Загибель імперії Карла Великого утворення держав середньовічної Європи
НАРОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО СВІТУ, ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО РОЗВИТКУ
§ 1. Народження середньовічної Європи
5. Загибель імперії Карла Великого утворення держав середньовічної Європи
Карл Великий помер у 814 р. і трон перейшов до його сина – Людовіка Благочестивого. Однак невдовзі троє синів Людовіка Благочестивого – Карл Лисий, Людовік Німецький і Лотар – почали домагатися від батька поділу імперії. Щоб утихомирити сімейні чвари, Людовік Благочестивий у 817 р. поділив імперію між синами. Та миру він цим не досягнув. Розпочалася війна,
Після смерті Людовіка Благочестивого усобиці розгорілися з новою силою. Два молодших брати – Людовік Німецький і Карл Лисий – не хотіли визнати імператорського титулу за Лотарем і пішли на нього війною. У 842 р. Людовік Німецький і Карл Лисий зустрілися в Страсбурзі (сучасна Франція) й поклялися діяти спільно в боротьбі проти Лотаря. Страсбурзьку клятву виголосили на двох мовах – романській (давньофранцузькій) і тевтонській (німецькій). Це свідчило про формування в Каролінгській імперії нових народностей, зокрема французької й німецької.
ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА
IX
І ось 14 лютого (842 року) Людовік і Карл зібралися в місто, яке колись звалося Аргентарія, а сьогодні в просторіччі називається Страсбург, і проголосили вони нижченаведені клятви, Людовік на мові романській, а Карл – на тевтонській… Першим дав клятву Людовік, бо був старшим: “Через любов до Господа, заради християнського і всезагального нашого спасіння, віднині й надалі, наскільки Господь Бог дасть мені розуму й сили, я підтримаю цього брата свого Карла і військовою підмогою, і всякою іншою справою – так, як і кожна людина воістину повинна підтримувати брата свого, – якщо він відповість мені тим самим. А від Лотаря я не прийму жодної умови, яка буде завідомо шкодити цьому брату моєму Карлові”. Коли Людовік закінчив, Карл проголосив таку ж клятву на тевтонській мові…
Лотар був змушений піти на поступки. У серпні 843 р. брати уклали у Вердені договір, згідно з яким створена Карлом Великим імперія розподілялася на три частини. За умовами Верденського договору, молодшому з братів Карлу Лисому дісталися землі на захід від Рейну, що здебільшого склали територію майбутньої Франції. До середнього брата Людовіка Німецького відійшли землі на схід від Рейну, що переважно склали територію майбутньої Німеччини. Старший із братів – Лотар – зберіг за собою титул імператора, а також отримав Італію і довгу смугу земель від гирла Рейну до гирла Рони. Згодом ця територія отримала назву Лотарингія. Внаслідок Верденського поділу зародилися такі європейські держави, як Італія, Німеччина та Франція.
Велике переселення народів, варварські королівства, Хлодвіг, “Салічна правда”, майордом, Карл Мартелл, бенефіцій, сеньйор, васал, Карл Великий, Верденський договір (843 p.).