І судді до нас приїхали елітні. А ніщо так не приваблює учасників, як “зоряне” суддівство, перед яким хочеться продемонструвати свій талант і результати праці.

Програма була надзвичайно насиченою, пари змагалися зі стандарту й латини, від “бейбі” до “сеньйорів” за віком. Апофеозом турніру став Кубок світу IDSA (Міжнародної асоціації спортивного танцю) з латиноамериканської програми, і ця пристрасна фее рія на паркеті зробила оті два дні справжнім святом спорту й мистецтва. Особливо ефектним видався фінал Кубка світу серед дорослих (тут змагалися 46 пар). Шість пар-фіналістів фахівці уявляли саме так, адже вони на сьогодні найсильніші, їхні прізвища на найвищих щаблях підсумкових протоколів чемпіонатів України та міжнародних змагань. І тренери-лідери теж відомі: Святослав Влох, Валентина Федорчук. Костянтин Бобрусь, Юрій та Яна Васютяки… Інтрига фіналу увінчалася очікуваним результатом: киянин Дмитро Влох з новою партнеркою Катериною Вагановою без особливих перешкод дісталися найвищої сходинки п’єдесталу. За ними розташувалися харків’яни Ігор Яременко і Яна Ярославська та їхні земляки Сергій і Дар’я Числови.

УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Спортивний танець

– Мені подобається не лише результат і не тільки те, що пари прогресують, а й їхнє ставлення до танцю. Вони гак “викладалися”, так прагнули сподобатися глядачам! І фіналісти протанцювали двадцять танців у чотирьох турах, – поділився спостереженням екс-чемпіон світу

З латиноамериканського секвою Сергій Рюпін.

– На тренуваннях ми маємо навантаження вдвічі-втричі більші! Тож до останнього танцю – джайву – я не дійшла виснаженою. А улюблений мій танець – румба, пристрасна і лірична водночас, – ділиться враженнями Катя Ваганова, студентка Московського університету культури і мистецтв.

Кожен турнір – наука для тих, хто хоче вчитися. Як сподобатися суддям? Як витримати психологічний тиск? Як опанувати нерви, коли здається, що сьогодні – “не твій” день? Цього, зокрема, навчає і такий великий турнір, як “Парад надій”, і такий досвідчений тренер, як Валентина Федорчук (Л. Воскобоннікова).

II. Складіть план тексту, випишіть ключові слова й словосполучення.

III. Поясніть лексичне значення виділених слів і сполучень. За потреби скористайтеся тлумачним словником або енциклопедією.

IV. Прочитайте текст удруге. Усно стисло перекажіть прочитане, доповнивши переказ розповіддю про свого тренера, турнір, у якому ви брали участь, чи красу та велич спортивного танцю.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УСНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ