ВИХІД ІЗ НЕПЕРЕДБАЧЕНИХ СИТУАЦІЙ ПОЗА МЕЖАМИ ДОМІВКИ, НІКОЛИ
Мета. Формувати уявлення про правила особистої безпеки під час прогулянок на вулиці; розвивати здатність орієнтуватися в загрозливих для життя ситуаціях, реально оцінювати небезпеку, не розгублюватись; вибирати можливі дії самозахисту; виховувати спостережливість, сміливість, винахідливість.
Обладнання. Малюнки, ілюстрації, робочий зошит, підручник.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
– Де ви відпочиваєте у вільний час?
– Хто із вас любить гуляти вулицями? в парку? в лісі?
–
– Які правила ви знаєте?
– У яких випадках ви звертаєтесь до дорослих, часом незнайомих людей по допомогу?
– Хто із вас спілкувався з незнайомими людьми на вулиці?
– Як ви гадаєте: безпечно чи небезпечно розмовляти з незнайомцями?
2. Розігрування ситуацій.
Ситуація 1. Незнайомець просить хлопчика провести його до автобусної зупинки.
Ситуація 2. Старенька бабуся просить дівчинку допомогти віднести сумку до свого будинку.
3. Обговорення поведінки хлопчика і дівчинки у
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Вступне слово вчителя.
– У житті кожної людини трапляються різні непередбачувані випадки, часом загрозливі для особистої безпеки. У світі є багато добрих, чесних людей. Але є і злодії, шахраї, небезпечні люди. Зовні цих людей не відрізниш від хороших, порядних. Та насправді вони жорстокі, злі та підступні.
Тому слід пам’ятати, що люди бувають різні, і мати справу можна з тими, кого добре знаєте.
3. Робота з підручником.
А) Розгляд малюнка і міркування вголос (с. 103).
– Яким дітям загрожує небезпека? Поясніть, чому.
Б) Аналіз ситуацій (1, 2 із підручника, с. 104) і вибір правильних дій.
В) Заучування правил передбачення загрози (с. 105).
Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Бесіда.
– Назвіть місця у своєму населеному пункті, в яких небезпечно з’являтися без дорослих. Чому там небезпечно?
– Яких помилок припустилася Червона Шапочка в своїй поведінці?
– Які ви знаєте телепередачі, що займаються розшуком дітей?
2. Обговорення прислів’я “Не скривдять того, хто не розгубився”.
3. Заучування формули самозахисту.
– Умій вчасно передбачати небезпеку та рівень її загрози.
– Якщо можливо, уникай небезпеки.
– Якщо необхідно, швидко приймай рішення.
4. Робота в зошиті.
5. Підсумкове слово вчителя.
– Дітям варто запам’ятати декілька правил безпеки на випадок зустрічі з незнайомцями. Гуляти з друзями краще до настання темряви. Не заходити у незнайомі місця, де можна заблукати. Навчитися відчувати сигнали небезпеки. Якщо людина здається вам підозрілою, небезпечною, уникайте спілкування з нею. Якщо раптом хтось насильно тягне вас за собою – виривайтесь, кусайтесь, кричіть, кличте на допомогу.
Ще треба запам’ятати, що небезпечними можуть бути не тільки чоловіки, але й жінки, бабусі, молоді хлопчики чи дівчатка. Вони можуть пропонувати будь-які спокусливі речі, щоб дізнатися про коштовності, гроші, інші дорогоцінності, які є вдома. Ніколи не називайте незнайомцям адресу свого будинку, номер телефону. А на всі пропозиції відповідайте: “Мене це не цікавить”, “Я цього не люблю”, в іншому випадку кажіть, що порадитесь з батьками. Про всі ваші пригоди з незнайомцями повинні знати батьки.
V. Підсумок уроку.
– Що нового почули на уроці?
– Чого навчились?
– Перелічіть правила особистої безпеки під час зустрічі з незнайомцями.