ВІДДІЛ ХВОЩЕПОДІБНІ – ПІДЦАРСТВО ВИЩІ РОСЛИНИ – ЦАРСТВО РОСЛИНИ – НАДЦАРСТВО ЕУКАРІОТИ
Довідник з біології
РОСЛИНИ
НАДЦАРСТВО ЕУКАРІОТИ
ЦАРСТВО РОСЛИНИ
ПІДЦАРСТВО ВИЩІ РОСЛИНИ
ВІДДІЛ ХВОЩЕПОДІБНІ
Хвощеподібні (Equisetophyta) – нечисленна група рослин, налічує близько 30 видів. Набагато ширше вони були репрезентовані в пізньому девонському і кам’яновугільному періодах, де їх трав’янисті й особливо деревоподібні форми переважали в лісах разом із давніми плаунами та папоротями. Деревоподібні форми хвощеподібних вимерли в кінці карбону – початку пермського періодів.
У даний час хвощі представлені
Для хвощеподібних характерна особлива будова пагонів, що відрізняє їх від решти вищих спорових рослин. їх пагони складаються з члеників (міжвузлів) і вузлів з кільчасто-розміщеним листям. Листя являє собою дуже змінені бічні гілочки.
Інша особливість хвощів – накопичення кремнезему в стінах клітин всієї рослини, а також на поверхні
Підземне стебло – кореневище – хвощів розташовується на різній глибині. Бувають два типи кореневищ – горизонтальні та вертикальні. Горизонтальні кореневища товщі, з більш довгими міжвузлами, ніж у вертикальних. На кореневищах утворюються бульби, які є потовщеним і видозміненим міжвузлям гілки. Клітини бульб дуже великі та заповнені крохмальними зернами.
Хвощі досить широко розповсюджені в основному в північній півкулі. Вони поселяються в місцях з достатнім зволоженням.
Весною на кореневищах виростають пагони, на яких розташовуються спороносні колоски. Колоски містять спорангії, в яких шляхом мітозу формуються гаплоїдні спори. Після розкриття спорангія спори висипаються й розносяться вітром на великі відстані. Зі спор розвиваються гаметофіти (заростки) у вигляді пластинок діаметром від декількох міліметрів до 3 см. На нижній стороні гаметофіта виникають безбарвні ризоїди завдовжки до 1 см., за допомогою яких він прикріпляється до грунту й всмоктує воду з розчиненими в ній мінеральними солями. У хвощів є три типи гаметофітів: чоловічі, жіночі й обох статей, при цьому жіночі гаметофіти більші за чоловічі.
Запліднення у хвощів здійснюється, як у всіх спорових рослин, у присутності краплиннорідкої вологи на поверхні гаметофіта. Сперматозоїди підпливають до жіночого статевого органу, один із них проникає в нього й зливається з яйцеклітиною. Утворена зигота проростає в спорофіт.
Хвощі добре переносять посуху, лісові пожежі. Восени та взимку служать кормом для оленів і кабанів. Хвощ польовий – лікарська рослина. Види більшості хвощів, особливо хвощ польовий, – бур’яни пасовищ і полів, які важко викоренити.