ЯК УЛАШТОВАНО ТЕЛЕСКОП?

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§22 . ПОМІЧНИКИ ОКА

3. ЯК УЛАШТОВАНО ТЕЛЕСКОП?

Телескоп – прилад для розглядання віддалених предметів. Його, так само як і мікроскоп, можна зробити з двох збиральних лінз1. І в цьому разі лінзу, наближену до ока, називають окуляром, а другу – об’єктивом.

1 Є також інші конструкції телескопа. Його можна, наприклад, побудувати з однієї розсіювальної та однієї збиральної лінзи, але ми обмежимося розглядом телескопів тільки одного типу.

У телескоп розглядають дуже віддалені предмети, тому об’єктив

дає дійсне перевернуте й зменшене зображення такого предмета, розташоване поблизу фокуса об’єктива. І хоча воно є сильно зменшеним, зате розташоване набагато ближче, ніж сам предмет.

Це зображення розглядають крізь окуляр як крізь лупу (рис. 22.7). Отже, призначення окуляра в телескопі та мікроскопі практично однакове.

ЯК УЛАШТОВАНО ТЕЛЕСКОП?

А ось роль об’єктива в телескопі в якомусь сенсі “протилежна” ролі об’єктива в мікроскопі. Як ви вже знаєте, збільшення мікроскопа зростає зі збільшенням оптичної сили об’єктива, тобто зі зменшенням його фокусної відстані. А телескоп, навпаки, “наближає”

предмет тим сильніше, чим більше фокусна відстань об’єктива!

Річ у тім, що розмір створеного об’єктивом зображення тим більше, чим далі від об’єктива розташовано це зображення, тобто чим більше фокусна відстань об’єктива. Тому об’єктив телескопа, на відміну від об’єктива мікроскопа, має велику фокусну відстань.

Розрахунки показують, що “наближення”, яке дає телескоп, дорівнює відношенню фокусної відстані об’єктива до фокусної відстані окуляра. Наприклад, якщо фокусна відстань об’єктива дорівнює 1 м, а фокусна відстань окуляра дорівнює 1 см, телескоп “наближає” в 100 разів.

Фокусна відстань об’єктива телескопа може сягати десяти метрів. Такі телескопи “наближають” у тисячі разів.

Об’єктив хорошого телескопа повинен мати не тільки велику фокусну відстань, а й досить великий радіус, тому що під час розглядання предметів за допомогою телескопа в око попадає в стільки разів більше світла, у скільки разів площа об’єктива більша від площі зіниці. Об’єктив телескопа – це ніби гігантська зіниця, спрямована в небо.

ЧОМУ МИ БАЧИМО УЯВНІ ЗОБРАЖЕННЯ?

Як ви вже знаєте, одержати на екрані уявне зображення не можна, тому що воно сформовано розбіжним пучком променів.

Однак, як ви теж знаєте, побачити уявне зображення можна, наприклад, розглядаючи предмет крізь лупу або навіть просто дивлячись на себе в дзеркало.

Згадаємо тепер, що коли ми просто розглядаємо предмет, від будь-якої його точки в око йде саме розбіжний пучок променів. Оптична ж система ока перетворює його в збіжний і формує на сітківці, як на екрані, дійсне зображення предметів.

ЯК ПРАВИЛЬНО КОРИСТУВАТИСЯ ЛУПОЮ?

Щоб одержати за допомогою лупи максимально можливе збільшення та до того ж не напружувати око, треба тримати лупу близько до ока, а предмет розташовувати поблизу її фокуса. Саме так і користуються лупою професіонали – годинникарі, ювеліри, натуралісти (рис. 22.8).

А ось аматори часто користуються лупою неправильно: вони відсувають її від ока та розташовують поблизу розглядуваного предмета (рис. 22.9). Тоді “збільшувальні” можливості лупи

Використовують не повною мірою, і до того ж звужується “поле зору” – адже збільшується тільки те, що видно крізь лупу.

ЯК УЛАШТОВАНО ТЕЛЕСКОП?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЯК УЛАШТОВАНО ТЕЛЕСКОП?