Вплив господарської діяльності людини на біосферу. Охорона біосфери
РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА
Тема 4. Біосфера
§ 58. Вплив господарської діяльності людини на біосферу. Охорона біосфери
Пригадайте
Які види рослин і тварин охороняють у вашій місцевості?
Як колообіги речовини впливають на природні процеси?
Біосфера подає сигнали SOS. Більшість явищ у природі є складовими колообігів речовин, які дають змогу усьому живому на Землі жити і розвиватися. (Пригадайте вже відомі вам колообіги.) Колообіги речовин підтримують у природі рівновагу. Проте господарська діяльність людини спричинює необоротні
Мал. 178. Чинники, що призводять до руйнування середовища життя рослин і тварин
Невпинне зростання кількості населення на земній кулі супроводжується активним руйнуванням середовища життя багатьох рослин і тварин. Надзвичайно швидко природне середовище зникає внаслідок стрімкого росту міст, розвитку промисловості та сільського господарства і масового вирубування лісів (мал. 178). Підраховано,
“Вікно” в Україну
Видозміни природи. УІ ст. н. е. ліси росли на 55 % території нашої країни (у сучасних межах), степи охоплювали 32 % площі, болота і плавні – 5 %, солонці та солончаки – 3 %, луки – 1 %. Нині лісів залишилося 14,6 %, природних степів – менше 1 %, боліт та плавнів – 3 %, солонців та солончаків -1,5%. Лише площа лук зросла і сягає близько 9 %. Це свідчить про помітні видозміни природи на території України.
Вирубування лісу та інтенсивне випасання худоби в окремих регіонах Землі спричинили спустелення земель на значних площах. У результаті цього загинули не тільки мільйони тварин, а й тисячі людей. Був зруйнований грунтовий покрив.
Потяг людини до рідкісних і екзотичних речей, наприклад до дорогого хутра і прикрас з кості, щорічно призводить до загибелі мільйонів тварин, які стають жертвою браконьєрів. До того ж велику кількість тварин виловлюють для зоопарків, для різноманітних забав, а також для промислового використання та медичних досліджень. Багато тварин, наприклад білий і бурий ведмеді, гепард, тигр, трапляються нині дуже рідко (мал. 179). Значно потерпає тваринний світ і від незаконної торгівлі.
Мал. 179. Гепард (1), тигр (2), бурий (3) та білий (4) ведмеді
Відомо, що родючість грунтів залежить не тільки від природних чинників, а й від господарської діяльності людини. Так, вносячи добрива, вона може підвищити родючість грунтів або, навпаки, звести її нанівець. Завдяки осушенню чи надмірному зрошенню розвивається вітрова і водна ерозія грунтів.
Наука стверджує
У природі з’явилися “міські” грунти. Такі грунти виявлені на території міст, де на всі природні процеси так чи інакше впливає людина. Міські грунти – це залишки природних грунтів, верхній шар яких забруднений будівельно-побутовим сміттям, промисловими відходами тощо. Учені називають міський грунт урбаноземом (від лат. urbanus, usbus – “місто”).
Великої шкоди живим організмам завдає забруднення суходолу, морів і океанів шкідливими відходами. Особливо небезпечними є промислові відходи. Так, забруднення Середземного, Північного та інших морів нафтою настільки масштабне, що загрожує загибеллю великій кількості морських тварин.
Біосферу необхідно рятувати. Нині перед людством постала проблема вибору: або “співпрацювати” з природою, враховуючи природні колообіги речовин, або завдавати їй шкоди. Майбутнє біосфери, як і самої планети, залежить від нашого вибору.
Щоб зменшити руйнування середовища життя рослин і тварин, потрібно створювати нові заповідники, а також природні парки у містах і селах. Варто здійснювати суворий міжнародний контроль за станом навколишнього середовища, заборонити полювання на деяких диких тварин і торгівлю ними.
Для захисту грунтового покриву від руйнування слід збільшити лісонасадження, застосовувати нові методи зрошення і осушення земель. Ці заходи можуть істотно зменшити й наступ пустель. Внесення органічних, а не хімічних добрив сприяє збереженню вологи в грунті, перешкоджає його висиханню і вивітрюванню. Захистити лісові насадження від вирубування можна, зменшивши обсяги використання деревини на дрова.
Факти сьогодення
“Зелена стіна” Китаю. У Китаї, більша частина якого колись була вкрита лісами, через багатовікове вирубування площа лісових масивів нині становить лише 13 % території країни. Тому тут втілюють у життя програму збільшення площі зелених насаджень з гучною назвою “Велика зелена стіна”. Загалом передбачається озеленити близько 42 % території країни.
Рятуванням й охороною рослинного і тваринного світу опікуються різні міжнародні організації. Так, “Грінпіс” є захисником зникаючих видів тварин, зокрема китів (мал. 180). Захистом тваринного світу і всього навколишнього середовища переймається Всесвітній фонд охорони природи, емблемою якого є велетенська панда.
Мал. 180. Акції протесту “Грінпіс” китобійному судну (1). Демонстрація на захист пінгвінів (2). Велетенська панда (3)
Навчитися з повагою ставитися до живої природи дуже важливо. І не тільки тому, що вона задовольняє наші потреби в їжі, одязі, а й тому, що в неї є право існувати і розвиватися за своїми законами. Коли кожна людина зрозуміє, що й вона є часткою світу природи, тоді людство усвідомить усю важливість охорони всіх форм життя, з яких і складається біосфера.
Практичне завдання
Дізнайтеся, яким із рідкісних рослин і тварин у вашій місцевості загрожує найбільша небезпека. Разом з друзями ви можете зберегти середовище їхнього життя – викопати невеличке озерце або створити невеликий заповідник. Якщо у вас є сад, залиште в ньому куточок необроблюваної землі, і він швидко стане заповідною галявиною. Зробивши годівницю для птахів, ви допоможете їм пережити голодні й холодні зимові місяці.
ПІДСУМКИ
– Наслідком негативного впливу людини на рослинний і тваринний світ є руйнування середовища їхнього життя.
– Недбале господарювання на землі, надмірне осушення і зрошення земель призводять до руйнування грунтів.
– Забруднення навколишнього середовища відходами знищує живі організми суходолу та океану.
– Біосфера потребує охорони.
Запропонуйте заходи щодо охорони рослин, тварин і грунту у вашій місцевості.
Назвіть види рослин і тварин вашої місцевості, що зникають. Які наслідки негативного впливу людини на грунти, рослини і тварин?
Наведіть конкретні приклади впливу людини на живі організми.