З чого починається дружба
Урок 2
Тема. З чого починається дружба
Мета уроку. Уточнити і закріпити уявлення учнів про товариські взаємини, дружбу, взаємодопомогу; спонукати дітей до дружніх стосунків і товаришування; виховувати бажання бути справжнім другом.
Епіграф уроку. Дружба? то найдорожчий скарб. (Прислів’я)
Проблемні питання:
O Кого ми називаємо другом?
O Що означає “вміти дружити” і за що ми цінуємо своїх друзів?
Хід уроку
Звучить звукозапис пісні Шаїнського “Если с другом вышел в путь”.
І. Вступне слово вчителя.
?
? Чому так говориться?
Робота з епіграфом уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Робота в парах. Бесіда за питаннями.
? За що діти і дорослі цінують дружбу і товаришування?
? Як ви вважаєте, друзів “вибирають” чи “знаходять”?
? Чому людині потрібні друзі?
? Що є найважливішим у дружбі?
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Мотивація навчальної діяльності.
? Тема нашого уроку
2. Робота над вирішенням проблемного питання “Кого ми називаємо другом?”.
? Знайти відповідь на запитання вам допоможе гра – змагання “Закінчи речення”. За 1 хв. вам треба добрати якомога більше дієслів, щоб закінчити речення: Друзі можуть разом… [8]
Прослуховування уривку з пісні “Справжній друг”: “Друг в беде не бросит, лишнего не спросит…”. (слова М. Пляцковського, муз. П. Савельєва)
? Чи згодні ви з автором пісні?
Відповіді учнів.
? А пам’ятаєте слова ще однієї пісні: “С голубого ручейка начинается река, ну а дружба начинается…”.
? Із чого ж починається дружба?
Відповідь. Із посмішки.
? Так, за словами автора пісні, з посмішки.
Давайте зараз переглянемо уривок із мультфільму за мотивами відомої вам казки Андерсена “Снігова королева”, в якому йдеться про початок дружби Герди і Кая, і дамо відповідь на питання “З чого починається дружба?”
Перегляд уривку із мультфільму.
Відповіді учнів на поставлене запитання:
– дружба починається із приятелювання;
– із радості від спілкування;
– із гарного ставлення одне до одного, взаємної симпатії;
– із спільного кола інтересів.
3. Робота з підручником (Данилевська, Пометун)
? У завданні № 5 (с. 70) наведені три фрагменти із шкільних творів про дружбу. Прочитайте їх. Скажіть, яка з думок здається вам найбільш слушною?[9]
? Ви переконалися, що друзями є ті, хто може разом робити найрізноманітніші справи, розважатися, відпочивати. Та найголовніше? друзі довіряють одне одному, діляться своїми думками, таємницями, тобто покладаються одне на одного.
Тож друзів пов’язують не лише спільні справи, інтереси, а й почуття щирості, довіри. Прочитайте на с. 69 підручника визначення слова “довіра”.
Робота в зошитах (запис визначення поняття “дружба”).
“Дружба? це близькі стосунки між людьми, основу яких становлять взаємна довіра, прив’язаність, спільність інтересів”.
4. Вирішення проблемного питання: “Що означає “вміти дружити” і за що ми цінуємо своїх друзів?”.[10]
Робота в групах. Гра “Малюємо разом”.
? Дружба завжди виникає із взаємної симпатії. Наприклад, у малят така симпатія часто виявляється у бажанні поділитися солодощами. Те, що ви, п’ятикласники, даєте собі раду в ситуації, коли треба розділити яблуко чи тістечко, цілком зрозуміло. А чи вмієте ви ділитися увагою, почуттями? Щоб це перевірити, пограйте в гру “Малюємо разом”.
Для цього об’єднайтеся в групи по 5-6 осіб. Розподіліть між собою олівці. За правилами, кожен учасник малює олівцем тільки одного кольору. Оберіть тему малюнка і малюйте разом упродовж 5 хв.
Коли роботу буде виконано, подивіться, чи однаково представлені на малюнку кольори вашої групи. Якщо так? ви умієте ділитися почуттями! А відтак? умієте дружити.
Робота над текстом оповідання Л. Толстого “Два товариші”.
? Прослухайте оповідання і скажіть, як у ньому дається відповідь на наше питання?[11]
Ішли лісом два товариші і зустріли ведмедя. Один кинувся тікати, вліз на дерево і заховався, а другий лишився на дорозі. Робити йому було нічого: він упав на землю і прикинувся мертвим.
Ведмідь підійшов до нього і почав нюхати, а той і дихати перестав. Ведмідь обнюхав його лише та й пішов собі.
Коли ведмідь пішов, той зліз із дерева і сміється:
? Ну, що, ? каже, ? ведмідь тобі на вухо шептав?
? А він сказав мені, що погані ті люди, які в біді товариша покидають.
Висновок. Отже, вміти дружити? це не залишати друга в біді.
Робота в малих групах. Розв’язання моральних задач.
Завдання. Кожна група отримує картку з моральною задачею, яку треба розв’язати за 3 – 5 хв.
У холодний зимовий день подруги Наталка й Оленка йшли із школи додому. Наталка була тепло одягнена. На ній була шубка і рукавички. Її ранець зручно лежав на спині. А Оленка забула рукавички в школі, тому портфель вона несла в голій руці.
? Рука в мене замерзла страшенно! ? поскаржилася Оленка подружці.
? А в мене ні.
Так вони йшли до самого дому.
Запитання.
– Що можна сказати про поведінку Наталки?
– Як потрібно було їй вчинити?
– А як би ви діяли на місці Наталки?
– Чи можна Наталку назвати справжньою подругою?
На шкільній ділянці діти працювали дружно. Усі намагалися виконати роботу добре. Тарас теж старався. Але чомусь у нього не виходило швидко, і він відставав від товаришів. Ось уже майже всі учні закінчили копати свої ділянки, а Тарасу ще так багато роботи. “Що ж робити? Коли ж це я встигну все скопати?” ? подумав хлопчик.
Запитання.
– Як ви гадаєте, коли Тарас закінчив копати свою ділянку?
– Що повинні були зробити його товариші?
– Як би ви вчинили в такому випадку?
– Як діють справжні товариші?
Це було ранньою весною. Маринка йшла до школи. Йти далеко: дорога погана, а вона в черевиках. І наскрізь промочила ноги. Прийшла в клас. Дівчатка обступили її, занепокоїлися: “Скоріше знімай черевики і грій ноги”. А Валя (вона жила близько від школи) збігала додому і принесла чобітки. Хороше було Маринці того дня? ногам тепло і на душі радісно.
Запитання.
– Чому дівчинці було радісно?
– Чи можна дівчаток із класу назвати справжніми подругами?
– Як би ви діяли у такому випадку?
Перевірка записів у зошитах, щодо вирішення питання: Вміти дружити? це…
Читання висновку із монітора комп’ютера: “Вміння дружити? це…
“Зоряне небо”. Демонстрація слайду на моніторі.
? На небосхилі “Дружба” з’явилися зірки, Але це не звичайні зірки, це зірки – якості людини. Придивіться уважно і скажіть, яким із них тут не місце, бо їх на терпить дружба.[12] Доповніть, що ще заважає дружбі? (Повчання, зверхня критика, приниження гідності, розголошення таємниці, користолюбство, надокучливість тощо).
Давайте підсумуємо, які ж зірочки повинні сходити на небосхилі “Дружба”. (Довіра, взаємоповага, турбота, чесність, щирість і т. д.).
Дидактична гра “Промінчик сонечка”.
? Завдання ми виконали правильно, і на небі з’явилося сонечко.[13] Воно завітало до нас на урок і розмістилося на партах (аркуші з малюнком – схемою).
Як зробити день веселим?
Треба слову радощів додати,
Щоб уміло душу звеселяти.
Треба слову мудрості додати,
Щоб уміло друзів пригортати.
Треба ясним сонечком стати,
Щоб друзям життя зігрівати.
Розкажи мені, люба дитино,
Чим ти, як справжній друг,
Можеш зігріти іншу людину?
? Ми бачимо, що сонечко заспокоїть того, хто плаче. А чим кожен із вас, як справжній друг, може заспокоїти товариша, який потребує вашої допомоги? Напишіть про це на промінчиках сонечка.
Дидактична гра “Хороший я чи не дуже?”
? Перш, ніж розпочати гру, познайомтеся з “вузликами на пам’ять”.
“Вузлики на пам’ять”.
Пам’ятай:
– Усі люди різні. І тому, щоб людину зрозуміти, необхідно в неї уважно вдивитися.
– Кожна людина індивідуальна. І це дуже добре. Вдивляючись у себе та інших, ми більше замислюємося про погане і хороше в собі. Порівнюючи себе з іншими, намагаємося щось виділити для себе, від чогось відмовитися. Так ми навчаємося думати про Людину взагалі, про себе і про окремих людей. Але Василь Симоненко нагадує нам, що…
Помиляються не тільки люди,
Помиляються навіть святі.
Згадайте, Ісус від Іуди
Мав останній цілунок в житті.
Ми не святі, не боги, а значить,
Не варто втішати себе дарма.
Але як твій промах лиш ворог бачить?
Друзів у тебе нема!
Друзі тактовно і по доброму повинні вказувати на недоліки один одному, допомагати їх позбутися. Тактовність? талант спілкування.
? А тепер пограємо.[14]
Учень.
Хороший я чи не дуже?
Розкажи мені, мій друже,
Я тобі допоможу,
Чи правий ти підкажу:
Головою покиваю,
Поки ти розповідаєш.
Група.
А ти нам допомагаєш:
Згоден? головою киваєш.
Цим нам дуже допоможеш.
Впевнені, що ти у нас хороший.
Конкурс – гра “Калейдоскоп мудрих думок”.
? На попередньому уроці ви отримали домашнє завдання: написати на аркуші паперу прислів’я або приказку про дружбу. Зараз кожен учень прочитає вислів, а аркуш прикріпить на дошку.
Отже, у нас вийшов своєрідний “калейдоскоп” мудрих думок, а, як відомо, “Народна мудрість вчить, як на світі жить”. Тож запам’ятайте ці прислів’я і приказки.
“Розповідь – загадка”.
? Є ще одна мудра народна думка: “Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти”. Ми зараз скористаємося цією мудрістю і спробуємо вгадати, про кого йде мова у вашій розповіді.
Не називаючи імені друга,
Його кращі риси називай,
Нам його вгадати
Розповіддю своєю допомагай!
Розкажи нам, який твій друг?
Опиши його портрет.
За що ти його любиш?
Чому з ним дружиш?
ІV. Підсумок уроку.
? А хочете перевірити себе, чи гарні ви друзі? Я вам зачитаю питання тесту, а ви письмово повинні відповідати на кожне питання словами “так” чи “ні”.
Тест.
1. Чи ділишся із другом своїми успіхами?
2. Чи допомагаєш йому бути в доброму настрої?
3. При появі потреби, допомагаєш другу добровільно, чи чекаєш, коли він попросить?
4. Чи намагаєшся зробити так, щоб другові було приємно у твоєму товаристві?
5. Чи завжди впевнений у своєму другові і довіряєш йому?
6. Чи захистиш свого друга, якщо про нього говоритимуть погано у твоїй присутності?
7. Чи терпеливий ти до друзів свого друга?
8. Чи можеш бути ти ненастирливим, не повчати?
9. Чи завжди зберігаєш довірені тобі таємниці?
10. Чи вмієш поважати внутрішній світ, особисту свободу друга?
Результати:
3 – 4 “так” ? у твого друга є вагомі причини припинити ваші стосунки;
5 – 6 “так” ? ти хороший товариш, але тобі не вистачає поваги до внутрішнього світу друга, ти вимагаєш, щоб його увага була прикована тільки до тебе;
8 – 10 “так” ? ти справжній друг, з тобою хочуть дружити, у тебе багато знайомих, але не спіши хвалитися цим.
Творче завдання.
? У кожного з вас на парті є набір кольорового паперу. Який колір ви оберете як такий, що найбільше відповідає вашому настрою після сьогоднішнього уроку? Поясніть свій вибір.
V. Домашнє завдання.
1. Для учнів із високим та достатнім рівнем знань: на основі почутого на уроці, власного досвіду та спостережень скласти правила товаришування.
2. Для учнів із середнім рівнем знань: прочитати уважно “Правила товаришування”[15] і на наступному уроці дати відповіді: чи згодні ви з такими правилами? Що можна додати чи, можливо, змінити?
3. Для всіх: підготувати розповідь про випадок, який переконав вас у тому, що ваш друг? справжній, і ви можете на нього покластися.
“Правила товаришування”
– Допомагай товаришу: якщо вмієш щось робити, навчи і його; якщо товариш потрапив у біду, допоможи йому, чим можеш.
– Будь подільчивим із друзями: якщо в тебе є цікаві книги, поділись із тими, в кого їх немає. Грай і працюй із товаришами так, щоб не брати собі все найкраще.
– Зупини товариша, якщо він чинить щось погане. Дружити? значить говорити один одному тільки правду, якщо друг в чомусь неправий, скажи йому про це (не забувай про тактовність).
– Не сварися з товаришами, намагайся працювати і грати з ними дружно; не сперечайся із-за дрібниць; не зазнавайся, якщо в тебе щось гарно виходить; не заздри товаришам? треба радіти їх успіхам; якщо вчинив погано, не соромся в цьому зізнатися і виправитися.
– Умій прийняти допомогу, поради і зауваження від своїх друзів. Друзі тактовно і по-доброму повинні вказувати на недоліки один одному, допомагати їх позбутися.