ЯК ПРАЦЮЄ НАШ ОРГАНІЗМ
Мета: систематизувати і розширити знання учнів про організм людини як єдине ціле; розвивати інтерес до пізнання власного організму; виховувати інтерес до предмета, ціннісне ставлення до власного здоров’я і прагнення до здорового способу життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
– Ми завершили вивчати великий розділ “Рослини, тварини і середовища їх існування”, дізналися багато чого про навколишню природу, про рослини і тварин.
– Що ж таке природа?
–
– Назвіть царства природи.
– Чи можна сказати, що людина – частина живої природи? Доведіть свою відповідь.
– Чим людина відрізняється від тварин?
– Ми починаємо вивчати новий розділ “Людина та її організм”.
До вас у гості завітала пані лікар Калина Пігулко, щоб розповісти про найбільше диво природи – людину та будову її тіла. А допомагатиме їй веселе Сонечко Семикрапочка.
– У цій темі ви дізнаєтеся:
– Про системи органів тіла людини та їхнє значення в житті людини.
– Чому потрібно берегти органи тіла людини і як запобігти їх захворюванню?
–
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про організм людини, системи органів та їхнє значення.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 144-146)
– Пригадайте! Що називають організмом? До якої групи організмів належить людина?
– Як і всі організми, людина народжується, живиться, дихає, рухається, росте, розмножується. Від тварин людина відрізняється тим, що вона ходить на двох ногах. Її руки виконують різну роботу. У неї добре розвинений головний мозок, завдяки цьому вона розмовляє, уявляє, мислить, здатна свідомо відповідати за свої вчинки.
– Запам’ятайте! Організм людини складається із частин – органів.
– Прочитайте тлумачення слова орган на с. 144.
– Про що розповіла пані Калина Пігулко?
– Доведіть, що ввесь організм становить єдине ціле.
– Ознайомтеся із таблицею і поміркуйте! Яке значення мають основні системи органів в організмі людини?
Висновки
– Людині властиві всі ознаки організмів.
– Організм людини складається з органів, які працюють злагоджено, узгоджено.
– Органи, які виконують спільну роботу, складають системи органів.
– Злагодженою роботою всього організму керує нервова система.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
– Головний мозок – “командний пункт” усього нашого організму. Він складається з мільярдів особливих нервових клітин, їх там більше, ніж людей на земній кулі. Кожна група нервових клітин виконує свою роботу. Так, одні клітини допомагають нам співати, другі – танцювати, треті – малювати тощо. А ще в нас у голові є “справжній комп’ютер”. Клітини мозку пам’ятають те, що ми колись вивчили, побачили, почули.
2. Гра “Я назву, а ти – покажи”
Учитель називає органи зовнішньої будови людини (ніс, очі, вуха, рот, руки тощо), а діти їх показують. Потім називає один з внутрішніх органів, наприклад, серце.
– Чому ви не змогли показати цей орган? (Це внутрішній орган, він знаходиться всередині людського організму, прихований щільним і непрозорим по криттям – шкірою.)
– Які ще внутрішні органи вам відомі?
– Спробуйте знайти їх на моделі людини.
– Як ви вважаєте, як будується робота внутрішніх органів: кожен з них має своє призначення чи вони працюють спільно, взаємозв’язано? (Відповіді дітей.)
– Навіщо треба знати свій організм? (Відповіді учнів.)
Учитель додає: необхідно знати особливості свого організму, прислухатися до нього і розуміти, коли йому потрібна допомога, зберігати і зміцнювати своє здоров’я.
3. Робота над прислів’ями
– Прочитайте прислів’я про здоров’я та поясніть їх зміст.
– Дав би бог здоров’я, а щастя знайдемо.
– Здоров’я не купиш – його розум дарує.
– Здоров’ям слабкий, так і духом не герой.
– Не радий хворий і золотому ліжку.
– У кого що болить, той про те і говорить.
– Швидкого і спритного хвороба не наздожене.
4. Робота в групах
– Роздивіться фотографії незвичайного музею людського тіла, що працює в Голландії. Здогадайтесь, яким системам органів присвячені зали, зображені на фотографіях. А яким уявляєте такий музей ви?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 146.
– Чому людина належить до живої природи?
– Наведіть приклади органів людини. Яку роботу вони виконують?
– Що таке система органів? Наведіть приклади.
– Яка система керує діяльністю організму?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 144-146.