ВИРОЩУВАННЯ КАРТОПЛІ ЗА ГОЛЛАНДСЬКОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
Сад і город (енциклопедія)
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ
ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
ВИРОЩУВАННЯ КАРТОПЛІ ЗА ГОЛЛАНДСЬКОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
Голландія – визнаний лідер в області картоплярства. Вирощування картоплі за технологією, розробленою голландськими фермерами, дозволяє різко збільшити врожай, знизити втрати при зберіганні. Для початку потрібно вибрати родючу ділянку, що містить у грунтовому шарі не менте 2-2,5 % гумусу. Повертати картоплю на колишнє місце рекомендують не раніше, ніж за 3-4 роки. Особливу увагу звертають на відбір насінної
Насінний матеріал має бути протруєний і загартований.
Навесні після перекопування грунт залишають, не розрівнюючи, поки не випарується
Грядки картоплі розміщують із півночі на південь. Глибина закладення бульб – 6 см, відстань між бульбами в рядках – 30- 35 см, ширина міжрядь – 75 см. Насінна картопля садиться рідше, та, що йде в їжу, – рясніше. Грунт перед садінням має бути добре розпушений. Після того як картопля висаджена, над нею формують гребені, що вкривають бульби. Висота гребеня – 8- 10 см, ширина біля основи – 30-35 см. При такому саджанні бульби, які поступово розвиваються, формуються саме в гребенях.
На 14-18-й день після садіння проводять перший міжрядний обробіток. Він знищує більшість бур’янів, створює сприятливі умови для збільшення кількості бульб. Роблять його в такий спосіб: паростки картоплі, що вже з’явилися, із двох боків засипають гребінцем добре розпушеної землі, узятої з міжряддя. Загальна висота гребеня – 20-23 см. Такий гребінь є ідеальним середовищем для росту й розвитку картоплі. Формуються додаткові бічні кореневі пагони, на яких з’являються додаткові бульби. У вологу дощову погоду гребінь укривається кіркою завтовшки в 1-1,5 см. Ця кірка легко розтріскується, що полегшує циркуляцію повітря й створює достатній запас вологи без перезволожений.
Подальший міжрядний обробіток не потрібен, тому знижується небезпека ушкодження кореневої системи картоплі й перенесення вірусів та інших інфекційних захворювань.
При вирощуванні картоплі за голландською методикою необхідним є застосування гербіцидів для боротьби з бур’янами. Рекомендують використовувати препарат “Зенкор”. Його застосовують із появою сходів картоплі, але до досягнення пагонами висоти більше 10 см.
Регулярно проводять обробки проти фітофторозу. Використовують хімічні препарати для боротьби з ним і колорадським жуком.
Перед збиранням урожаю проводять десикацію (хімічне видалення бадилля) або знищують картоплиння механічним способом – бранням. Після знищення бадилля картопляні бульби витримують у грунті 10-15 днів. За цей час вони остаточно визрівають, шкірка твердішає та міцніє, що підвищує схоронність картоплі.