ЯК РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН ВПЛИВАЄ НА ЖИТТЯ ПЛАНЕТИ ЗЕМЛЯ
Мета: формувати в учнів уявлення про значення тварин у природі та їх цінність для людей, про види та особливі ознаки тварин; розвивати вміння міркувати, порівнювати; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Де “ховається” насіння у квіткових, а де – у хвойних рослин?
– Які існують основні способи розмноження рослин?
– Де в природі вам доводилося бачити розмноження рослин за допомогою кореневих пагонів?
– Поміркуйте:
– Чи є у вас улюблена кімнатна рослина? Як її можна розмножити?
2. Тестування (додаток)
1. Що належить до хвойних рослин?
А) Липа;
Б) сосна;
В) кульбаба.
2. Що містить плід рослини?
А) Квітка;
Б) насіння;
В) стебло.
3. Орган рослини, який знаходиться в грунті, це:
А) квітка;
Б) лист;
В) стебло.
Г) корінь.
4. Які рослини розмножуються спорами?
А) Дзвоник;
Б) папороть.
5. Доповніть твердження.
Корені рослин дихають який міститься в грунті. Вони всмоктують з грунту… і розчинені в ньому…
III.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про різноманітність тварин.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 99-100)
– Пригадайте! Які ознаки мають живі організми?
– Про що нагадав Мудрий Лісовичок?
Робота в парах
– Розгляньте малюнки на с. 99. На які групи розподіляють тварин? Складіть список тварин, яких ви знаєте. Розподіліть їх за групами: комахи, риби, птахи і звірі. Які тварини до них не належать?
– Науку про тварин називають – зоологія. Учені-зоологи розподіляють царство Тварини на велику кількість груп.
Черви. Вам знайомий дощовий черв’як? Напевно, доводилося бачити п’явок. Вони живуть у водоймах. У природі існує багато інших червів.
Молюски. У них м’яке тіло, захищене черепашкою. Вам, напевно, доводилося бачити у ставку або в річці молюска – ставковика. Його тіло вкрите спірально закрученою черепашкою. До молюсків відносять двостулкових жабурниць, виноградного слимака, восьминогів, кальмарів.
Ракоподібні – це раки, краби, креветки.
Павукоподібні – це павуки, скорпіони, кліщі. У них вісім ніг (по чотири пари).
Комахи – тварини, у яких шість ніг (три пари). До них належать жуки, метелики, бджоли, мухи, бабки та багато інших.
Риби живуть у водоймах. Тіло в них укрите лускою. Рухаються за допомогою плавців. Дихають киснем, розчиненим у воді.
Земноводні – жаби, тритони. Частину життя вони проводять на землі (на суші), а частину життя – у воді. Тому їх так і називають – земноводні.
Плазуни, або рептилії, – тварини, у яких тіло вкрите сухими лусками, а в деяких – ще й панциром. Вони рухаються “плазуючи”, тобто тягнуть своє тіло по землі. До плазунів належать ящірки, змії, черепахи, крокодили.
Птахи – тварини, тіло яких укрите пір’ям.
Звірі, або ссавці,- тварини, які вигодовують малят молоком. Тіло в більшості цих тварин укрите волоссям.
– У кожній із згаданих груп є багато видів тварин. Кожен вид тварин, як і рослин, має назву, що складається з двох слів.
– Роздивіться і розкажіть! Як тварини різняться за розмірами і будовою?
– Що підказала Синьокрила Сойка?
– Яке значення тварин у природі?
– Яке значення тварин для життя людей?
Висновки
– Науку про тварин називають зоологією.
– Учені розподіляють царство Тварини на велику кількість груп. Серед них – черви, молюски, ракоподібні, павукоподібні, комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі. У кожній із цих груп – багато видів.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
Ученим відомо близько півтора мільйона видів тварин. З них понад мільйон – це комахи. Риб відомо приблизно 20 000 видів, земноводних – 3400, плазунів – 6000, птахів – 8600, звірів – 4000.
2. Робота в парах
– Із сусідом по парті пограйте в гру: один називає групу тварин, інший – її представників.
3. Індивідуальна робота
Заповнення таблиці назвами тварин за способом пересування
Комахи | Птахи | Риби | Ссавці |
Бігають | |||
Стрибають | |||
Повзають | |||
Плавають | |||
Ходять | |||
Літають |
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 100.
– Назвіть групи тварин, про які йшлося в розділі.
– Назвіть по 1-2 представники кожної групи тварин.
– Поясніть, що таке види тварин. Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 99-100.