Велике переселення народів і утворення варварських держав

НАРОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО СВІТУ, ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО РОЗВИТКУ

§ 1. Народження середньовічної Європи

2. Велике переселення народів і утворення варварських держав

Велике переселення народів і утворення варварських держав

Воїн вестготів. Мініатюра. XII ст.

Період в історії, який поклав початок формуванню національних спільнот у Європі, прийнято називати епохою Великого переселення народів. У результаті міграційних процесів на руїнах Західної Римської імперії виникли нові державні утворення бургундів, лангобардів, англів, саксів та інших (про них ви вже знаєте

з курсу історії Стародавнього світу).

Першою варварською державою на території Західної Римської імперії стало королівство вестготів (418 р.) з центром у м. Толозі (сучасна Тулуза).

У 429-435 pp. вандали заснували свою державу в Північній Африці зі столицею на місці давнього Карфагена. Бургунди спочатку утворили власну державу в районі Вормса. А в 457 р. постало друге Бургундське королівство з центром у Ліоні.

Германські племена англів, саксів, ютів і фризів, які населяли узбережжя Північного й Балтійського морів, у середині V ст. почали завойовувати землі Британії, покинуті римськими легіонами. Місцеве кельтське

населення було винищене або витіснене на захід Британії. Частина бритів переселилася на континент.

Формальною датою падіння Західної Римської імперії вважається 476 рік. Та на цьому Велике переселення народів не припинилося. Колишні союзники гунів – осготи – багато в чому повторили долю та історичний шлях вестготів. Остготи також стали союзниками-федератами правителя Східної Римської імперії, а згодом під проводом свого короля Теодоріха в 493р. вони заснували Остготське королівство зі столицею в Равенні.

Король Теодоріх (бл. 454,-526) був добре обізнаний із культурою і звичаями римлян, тому що виріс у Константинополі, а його дружиною була візантійська принцеса. У своєму королівстві він зберіг багато римських установ і правових норм.

Теодоріх увійшов в історію як правитель, що всебічно підтримував розвиток науки й мистецтва. Остготський король сприяв обдарованим творчим особистостям, прислухався до порад найосвіченіших римських письменників і філософів – Боеція, Кассиодора та ін. Культурне піднесення в Остготській Італії за Теодоріха отримало назву “Остготське відродження”.

Велике переселення народів і утворення варварських держав

Гробниця Теодоріха Великого, короля остготів. Равенна. VI ст.

Велике переселення народів і утворення варварських держав

Теодоріху належить вислів: “Хто тремтів перед різкою вчителя, той ніколи не стане справжнім воїном

Секретар Теодоріха, відомий філософ Боецій, написав трактат “Про втіху філософією”, де стверджував, що справжнім щастям є доброта, а зло – завжди нещастя; зла людина рідко щаслива, хоча й може бути дуже заможною, багатою.

Отже, велике переселення народів змінило карту Європи. На руїнах Західної Римської імперії виникли нові державні утворення – варварські королівства. Найжиттєздатнішим серед них виявилося королівство франків.

Як наслідок, Британію почали називати за іменем германського племені англів – Англією, на честь вандалів в Іспанії з’явилася Андалусія, від лангобардів отримала свою назву історична область в Італії – Ломбардія, завдяки франкам Галлія стала Францією.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Велике переселення народів і утворення варварських держав