ВПЛИВ ТЕЛЕБАЧЕННЯ, КОМП’ЮТЕРІВ, МОБІЛЬНИХ ТЕЛЕФОНІВ НА ЗДОРОВ’Я
Мета. Формувати уявлення в учнів і учениць про правила користування комп’ютером, мобільним телефоном, плеером для фізичного і психічного здоров’я та наслідки їх порушення; розвивати вміння розпізнавати програми для перегляду дітьми; виховувати бажання проводити вільний час на свіжому повітрі замість перегляду телепрограм та комп’ютерних ігор.
Обладнання. Малюнки сучасних гаджетів, схема із маркувальними знаками для телепрограм, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних
Розгадування загадок.
На столі, в таємній скрині,
Мерехтить віконце синє.
У віконці щохвилини
Все нові й нові картини. (Телевізор)
– Кілобайти, гігабайти,
Папки, файли, блоги, сайти…
Знань чимало різних має.
Цілий світ про нього знає. (Комп’ютер)
– Хоч і відстань розділяє,
Він нас з друзями з’єднає,
Щоб могли порозмовляти
І про все на світі знати. (Телефон)
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
На дошці написано слово “Вплив” і приклеєні малюнки комп’ютера, телевізора та мобільного телефона.
2. Бесіда.
–
Сучасні гаджети настільки міцно увійшли в наше життя, що інколи працюють цілодобово. Починаючи із самого раннього віку, діти дивляться телевізор, грають за комп’ютером, на планшеті, мобільному телефоні.
– Чи знаєте ви, яку користь та шкоду приносять нам різні гаджети?
3. Гра “Користь та шкода гаджетів”.
Учні поділяються на три групи.
У кожній групі обирають по двоє учнів: один грає роль рекламного агента, який розповідає:
А) про усі переваги нового рідкокристалічного телевізора;
Б) про переваги смартфона;
В) про користь та переваги комп’ютера.
Другий учень у команді грає роль лікаря, який повинен розповісти про усю шкоду від цих гаджетів, навести конкретні приклади.
Усі інші учні у ролі покупців слухають розповіді рекламних агентів та лікарів і разом вирішують, як вчинити: чи купувати новий електронний прилад, чи ні.
4. Бесіда.
– Чи помічали ви коли-небудь, перемикаючи канали телевізора, кольорові значки внизу екрана?
– Чи знаєте, що вони означають?
Ці знаки називаються обмежувальними, вони використовується для інформування глядачів про доцільність перегляду певної телепрограми дітьми.
Категорія I – без обмежень (загальнодоступна).
Категорія II – перегляд неповнолітніми глядачами рекомендується разом із батьками або з відома батьків.
Категорія III – перегляд рекомендується тільки дорослими.
5. Робота в парах.
Діти працюють у парах. Методом жеребкування обирають картку із завданням.
Варіанти завдань:
1 – написати назви передач, які будуть промарковані зеленим кружечком і рекомендовані, на вашу думку, для перегляду дітьми.
2 – написати назви передач, які будуть промарковані жовтим трикутником і заборонені, на вашу думку, для перегляду дітьми без відома дорослих.
3 – написати назви передач, які будуть промарковані червоним квадратом і не рекомендовані, на вашу думку, для перегляду дітьми.
6. Робота з підручником.
Прочитай правила перегляду телевізійних передач, роботи за комп’ютером, слухання музики за допомогою навушників (с. 76).
(Колективне обговорення правил, доповнення поданого списку додатковими правилами.)
Перегляд відеороликів “Правила поведінки з електроприладами”, “Настуня і комп’ютер” (матеріал на диску).
Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Творча робота.
– Продовжіть казку.
Сашко – сучасний хлопець. Він і дня не може прожити, щоб не подивитись улюблений фільм по телевізору чи не написати смс-повідомлення своїм друзям, які проживають у сусідньому під’їзді. А про його залежність від соціальних мереж хто тільки не знає! Усі рідні, друзі, вчителька у школі роблять зауваження. Але де там, Сашко просто живе у віртуальному світі і товаришує із віртуальними друзями.
Одного разу хлопчик знайшов в Інтернеті цікаву програму, яка дозволяла мандрувати у часі. Він, довго не роздумуючи, натиснув старт і його перенесло у часи, коли ніхто й гадки не мав, що таке телевізор, комп’ютер чи мобільний телефон…
Придумайте продовження історії. Дайте відповіді на запитання:
– Як ви думаєте, як почувався хлопчик у такому середовищі?
– Чи змінив він думку про роль гаджетів після повернення додому?
– Які розваги йому запропонували діти того часу?
3. Аналіз ситуації “Невиховані батьки”.
Мета: виховувати дисциплінованість, відповідальність; розвивати здатність бачити себе збоку, знаходити спільне в чужих і своїх учинках, відстоювати власну думку; формувати вміння правильної організації режиму дня.
Зміст ситуації: діти не вміють правильно розподіляти свій вільний час, не дотримуються режиму дня, багато дивляться телевізор, грають у ігри на комп’ютері, виявляють упертість, не дослуховуються до думки дорослих, чинять їм наперекір.
Умови перебігу ситуації: вчитель розповідає історію про родину своїх знайомих, в якій дорослі багато часу проводять за комп’ютером і біля телевізора, не виконують своїх домашніх обов’язків, обманюють, мало уваги приділяють своїй доньці, не відпочивають разом, не їздять на природу. Вчитель пропонує порадити дівчинці, як “перевиховати” дорослих, організовуючи сюжетно-рольову гру.
Хід виховної ситуації
Вчитель:
– Діти, до мене звернулася донька моїх знайомих із великим проханням. Ситуація, про яку вона розповіла, досить складна. Мені важко щось порадити дівчинці. Давайте разом спробуємо розв’язати її проблему. Я не можу сказати її справжнього імені, то буду називати дівчинку Маринкою.
Маринка поскаржилась на своїх батьків, які багато вільного часу проводять за комп’ютером, дивляться всі без вибору телепередачі та кіносеріали. Після того, як вони купили і підключили Інтернет, життя в сім’ї дуже змінилося. Батько й мати сваряться між собою, не хочуть виконувати домашні обов’язки. Мама, щоб швидше сісти за комп’ютер, нашвидку готує їжу, забуває прибирати в квартирі. Одного разу Маринка зустріла свого тата, який повинен був бути на роботі, біля гральних автоматів. Коли дівчинка до нього обізвалась, він заховався, а потім доводив, що то був не він. На образи Маринки батьки відповідали, що у своєму дитинстві не мали змоги грати на комп’ютері, а тепер хочуть сповна насолодитися грою.
Дівчинка зі сльозами на очах розповідала мені, що не впізнає своїх батьків. На її думку, через комп’ютер вони заразилися вірусом, стали ніби “маленькими”.
Діти, я знаю, що серед дітей є багато “комп’ютероманів”, але серед дорослих я зустрічаю таку залежність уперше.
А може, батьки Маринки дійсно праві? Нехай собі граються, доки їм не набридне?
Чи можемо ми щось порадити Маринці? Можливо, хтось зустрічався із подібною проблемою? Може, хтось сам багато часу проводив за комп’ютером, а потім якось поборов цю залежність?
Уявімо, що батьки Маринки справді стали дітьми, а Маринка – навпаки дорослою, їхньою мамою. Що можна сказати і як вчинити у цій ситуації? Це, можливо, допоможе нам знайти добру пораду і правильний шлях розв’язання проблеми.
Чи погоджуєтесь ви з тим, що Маринка-мама повинна заборонити грати на комп’ютері або забрати його з дому?
Можливо варто відправити неслухняних “дітей” на безлюдний острів?
А давайте розіграємо цю ситуацію! Напишемо листа батькам Маринки від “невідомих друзів”, в якому скажемо все, що ми думаємо.
Методичні прийоми: переконання і сугестія, дискусія щодо користі й школи комп’ютерних ігор, сюжетно-рольова гра.
Засоби впливу на емоційну сферу учнів: емоційна розповідь з метою виникнення співчуття дівчинці, жарти.
Ймовірні труднощі: частина дітей, що також проводить багато часу за комп’ютером, не будуть засуджувати героїв історії; дітям важко буде дати слушні поради, під час інсценізації поради дітей будуть зводитись до зауважень і заборон.
(Демченко О. Виховні ситуації в особистісно зорієнтованому просторі початкової школи: монографія. – К.: Видавничий Дім “Слово”, 2014. – С. 354-356.)
5. Перегляд відеоролика “Допомога Тараса українській армії” (матеріал на диску).
– Як ви оцінюєте такий вчинок хлопчика?
– Як би ви вчинили на його місці?
V. Підсумок уроку.
– У чому полягають переваги користування сучасними гаджетами?
– Якої шкоди можуть завдати телевізор, комп’ютер, мобільний телефон?
– Про які правила роботи з електронними приладами потрібно пам’ятати?