Відділи Діатомові, Бурі та Червоні водорості
Розділ II. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН
Тема 1. Водорості
УРОК 28*
Тема. Відділи Діатомові, Бурі та Червоні водорості
Мета. Сформувати знання про особливості будови і процесів життєдіяльності Діатомових, Бурих і Червоних водоростей.
Основні поняття і терміни: одноклітинні та багатоклітинні водорості, діатомові водорості, бурі водорості, червоні, панцир.
Обладнання: малюнки і фотографії водоростей, таблиці “Бурі водорості”, “Діатомові водорості”, “Червоні водорості”.
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь,
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
Етапи уроку | Час, хв. |
1. Організаційний момент. 2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання. 3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності. 4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу. 5. Узагальнення і систематизація вивченого. 6. Підсумки уроку, аргументація оцінок. 7. Домашнє завдання. | 1 10 3 19 5 5 2 |
Хід
1. Організаційний момент.
2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.
Письмова робота.
Варіант 1.
Проведіть стрілки від назви рослини до ознак, що її характеризують.
X Л А М І Д О М О Н А Д А | Одноклітинна | С П І Р О Г И Р А |
Багатоклітинна | ||
Живе в прісній воді | ||
Живе в солоній воді | ||
Населяє зволожені ділянки грунту | ||
Є органи | ||
Немає органів | ||
Є хлорофіл | ||
Хлоропласт чашоподібний | ||
Хлоропласт спіралеподібний | ||
Ядро вільно розташоване в цитоплазмі | ||
Ядро підтримується тяжами | ||
Є джгутики | ||
Є світлочутливе вічко |
Варіант 2.
Проведіть стрілки від назви рослини до ознак, що їх характеризують.
X Л А М І Д О М О Н А Д А | Одноклітинна | Х Л О Р Е Л А |
Багатоклітинна | ||
Живе в прісній воді | ||
Живе в солоній воді | ||
Населяє зволожені ділянки грунту | ||
Є органи | ||
Немає органів | ||
Є хлорофіл | ||
Зелене забарвлення | ||
Буре забарвлення | ||
Червоне забарвлення | ||
Є джгутик | ||
Є світлочутливе вічко |
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Демонстрація таблиці “Діатомові водорості”. Подивіться уважно на ці дивовижні утвори. Як ви думаєте, що це може бути? Це не космічні кораблі й не фантастичні будинки казкових героїв. Але це не менш складний і незбагненний твір природи – панцирі водоростей, що називаються Діатомові. Ці панцирі складаються з так званого кремнезему, або іншими словами піску. Черепашки діатомових водоростей нагромаджуються на дні водойм, де вони мешкають і здатні утворювати осадові породи.
Часто спеціалісти порівнюють діатомові водорості з ювелірними виробами. Кремнеземні стулки охоплюють клітини коробочко-подібним утвором. Одну з них, меншу, називають гіпотекою, вона входить у більшу стулку (епітеку). Самі стулки дуже різноманітні за формою і настільки інкрустовані, що справді нагадують ювелірні вироби. Стулки можуть бути округлими, еліптичними, трикутними, видовженими тощо. Між собою вони зростаються, утворюючи характерні шви та вузлики. У всіх випадках стулки утворюють правильну геометричну фігуру з чіткою симетрією.
А хто з вас не ласував смачним і корисним мармеладом? Думаю, ніхто не здогадується, що деякі його сорти виробляють із особливої речовини, отриманої із водоростей, які належать до відділу Бурі.
Ще один відділ водоростей, який ми розглянемо сьогодні, це – Червоні, або Багрянки. А тепер детальніше.
План
1. Відділ Діатомові водорості.
2. Відділ Бурі водорості.
3. Відділ Червоні водорості.
4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.
Відділ Діатомові водорості
Розповідь вчителя з демонстраціями зображень на таблицях та малюнках підручника. Діатомові водорості – відділ нижчих рослин. Налічує понад 10 тис. сучасних і викопних видів. Мікроскопічні одноклітинні одиночні або колоніальні організми, клітини яких зовні оточені кремнеземним панциром, що складається із двох половинок (стулок).
Багато діатомових водоростей можуть активно рухатися, розмножуватися вегетативним поділом і статево. Діатомові водорості дуже поширені на земній кулі, пристосовані до різних умов існування. Трапляються у водоймах різного типу, в грунті, на скелях. Нерідко розвиваються масово, впливаючи таким чином на колообіг речовин у природі.
У житті водних біоценозів діатомові водорості відіграють важливу роль, зумовлюючи нагромадження значної кількості органічних речовин, є цінним джерелом їжі для багатьох дрібних водних тварин. З відмерлих діатомових водоростей утворились потужні відкладення гірських порід – трапел і діатоміт. їх використовують як матеріал для звукової і теплової ізоляції, під час шліфування металів, виготовлення фільтрів.
Найпоширенішими діатомовими водоростями серед одноклітинних є пінулярія, колоніальних – табелярія, діатома тощо.
Відділ Бурі водорості
Розповідь вчителя з демонстраціями зображень на таблицях та малюнках підручника. До відділу Бурі водорості належать 1500 видів організмів, у хлоропластах яких, крім хлорофілу, є ще жовті та бурі пігменти. Це винятково морські водорості, в прісних водоймах їх немає. Вони найбільш високоорганізовані, їхні таломи можуть досягати декількох десятків метрів. Переважним середовищем існування бурих водоростей є холодні моря Північної і Південної півкулі. В Україні на них можна натрапити в Чорному й Азовському морях. Таломи мають буре забарвлення завдяки наявності фукоксантину і хлорофілу.
Розмножуються вегетативно частинами талому. Безстатево за допомогою спор і статево, тобто за допомогою статевих клітин-гамет.
Бурі водорості утворюють підводні луки з величезною фітомасою. У процесі фотосинтезу бурі, особливо глибоководні, збагачують водойму киснем. Вимерлі рослини утворюють водоростеве вугілля. Зарості цих водоростей утруднюють судноплавство.
Найпоширенішими представниками Бурих водоростей є фукус, саргас, ламінарія, диктіота, цистозіра. Найбільш відома серед них – ламінарія, або морська капуста. Її вживають у їжу перш за все люди, які мешкають на узбережжях морів, де росте ця рослина. По-друге, ламінарію спеціально збирають і вирощують з харчовою метою. У складі водорості є надзвичайно велика кількість сполук Йоду, Брому, мікроелементи (Манган, Купрум, Кобальт, Бор і Арсен), вітаміни А, В1, В2, В12, С і D. Крім того, ламінарію вживають з лікувальною метою для боротьби з багатьма хворобами травної системи. Однак вона може зашкодити людям із захворюваннями нирок, легенів тощо.
Відділ Червоні водорості
Червоних водоростей в природі є понад 4000 видів. Це також переважно морські організми, але близько 200 видів трапляються й у прісних водоймах. Високорозвинені, їхня довжина сягає 1,2 м. Живуть значно глибше, ніж зелені та бурі водорості. Клітинна оболонка може бути з солями заліза, кальцію, магнію, тоді такі водорості утворюють цілі вапнякові рифи. Червоні вони тому, що мають забарвлення талому від червоного, малинового, жовтувато-червоного до фіолетових кольорів пігменту (фукоспонін і фукоеретрин). Відкладають багрянковий крохмаль. Розмножуються вегетативно, спорами і статево. Особливістю цих водоростей є відсутність при розмноженні джгутикових стадій.
Найвідоміші представники – порфира, калітамніон, делесерія. В Чорному морі ростуть церамній, кароліна, батрахоспермум. Значення цих водоростей в природі особливо велике. Глибоководні збагачують водойми киснем і є джерелом живлення для водних тварин, використовуються для отримання йоду та агар-агару, в їжу. Агар-агар використовують для отримання желе, мармеладу, цукерок.
5. Узагальнення і систематизація вивченого.
1. Самостійна робота з підручником. Методичний прийом “Ключові слова Учням пропонується прочитати текст, розділити його на частини та до кожної відшукати ключове слово. Утворивши ланцюжок ключових слів, записати в зошиті. До дошки по черзі виходять учні, які записують один під одним свої ланцюжки. Потім порівнюють їхній зміст, довжину і точність. Визначають, хто написав найкращий ланцюжок.
2. Виконання завдань практикуму.
А) Опираючись на матеріал підручника, заповніть порівняльну таблицю водоростей різних відділів.
Порівняльна характеристика водоростей
Ознаки | Зелені | Діатомові | Бурі | Червоні |
1. Кількість видів | ||||
2. Організація вегетативного тіла (одноклітинні, колоніальні, багатоклітинні) | ||||
3. Де живуть | ||||
4. Забарвлення клітини | ||||
5. Представники | ||||
6. Значення в природі (харчові ланцюги, вплив на чистоту водойм), в житті людини (в харчовій промисловості, будівництві, сільському господарстві, наукових дослідженнях тощо) |
Б) Розв’яжіть кросворд.
Горизонталь:
1. Водорості, які мають панцир.
2. Одна з найпоширеніших діатомових водоростей.
3. Колоніальна зелена водорість.
4. Бура водорість, на честь якої названо море.
5. Спеціалізована клітина нестатевого розмноження водоростей.
6. Тіло водорості.
7. Пігмент, який є у тілі усіх водоростей.
8. Статеві клітини.
9. Бура водорість, яку вживають у їжу.
10. Органела, що відповідає за спадкову інформацію.
Заповнивши клітинки кросворда, у виділеному стовпчику прочитаєте назву науки, що вивчає водорості.
6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання. Вивчити відповідний матеріал за підручником. Підготувати повідомлення про застосування діатомових, бурих і червоних водоростей.