Художній і науково-популярний тексти-описи

ТЕКСТ

Художній і науково-популярний тексти-описи

42. Прочитайте вірш Любові Пшеничної.

– Купіть мені люстерко, – прохає ворона. –

Може, я не сіра? Може, я червона?

Може, я зелена, як листя на клені?

Хіба не бувають ворони зелені?

– Навіщо люстерко, – дивується слон. –

Могла б подивитись на інших ворон.

– Який це текст? Які в ньому є речення за інтонацією? Випишіть питальні, прочитайте розповідні речення. Розкажіть, що ви знаєте про ворону.

43. Прочитайте та порівняйте тексти.

1. Ворон величиною,

як великий півень, – майже п’ятдесят сантиметрів.

Гніздо будує на висоті від чотирьох до двадцяти п’яти метрів від землі. Тримаються птахи тільки парами. У кладці зазвичай від трьох до семи яєць. У квітні вилуплюються пташенята, а в травні вони вже можуть літати. Максимальна тривалість життя чорного ворона до сімдесяти п’яти років (З “Енциклопедії символів” Дженіфера Купера).

2. Високо на дереві сидів ворон. Чи можна назвати його гарним? Одноманітний чорний колір із синюватим металевим відтінком. Блискуче, як антрацит, пір’я, усевидюще чорне око, могутні пазурі на лапах. Величезний, міцний,

як долото, дзьоб. Рухлива голова. Зір у ворона гострий, слух відмінний. Ворон добре переносить як холод, так і спеку (За Веллом Клінгером).

– Який з текстів-описів є науково-популярним? Спишіть художній текст-опис. Підкресліть слова, характерні для художнього тексту-опису.

Художній і науково популярний тексти описи

44. Прочитайте сполучення слів.

Довге тіло; крила до двадцяти двох сантиметрів; заокруглений темно-сірий хвіст довжиною вісімнадцять сантиметрів, оперення з темною поперечною смугою; весняний, веселий ліс, дзьоб чорний, лапи короткі, відкладає до двадцяти яєць; ніжне листя, підкладає яйця в гнізда очеретянки, вільшанки, щеврика, кропив’янки; знищує багато волохатої гусені; за годину з’їдає до ста гусениць; відлітає у вирій; невтомна трудівниця, прилітає ранньої весни; дарує всім гучне “ку-ку”; живе у лісах, парках, садах.

– Складіть художній текст-опис птаха, ознаки якого ви прочитали. Використовуйте слова та сполучення слів, характерні для такого тексту. Запишіть.

– Складіть науково-популярний текст-опис птаха, ознаки якого ви прочитали. Використовуйте слова та сполучення слів, характерні для такого тексту. Запишіть.

45. Спишіть науково-популярний текст-опис із вправи 43. Підкресліть слова, характерні для науково-популярного тексту-опису.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 votes, average: 3.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Художній і науково-популярний тексти-описи
»