Вплив тютюнопаління на організм людини
ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ
Підручник
РОЗДІЛ 6
СОЦІАЛЬНІ ТА ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ ПРИЧИНИ ВЖИВАННЯ НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН. ШЛЯХИ ПРОФІЛАКТИКИ РІЗНИХ ФОРМ ДЕВІАНТНОЇ ПОВЕДІНКИ
6.2. Вплив тютюнопаління на організм людини
Тютюнопаління є найпоширенішою шкідливою для організму людини звичкою. Мільйони людей на планеті палять цигарки, хоча знають, що тютюнопаління спричиняє багато захворювань (апр. рак легенів, хронічний бронхіт, ушкодження серця і судин), скорочує життя, призводить до передчасної смерті. Тютюнопаління є найбільш поширеним
Причини тютюнопаління. Паління тютюну сьогодні є однією з причин захворювань і смерті. Не зважаючи на цей факт, тютюнонаління залишається однією з важливих проблем охорони здоров’я в усіх країнах світу. Зараз палять більше половини всіх чоловіків і близько четвертої частини жінок планети. Причому чисельність жінок з кожним роком зростає.
Основним мотивом початку куріння найчастіше буває наслідування. Невипадково, що близько третини учнів молодших класів уже спробували палити. Результати досліджень учених багатьох країн світу показують, що:
– частіше палять діти, у сім’ях
– якщо палять батько і мати, то в дітей частіше виникають захворювання органів дихання, ніж у сім’ях, де палить хтось один із батьків;
– рівень захворюваності дітей у сім’ях, де палять, вищий, ніж у тих сім’ях, де не палять.
Спеціалісти дійшли висновку, якщо палить батько, то це рівнозначно тому, що його діти викурюють 30 цигарок за рік, якщо палить мати – 50, якщо палять обоє – 80.
До основних причин тютюнопаління у дитячому віці спеціалісти зараховують цікавість, вплив кіно і телебачення, наявність зайвих кишенькових грошей, пустощі, бажання не відставати від однолітків і страх бути немодним і не сучасним. Підлітки починають курити, щоб підвищити, на їх думку, розумову активність і працездатність, аби згаяти час, для заспокоєння, гальмування зубного болю, після смерті близької людини.
Вплив куріння на організм. Під час тютюнопаління нікотин впливає на стан нервових центрів, які формують відчуття задоволення людини. Тривале тютюнопаління призводить до нікотизму-хронічного отруєння, яке характеризується зниженням працездатності, ураженням дихальної та серцево-судинної систем. Смертельна доза нікотину для людини – 1 мл на 1 гк маси тіла, міститься у 20 міцних цигарках, однак протягом паління нікотин поступово надходить у кров, посилюються ознаки отруєння, спрацьовують захисні рефлекси – кашель, виділення слизу, нудота, які проти волі людини стримують подальше накопичення у крові нікотину, але не запобігають хронічному отруєнню.
Тютюнопаління вражає не лише курців, але вражається кожна людина пасивним палінням (коли палять у її присутності).
Результати досліджень свідчать про те, що багато курців набули цієї звички у підлітковому віці. Тиск з боку товаришів і бажання бути схожими на дорослих спонукає багатьох підлітків до тютюнопаління. Цю згубну звичку важко перебороти, оскільки тютюновий дим містить нікотин, який спричиняє нікотинову залежність у людини, що палить.
Як дослідили вчені, тютюновий дим містить нікотин, окис вуглецю, синильну мурашину, сірчану та інші кислоти, сполуки свинцю, миш’яку, радіоактивний полоній, тютюновий дьоготь, аміак, ефірні масла, метиловий спирт тощо. Понад 40 речовин мають канцерогенну дію, тобто стимулюють утворення і розвиток (ракових) пухлин.
Основними канцерогенними чинниками є нікотин, який має токсичну дію на організм.
Слід зауважити, що тютюновий дим і шкідливі речовини, які містяться в ньому, передусім діють на дихальну систему. Але перед тим, як попасти в легені, тютюновий дим контактує зі слизовими оболонками верхніх дихальних шляхів. Він знижує їхню опірність до інфекції. З цієї причини всі курці мають підвищену схильність до гострих і хронічних респіраторних захворювань. Прямим наслідком паління є часті нежиті, трахеїти і бронхіти, а також хронічні пневмонії.
Зниження опірності легеневої тканини до інфекції та зниження імунітету в курців можуть сприяти розвитку туберкульозу легенів.
Паління виключно шкідливо впливає на стан серцево-судинної системи. Нікотин справедливо називають одним з найнебезпечніших ворогів серцево-судинної системи. Особливо чутливі до нікотину судини серця. У результаті звуження (спазму) судин після кожної випаленої цигарки, які часто повторюються, може виникнути порушення кровопостачання та живлення міокарда – ішемічна хвороба серця (або стенокардія) та її важке ускладнення (інфаркт). Тривале і систематичне звуження дрібних артерій у курців може стати однією з причин значного і стійкого підвищення кров’яного тиску й розвитку гіпертонічної хвороби.
Під час паління тютюновий дим безпосередньо діє на слизову оболонку порожнини рота і може стати причиною її запалення та раку. Аміак, що входить до складу тютюнового диму, спричиняє запалення ясен. Наявність у курців запальних процесів порожнини рота і каріозних зубів зумовлює неприємний запах із рота.
Нікотин, який ковтає курець разом із слиною, подразнює слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, спричиняє її запалення – хронічні гастрити та ентерити, що сприяє розвитку виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.
Дехто, виправдовуючи своє паління, посилається на те, що воно призупиняє набирання зайвої ваги. Дійсно, після паління зникає відчуття голоду. На жаль, це результат дії слини з отруйними речовинами на слизову оболонку шлунка. Недаремно стверджує прислів’я: “Пити і палити – здоров’я губити”.
Паління негативно впливає також на функцію печінки, роль якої в життєдіяльності організму полягає в знешкодженні токсичних сполук, що утворюються в кишечнику під час травлення, а також отрут, що потрапляють до організму ззовні.
Посилене паління впливає і на вітамінний обмін, у результаті чого кількість деяких вітамінів в організмі суттєво зменшується, особливо вітаміну С. Дефіцит вітаміну С розвивається також і у пасивних курців.
Рак легенів – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань курців. Але не лише легені. Небезпека злоякісного ураження підстерігає порожнину рота, горло та гортань, стравохід, підшлункову залозу, нирки, сечовий міхур та інші органи.
Рак легенів, який посідав на початку століття останнє місце серед онкологічних захворювань, зараз займає друге місце і поступається лише раку шлунка, який, до речі також часто спричиняється тютюнопалінням.
Нікотин діє як заспокійливий препарат і послаблює депресії. Він створює сильне відчуття задоволення. Нікотин стимулює залози до вироблення адреналіну, гормону, який підвищує кров’яний тиск, прискорює ритм серця аж на 33 биття за хвилину. Нікотин – одна з речовин, до якої найбільше виникає згубна звичка, знана людьми. Це спричинює почуття дуже сильного занепокоєння під час припинення паління, і з цієї причини курцям важче кинути палити.
Особливо шкідливе тютюнопаління для підлітків. Внаслідок спазму кровоносних судин погіршується постачання кров’ю ендокринних залоз, передусім гіпофіза і статевих залоз. Це зумовлює зменшення синтезу гормонів і відповідно пригнічення багатьох функцій організму. Як правило, підлітки зі “стажем” паління 2-3 роки відстають від своїх однолітків, які не палять, у фізичному, психічному і статевому розвитку. Підлітки-курці нижчі на зріст, гірше вчаться, слабші фізично. У них пізніше з’являються вторинні статеві ознаки.