ЯК ОХОРОНЯТИ БЕЗЦІННИЙ СКАРБ ЗЕМЛІ
Мета: розширити уявлення учнів про необхідність охорони води; розвивати мовлення, мислення; навчати економно використовувати воду.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Чому в народі про воду кажуть “цариця-водиця”?
– Чи можна отримати високі врожаї там, де мало вологи?
– Чому воду називають “великим санітаром”?
– Як ви розумієте вислів “Водойми – це шляхи сполучення”?
– Чи достатньо прісної води там, де ви живете?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
–
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 20-21)
– Пригадайте! Де на Землі міститься вода?
– Поміркуйте і доведіть, що вода і водойми належать до природних багатств кожної країни.
– Про що розповіла рибка Немо?
– Роздивіться і порівняйте фотографії на с. 20. Складіть розповідь за фотографіями.
– Запам’ятайте! Незамінними помічниками в очищенні води є водорості, різні тварини та найдрібніші водяні організми, їх називають “санітарами” водойм.
– Дослідіть і розкажіть! Коли
– Про що нагадав Карасик Золотенко?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розповідь учителя
– З давніх часів люди оселялися в тих місцях, де є вода. Всі великі міста розташовані поблизу джерел води. Тому водойми, з яких беруть воду для населених пунктів, слід охороняти. Якщо таке джерело води забрудниться, то мільйони людей можуть залишитися без води.
Бережіть воду, яка тече з водопровідного крана, хлюпочеться у річках і джерелах. Економне використання води – це турбота про всіх людей, які живуть поряд із нами і житимуть після нас.
Удома перевірте, чи не протікає водопровідний кран, чи справний зливний бачок у туалеті?
Якщо з водопровідного крана вода тече неперервною цівкою завтовшки із сірник, то за добу в каналізацію виллється 500 літрів води.
Якщо вода крапає, то втрати становлять 60 літрів на добу.
Ще більші втрати води – через несправний зливний бачок у туалеті. За добу даремно витече в каналізацію 1300 літрів води.
Несправності цих приладів тільки в одній квартирі призведуть до втрати 700 тисяч літрів води на рік!!!
Охороняти водойми – це те саме, що оберігати життя на Землі, піклуватися про її красу, серед якої живуть люди і багато інших живих істот.
2. Робота в групі
– Запропонуйте, як можна зменшити марні витрати води в побуті.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте висновки на с. 21.
– Назвіть з переліченого те, що завдає шкоди воді: побутове сміття, нафта, водяні тварини, відходи заводів, водорості, несправний кран у будинку.
– Як використовують воду у вашій сім’ї?
– Що означає “економне використання води”?
– Розкажіть, як оберігають природні водойми мешканці вашого населеного пункту.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 20-21.