ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ ВОДОЙМ ДЛЯ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ?

Зустріч 47. ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ ВОДОЙМ ДЛЯ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ?

Мета: уточнити и розширити уявлення учнів про значення водойм для життя людей, величезну роль води в побуті; розвивати мислення, увагу, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до води; вчити економно її використовувати.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 142)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають

рубрику “Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

– Яку роль відіграє вода в житті людини?

– Скільки води на Землі – багато або мало?

– Якщо подивитися на нашу планету з космосу, то правильніше її називати не Землею, а Водою. Яка ж це земна куля, якщо землі на її поверхні не більше 1/3, а все інше – вода: річки, озера, моря, океани, болота?

– Згадайте і запишіть назви водойм нашого краю. Записуйте назви тільки природних водойм.

– А які ще ви знаєте водойми? (Природні – моря, болота; штучні – канали, ставки, водосховища)

– Річки є народним багатством. З давніх-давен

люди селилися поблизу річок. Брали з них воду, ловили рибу, сплавляли ліс. Тепер на великих річках побудовано електростанції. Вони дають електричний струм. Очищена вода поступає у водопроводи. Річками перевозять пасажирів, різні вантажі. У них мешкають звірі, риби, водоплавні птахи. Біля річок завжди свіже повітря, тому тут добре відпочивати. Щоб вода не підмивала береги і річка не замулювалася, її обсаджують деревами.

– Яка річка протікає у вашій місцевості?

– Запишіть, які береги має річка, що протікає по вашій місцевості. Правий берег…, лівий берег…

– Які озера України ви знаєте?

– Де знаходиться озеро Світязь? озеро Синевир? озеро Ялпуг? озеро Кагул? озеро Сиваш?

– Які з цих озер прісні, а які солоні?

– Які озера є на території нашого краю?

– Як озера і болота використовують у нашій місцевості?

2. Робота за підручником (с. 143-144)

Вправа “Мікрофон”

Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

– Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.

– Чому озера, річки, водосховища, ставки в Україні називають справжніми оберегами дорогоцінної прісної води?

– Як з давніх-давен шанували водойми в Україні?

Робота в парах

Учитель пропонує учням прочитати мудрі народні приказки й прислів’я про воду та водойми і пояснити, про що вони розповідають.

– Доведіть, що по території України водні запаси (ресурси) розподілені дуже нерівномірно. Як забезпеченість водою впливає на все живе?

– Що станеться, якщо люди будуть забруднювати безцінну прісну воду річок, озер, водосховищ і ставків відходами свого господарювання?

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

Кожна група отримує своє завдання і виконує його.

1-ша група. Доведіть, що вода – джерело життя на планеті.

Значення води вжитті планети

З космосу космонавти бачать, що вода займає 3/4 поверхні нашої планети,- це річки, моря, океани. Вода всюди: в повітрі – у вигляді пари, хмар; під землею – це джерела, підземні озера; на Північному і Південному полюсах – величезні скупчення льоду і снігу.

Вода – один з основних чинників, що визначають клімат планети (завдяки кругообігу води в природі).

Вода входить до складу будь-якого організму.

Вода міститься в усіх частинах рослин. Згадайте, як багато соку в плодах – кавуні, апельсині, лимоні. Цей сік – вода з розчиненими в ній різними речовинами.

У тілі тварин вода зазвичай складає більше половини маси. Наприклад, тіло медузи на 90% складається з води. Багато води і в тілі людини. Якщо масу свого тіла розділити на 3 і отримане число помножити на 2, можна дізнатися, скільки води в нашому тілі. Вода входить до складу крові людини, яка розносить по організму поживні речовини. Випаровуючись з поверхні нашої шкіри, вода регулює температуру нашого тіла. Живий організм постійно витрачає воду і потребує її поповнення. Наприклад, людині на добу потрібно більше 2 літрів води (частину її вона випиває, а частина міститься в їжі).

Воду п’ють поля і ліси. Без неї не можуть жити звіри, птахи, люди. Вода – житло і рослин і водних тварин.

Значення води в житті планети не просто велике, а величезне! Вода – джерело життя на планеті! Без води існування живих істот неможливе!

Висновок. Вода – джерело життя на планеті! Без води існування живих істот неможливе!

2-га група. Доведіть, що вода потрібна людині як для життєзабезпечення, так і для розвитку.

Як людина використовує воду

З розвитком людства від найдавніших часів до наших днів вода набувала все більшого значення.

Спочатку вона несла на собі перші судна, кораблі. Потім нею почали зрошувати поля, побудували перші водяні млини, створили перші водопроводи. І ось сьогодні вода вже обертає турбіни сучасних гідростанцій, дає електричний струм людям.

Водою вмиваються люди, міста, машини, дороги. А ще вода – це велика і зручна дорога. Нею вдень і вночі йдуть судна, везуть різні вантажі і пасажирів.

Без води не замісити тісто для хліба, не приготувати бетон для будівництва, не виготовити папір, тканину для одягу, гуму, цукерки, ліки – нічого не зробити без води!

Якщо подивитися на карту світу, то можна побачити, що всі столиці держав розташовані на березі моря або річки. Дійсно, Київ стоїть на річці Дніпро, Париж – на річці Сена, Лондон – на річці Темза. Звісно, це не випадково. Люди прагнули селитися там, де, передусім, була вода. Вона потрібна не лише для пиття і побутових потреб, але і як захист від ворога (навіть фортеці оточувалися ровами, заповненими водою), і як зручний шлях для спілкування і торгівлі із сусідами. Сумна доля осягнула древню індійську цивілізацію Мохенджо-Даро. Коли річка Інд змінила русло і навкруги запанувала пустеля, ця цивілізація загинула.

Можна стверджувати, що цивілізація не зможе існувати без значної кількості води, тому що вода потрібна людині для життя, харчування, підтримки чистоти, для життєзабезпечення і розвитку. Без води людство просто зникне.

Висновок. Вода потрібна людині для життя, харчування, підтримки чистоти, для життєзабезпечення і розвитку. Без води людство просто зникне.

2. Робота над прислів’ями

– Хоч море велике, та вода не годиться.

– Чекай з моря погоди, то роса очі виїсть.

– Нащо в море воду лити, коли й так море повне.

– Хоч річка і невеличка, а береги ламає.

– Коло річок колодязів не копають.

– Кожна жаба своє болото хвалить.

– У тихому болоті чорти плодяться.

– Витягни біду з болота, а вона тобі на голову сяде.

– 3 брудної води ще ніхто чистим не вийшов.

– Вода все сполоще, крім лихого слова.

– Яке прислів’я приховане в “алфавітній загадці”?

26, 19, 28 17, 19, 21, 7 3, 7, 16, 11, 15, 7, 23, 1 3, 19, 6, 1 18, 7 4, 19, 6, 11, 23, 31, 22, 33.

(Хоч море велике, та вода не годиться.)

3. Розв’язування екологічних задач

Робота за картками

1-ша група. У квартирі несправний кран, з якого за годину витікає 1 склянка води. Скільки чистої води витікає за добу? за 10 днів?

2-га група. При витоку з крану води за добу набирають одне відро. Скільки відер води набереться за тиждень? за місяць?

3-тя група. Завод за одну хвилину викидає 25 літрів відходів. Скільки літрів відходів викидає завод за 2 хвилини?

4-та група. 1 літр стічних вод приводить у непридатність 100 літрів чистої води. Скільки чистої води приведе в непридатність 5 літрів стічних вод?

4. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Як людина вперше почала використовувати воду?

– Для чого потрібна вода сьогодні?

– Чому люди прагнули оселитися поряд з водоймами?

– Яку воду використовує людина?

– Які запаси прісної води на планеті?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 143-144.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ ВОДОЙМ ДЛЯ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ?