ВСТУП. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З МАТЕРІАЛАМИ, ІНСТРУМЕНТАМИ ТА ПРАВИЛАМИ БЕЗПЕЧНОЇ ПРАЦІ. КОЛАЖ. ПОНЯТТЯ ПРО КОЛАЖ. КОМБІНУВАННЯ РІЗНОМАНІТНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ СТВОРЕННЯ КОМПОЗИЦІЇ-КОЛАЖУ. ГРА-КОЛАЖ ПОРИ РОКУ
Урок 1. ВСТУП. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З МАТЕРІАЛАМИ, ІНСТРУМЕНТАМИ ТА ПРАВИЛАМИ БЕЗПЕЧНОЇ ПРАЦІ. КОЛАЖ. ПОНЯТТЯ ПРО КОЛАЖ. КОМБІНУВАННЯ РІЗНОМАНІТНИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ СТВОРЕННЯ КОМПОЗИЦІЇ-КОЛАЖУ. ГРА-КОЛАЖ “ПОРИ РОКУ”
Мета: ознайомити учнів з правилами організації робочого місця, правилами безпеки життя; ознайомити з поняттям “колаж”; навчити комбінувати різні матеріали; закріпити навички роботи з папером; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати охайність, терплячість, відчуття прекрасного.
Обладнання: сухоцвіти, різнокольоровий
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
Що ж, починаймо рік навчальний!
Я рада привітати вас.
Нехай натхнення та бажання
Заходять разом з вами в класі
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. На уроках трудового навчання ми продовжимо ознайомлення з матеріалами та інструментами, з правилами їх використання,
Сьогодні ми ознайомимося з поняттям “колаж”. Комбінуватимемо різноманітні матеріали для створення композиції, виготовимо гру-колаж “Пори року”.
ЧАРІВНИЧКА
Василинка вирощує квіти різні:
Ранні – весняні, осінні – пізні,
Її жартома чарівничкою звуть.
Зате, коли квіти багряно цвітуть
Отут, біля вікон, при білій хатинці,
То щедро завдячують всі Василинці.
З поля вертають, було, трактористи,
Квітку попросять палку та іскристу.
А як у вересні дзвоник задзвонить,
В кожному класі жаріють вазони.
Квітне, всміхається Василинка,
Наче трояндова пелюстинка.
Г. Кулеба
– Ми влітку збирали квіти та виготовляти гербарії. Сьогодні на уроці будемо використовувати квіти і травичку, що ви принесли.
2. Повторення правил безпечної роботи
– Пам’ятайте, що кожен учень зобов’язаний знати правила безпечної праці на уроках трудового навчання та дотримувати їх.
1. Підготувати своє робоче місце.
2. Коли вчитель звертається до всіх учнів, вони мають припинити роботу й уважно слухати інструктаж.
3. Перевірити справність інструментів, наявність матеріалів.
4. Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.
5. Не можна працювати тупим та несправним інструментом.
6. Використовувати інструменти лише за призначенням.
7. Користуватися прийомами роботи з інструментами за зразком учителя.
3. Розповідь учителя
– Що таке колаж?
Колаж – це прийом в образотворчому мистецтві, коли ціле створюють з фрагментарного. Фрагментами можуть бути фотографії, глянцеві журнали, різнокольоровий папір різних фактур, тканина та фольга, квіти тощо.
До речі, може здатися, що колаж – це відносно новомодне віяння. Аж ніякі Ще в Стародавньому Китаї були поширені композиції з кольорового паперу, сухого листя і квітів.
У 20-ті роки XX століття техніка колажу набула популярності й досягла свого розквіту. Багато художників (починаючи з Пікассо) використовували газетні аркуші, етикетки і т. ін. для більшої виразності та достовірності композицій.
– Хто використовує колажі? Художники-ілюстратори; художники-дизайнери; мультиплікатори; фотографи та ретушери; поліграфісти; web-дизайнери; будь-яка людина – вільний художник, із безліччю творчих ідей та потенціалу.
– Які матеріали нам сьогодні стануть у пригоді, ви дізнаєтеся, відгадавши кросворд.
1. Щоб жили всі дружно в мирі:
Скло, пластмаса, гума, шкіра,-
Всіх здружу я, крім людей.
Здогадались, хто я?.. (Клей).
2. Вона натуральна та штучна,
Яскраво прикрасить життя.
В клітинку буває і в цятку,
І одяг із неї, й взуття. (Тканина)
3. Завжди ми радуємо вас,
До свят дарують нас підчас. (Квіти)
4. Він кольоровий або білий,
В клітинку він або цупкий,
Гладкий, пом’ятий та м’який.
В житті є кожної людини.
Відгадай, хто він такий? (Папір)
5. Літом виростає, а взимку опадає. (Листя)
6. Два пани наділи одні штани. (Ножиці)
Фізкультхвилинка
Сонце дивиться у клас.
П’ять, чотири, три, два, раз.
Всі ми робимо зарядку.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Треба нам присісти й встати.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Руки простягніть вперед.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Нахиліться, підніміться.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
На носок, потім – на п’ятку –
Всі ми робимо зарядку.
Раз, два, три, чотири, п’ять.
4. Демонстрування та аналіз зразка
1) Інструктаж учителя.
Мультимедійна презентація. Робота за підручником (с. 12)
1. Розгляньте зразок на дошці.
2. Виконайте олівцем ескізні малюнки різних пір року.
3. З цупкого аркушу паперу виріжте круг діаметром 20 см.
4. Виріжте другий круг діаметром 10 см.
5. Усередині більшого круга зробіть коло з діаметром 10 см.
6. Розділіть на 4 рівні частини більший круг (пори року).
7. Менший круг розділіть на 12 частин (місяці). Спочатку розділіть на 6 частин: накресліть дві дуги, ставлячи ніжку циркуля у місця дотику кінців вертикального діаметра з колом. Проведіть ще дві дуги з кінців горизонтального діаметра, так з’являться 12 частин.
8. Виріжте 12 секторів з меншого круга.
9. Напишіть на кожному з 12 частин назву місяця.
10. На великому крузі на кожній з чотирьох частин створіть ознаки пір року за власним бажанням. Використовуйте різні матеріали.
2) Повторення правил безпеки під час роботи.
Правила користування ножицями
1. Користуйтеся ножицями із заокругленими кінцями.
2. Зберігайте ножиці у спеціально відведеному для цього місці.
3. Не працюйте притупленими ножицями або ножицями з послабленим шарнірним з’єднанням.
4. Не тримайте ножиці лезом угору.
5. Не користуйтеся ножицями під час ходьби класом.
6. Не заважайте товаришам, коли вони працюють.
7. Передавайте ножиці товаришам кільцями вперед.
8. Під час різання тримайте матеріал таким чином, щоб лезами ножиць не поранити руку.
Правила роботи з папером
1. Розкладіть зручно всі матеріали та інструменти на робочому місці.
2. Якщо працюєте за малюнками, розмістіть їх перед очима.
3. Перш ніж прогладити лінію згину, переконайтеся, що куточки і краї паперу збігаються один з одним.
4. Спочатку натисніть пальцями на середині лінії згину, а потім розгладжуйте її від середини до країв.
III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ
Учитель демонструє роботи учнів та допомагає проаналізувати їх.
– Яка робота сподобалася найбільше?
– Чия робота найохайніша?
– Хто припустився помилки?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Над чим ми працювали сьогодні на уроці?
– Чи сподобався вам урок?
– Який колаж ви виготовляли?