Я ЛЮБЛЮ СВОЮ КРАЇНУ
РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ
ТЕМА 1 Я ЛЮБЛЮ СВОЮ КРАЇНУ – УКРАЇНУ!
Добридень! Ось ми й знову зустрілися. Наша подорож країною Музики триває! Яку музику, дорогі учні, ви слухали влітку? Що нового дізналися?
Цього року ми будемо мандрувати світом народної та професійної музики. І вже сьогодні на нас чекають музичні стежки України. А невдовзі ми завітаємо на гостини до інших країн! Коли будеш ознайомлюватися із національною музикою, дізнаєшся, у чому виявляються її особливості та яку роль вона відіграє в житті народу. Під час таких мандрівок
Тож, вирушаймо! Рідний край, милі серцю домівка, вулиця, місто, країна… Які ласкаві слова! А ще – рідна мова та пісні!
Український народ надзвичайно співучий, адже мова наша – солов’їна, тобто милозвучна й пісенна. Неможливо уявити жодного свята, під час якого не звучала би пісня.
Складаючи народну пісню, українці намагалися зробити її правдивою, щирою, емоційною. У давні часи пісні не записували, а передавали з уст в уста (усно). Імена творців, на жаль, невідомі, оскільки загубилися у віках. Тому називаються
Народна пісня – це створений народом музичний твір із віршами.
Пригадай особливості народної пісні. Скористайся підказкою королеви Мелодії.
– Пригадай українські народні пісні, яким притаманні ці особливості. Наспівай.
Упродовж багатьох століть люди створюють і співають пісні, у яких передають свою радість і сум, згадують про минуле і мріють про майбутнє, змальовують природу рідного краю. У народних піснях відображається характер народу, його звичаї, традиції, обряди, свята та ігри. Найулюбленішою піснею всіх дітей з народження є колискова – пісня, що дарує малечі спокій, тепло й ласку, які линуть з маминим чи бабусиним голосом.
Слухаємо музику
Українська народна пісня “Повішу я колисочку”.
О. Мартинчук. Українська колискова
– Який характер пісні? Що виникло в уяві під час прослуховування? Який настрій викликає ця пісня?
Український композитор Кирило Стеценко був зачарований природою України та її піснями – ніжними, ліричними… У своєму творі “Вечірня пісня” він зобразив захід сонця, тишу і спокій літнього вечора, почуття людини, закоханої у природу, її красу.
Прочитай слова з цієї пісні. Якби тобі випала така нагода – стати композитором, у якому характері ти написав би цю пісню? А як назвав би?
Тихесенький вечір на землю спадає,
І сонце сідає в темнесенький гай.
Ой сонечко ясне, невже ж ти втомилось,
Чи ти розгнівилось? Іще не лягай!
Кирило Стеценко, “Вечірня пісня”.
– Яка картина виникла в уяві? Схарактеризуй мелодію, темп, динаміку. Порівняй пісню композитора зі своєю мелодією. Порівняй настрої пісні та картини. Що в них спільного?
С. Васильківський. Захід сонця над озером
ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА
Український композитор Кирило Стеценко народився в багатодітній сім’ї. Від тата отримав хист до малярства – навчався в художній школі, а від мами і старших сестер – любов до музики та здібності до її створення й виконання. Якось маленький Кирило із захопленням змайстрував собі скрипку, з якою брав участь у родинних співочих вечорах. Та найбільше хлопець полюбляв слухати народні пісні, що їх виконували батьки.
Усе своє життя К. Стеценко присвятив музиці, яка вирізняється щирістю, поетичністю, яскравою мелодійністю. У його доробку чимало хорових й інструментальних творів, а також багато обробок народних пісень. Був організатором Першого київського народного хору. Створив опери для дітей: “Лисичка, котик і півник”, “Івасик-Телесик”.
Співаємо разом
ДОБРИЙ ДЕНЬ, МАТУСЮ-УКРАЇНО!
Вірші Н. Рубальської Музика М. Ведмедері
1. Добрий день, матусю Україно!
Сходить сонце радості й добра.
Україно, я – твоя дитина,
Крапелька великого Дніпра.
Приспів:
Україно моя,
Золоті твої поля,
Ніжна пісня солов’я.
Яблуневі сади
І смерекові ліси –
Рідна матінка Земля.
2. Не дивись, що я така маленька,
Час мине – я швидко підросту
І усю любов свого серденька
Я тобі в дарунок принесу.
Приспів.
Музика навколо нас
1. Допоможи Тріольчику правильно виконати українську народну пісню “Повішу я колисочку”.
2. Порівняй “Вечірню пісню” К. Стеценка з українською народною піснею “Повішу я колисочку”. Що в них спільного?
3. Обери музичний інструмент, який би найкраще відобразив наспівність мелодій цих творів.