ЯК РОСЛИНИ ПРИСТОСУВАЛИСЯ ДО РІЗНИХ ПРИРОДНИХ УМОВ
Мета: формувати в учнів елементарні поняття про окремі ознаки пристосування рослин до спеки, нестачі вологи, світла, надміру вологи; вміння розрізняти ознаки пристосування окремих рослин до різних умов життя; виховувати спостережливість, допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Що називають середовищем існування організмів?
– Які умови необхідні для існування рослин?
– Поміркуйте: чому підсніжники й проліски зацвітають у лісах до розпускання
– Які рослини у місцевості, де ви живете, люблять світло, а які можуть рости в затінку?
– Які теплолюбні рослини ви знаєте? Чи їх вирощують у тій місцевості, де ви живете? Наведіть приклади.
2. Гра “Вірю-не вірю”
– Квітка є органом розмноження квіткових рослин.
– Плоди не сприяють розповсюдженню насіння в природі.
– Плоди горобини, обліпихи, калини смачні та мають яскравий колір, чим приваблюють птахів.
– Виростити нову рослину можна тільки з насіння.
– Якщо зрізану гілку традесканції поставити у воду, то через деякий час утворяться корінці.
–
3. Як вирощують рослини?
Гра “Знайди відповідність”
Виноград, чорна смородина, порічки, агрус | Бульбами |
Картопля і земляна груша | Кореневищами |
Цибуля, тюльпани, нарциси, проліски, підсніжники | Живцями |
Півники, конвалії, сон-трава, папороть, хвощ, осот | Цибулинами |
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про пристосування рослин до нестачі води, різних грунтів і життя у водоймах.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 95-96)
– Пригадайте! Які умови необхідні для існування рослин?
Робота в парах
– Поміркуйте, чи можуть рослини жити без води?
– Що розповів Мудрий Лісовичок про значення води в житті рослин?
Робота в парах
– Роздивіться малюнки на с. 95 і розкажіть, як рослини посушливих степів економлять воду. Використовуйте такі словосполучення: довге коріння, стебло соломина, накопичення води у соковитих листках і коренях.
– Розгляньте малюнки на с. 96. Поміркуйте! Які рослини називаються водолюбними?
– Про що нагадав Мудрий Лісовичок?
Висновки
– Квіткові рослини пристосовуються до життя в різних природних умовах – за недостатньої або надмірної кількості вологи, різної кількості освітлення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Робота зі зразками гербаріїв квіткових рослин
Обладнання: гербарії; зображення (фотографії, малюнки) рослин, атласи – визначники рослин.
Хід роботи
1) Розгляньте малюнки або гербарні зразки рослин. У кожної рослини зверніть увагу на корінь; розгляньте наземну частину рослини – пагін та його складові: стебло, листок, бруньки. Розгляньте квітку рослини, плід, насіння.
2) Разом з учителем за допомогою атласа-визначника визначте їхні назви. Запишіть назви квіткових рослин у зошиті.
2. Вікторина (див. додаток на с. 52)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 96.
– За якими ознаками можна впізнати вологолюбні рослини? Наведіть приклади вологолюбних рослин.
– Як рослини пристосувалися до життя в посушливих місцях. Наведіть приклади рослин посушливих місць.
– Наведіть приклади світлолюбних рослин своєї місцевості. Як ці рослини пристосовані до того, щоб краще вбирати світло?
– Наведіть приклади тіньовитривалих рослин своєї місцевості. Як їх можна впізнати?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 94-96.
– Складіть казку про дружбу вітру та рослин.
– Складіть план розповіді про значення грунту в житті рослин.