Вплив домішку берези у сосняках на їх вітростійкість

Лісівництво

РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ

Лекція 8. ВЗАЄМОДІЯ ДЕРЕВНИХ ПОРІД У ЛІСОВИХ НАСАДЖЕННЯХ

8.4 Вплив домішку берези у сосняках на їх вітростійкість

До недавнього часу існувала думка, що мішані сосново-листяні і ялиново-листяні насадження більш стійкі до дії вітру, ніж чисті сосняки і ялинники. Дослідженнями вчених із Прибалтійських країн ще у 70-ті ро­ки XX ст. було встановлено, що мішані ялиново-березово-осикові насадження менш стійкі до дії вітру, ніж чисті. Тобто, домішок листяних порід

знижує вітростійкість хвойних лісів. Було встановлено, що взаємодія між вітром і деревостаном визначається турбулентністю вітрового потоку. Для деревостану небезпечні пориви вітру, крупні завихрення, які здатні ламати і вивалювати дерева з коренем. Після листопаду групи і окремі дерева листяних порід пропускають через себе завихрення у хвойну частину деревостану, утворюючи ефект “кватирки”. Саме так утворюються осередки вітровалу. Чисті хвойні деревостани досить шершаві, але вони пропускають потоки повітря рівномірно, роздріб­нюючи їх на менші потоки, від чого швидкість вітру знижується.

Влітку вітрильність

крони берези надто велика, а коренева система у неї поверхнева, тому при сильному вітрі у першу чергу вивалюються дерева берези. Прикладів вітровалу берези досить багато у Голосіївському лісі, де навіть окремо зростаючі серед інших порід (у тому числі і ялини) дерева берези у 2001 р. вивалювалися вітром влітку. Від дії літніх шквалів 1987 та 1988 рр. у лісах Боярської ЛДС у першу чергу вивалювалися дерева берези, які росли в оточенні сосни у віці про­ріджувань і прохідних рубок. Цей факт нами був зафіксований у кв. кв,14, 39, 40 Дзвінківського лісництва.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вплив домішку берези у сосняках на їх вітростійкість