ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МЕДОНОСНИХ БДЖІЛ В ОДНІЙ БДЖОЛОСІМ’Ї

ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МЕДОНОСНИХ БДЖІЛ В ОДНІЙ БДЖОЛОСІМ’Ї – сформувався в результаті суспільного способу життя. Забезпечує постійний В. між особинами в о. б., а також зв’язок сім’ї із зовнішнім середовищем. Цей зв’язок виражається в обміні кормами, ворушінні вусиками, “танцями” бджіл тощо.

Обмін кормом відбувається між бджолами різного віку. Він обумовлений рядом фізіологічних процесів у бджолиній сім’ї: передачею сигналів про наявність корму і його якість, загальний запах сім’ї, утворенням умовного рефлексу на запах

квіток, у яких почалося виділення нектару. Обмінюючись кормом, бджоли інформують одна одну про наявність матки в сім’ї.

Обмацування вусиками – найпоширеніша форма В. Робочі бджоли “зчитують” інформацію з трутнів, літних бджіл і маток, що дає їм можливість виявити бджіл з інших сімей, а також уловити запах квітів, з яких збиралися нектар і пилок.

До В. б. також входить перебирання волосків однією бджолою в іншої. Ця процедура триває близько 5 хв. Бджола перебирає волосяний покрив іншої в області кріплення крилець. Це підвищує активність бджіл і стимулює їх до літання.

Голосова форма В. спостерігається

тільки в маток у період роїння й відома під назвою “спів маток”. Матки, які живуть на волі, видають звуки, схожі на “тюкання”, ті, які знаходяться у маточниках – “квакають”.

Серед бджіл-складальниць розповсюджений “танець” бджіл, коли бджола, яка знайшла узяток, танцює на стільнику, указуючи напрямок і відстань до нього, і видає звуки високої частоти.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МЕДОНОСНИХ БДЖІЛ В ОДНІЙ БДЖОЛОСІМ’Ї