ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД
Урок 47. ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: закріпити навички додавання і віднімання двоцифрових чисел, вміння розв’язувати задачі на дві дії; розвивати математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 61, завдання 377; 378)
Завдання 378
– Розкажіть складену задачу, прочитайте її розв’язання.
2.
3. Творча робота над задачами
– На водяних ліліях сиділи 26 метеликів і кілька бабок. Коли 7 бабок полетіло, то їх залишилося 5.
Придумай різні запитання. Добери вираз, який допоможе знайти відповідь на кожне твоє запитання.
7 + 5
26 + (7 + 5)
26 – (7 + 5)
– Добери числові дані та розв’яжи задачу.
У кошику було [ ] кг яблук і [ ] кг груш. Використали [ ] кг фруктів. Скільки фруктів залишилося?
4. Порівняння виразу і числа
5. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть
2; 4; 6; 8; 10; …
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо навички додавання і віднімання двоцифрових чисел.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 61-62)
Завдання 379
Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Математичний диктант
– Суму чисел 25 і 7 зменшити на 12.
– 65 зменшити на суму чисел 18 і 4.
– Різницю чисел 60 і 12 зменшити на 15.
– 48 збільшити на різницю чисел 42 і 30.
Завдання 380
Учні коментують, як виконали обчислення.
– Яка смужка найкоротша?
Завдання 381
Учні з допомогою вчителя пояснюють кожний спосіб обчислення.
Завдання 382
Учні з місця складають і розв’язують задачу за таблицею. Записують у зошит умову, питання та розв’язання задачі.
Завдання 383*
Один учень біля дошки пояснює.
– Від найбільшого двоцифрового числа відніміть найбільше число четвертого десятка. (99 – 39 = 60)
Завдання 384. Коментоване розв’язування завдання
– Розгляньте малюнок. Що відомо в задачі?
– Складіть і розв’яжіть задачу, в якій потрібно окремо знайти масу ящика винограду і масу ящика слив.
1) 39 – 23 = 16 (кг) – маса ящика слив.
2) 23 – 16 = 7 (кг) – маса ящика винограду.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра “Віконечка”
– Уставте такі числа, щоб рівності стали істинними.
2. Робота над задачею
У Остапа було 25 комп’ютерних ігор. Це на 18 ігор менше, ніж у Богдана. У Іллі було на 4 гри менше, ніж у Богдана. Скільки комп’ютерних ігор було в Іллі?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
– Двоє дівчаток саджали дерева, а одна – квіти. Що саджала Тетянка, якщо Світлана з Ларисою й Лариса з Тетянкою саджали різні рослини? (Дерева)
– У трьох братів 9 зошитів, причому в молодшого на 1 зошит менше, а в старшого на 1 зошит більше, ніж у середнього. Скільки зошитів у кожного? (У молодшого – 2, у середнього – 3, у старшого – 4)
– Вінні-Пуху подарували на день народження діжку з медом масою 7 кг. Коли Вінні-Пух з’їв половину меду, то маса діжки з медом дорівнювала – 4 кг. Скільки кілограмів меду було в діжці спочатку? (7 – 4 = 3; 3 + 3 = 6)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– Яке завдання здалося складним?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 62, завдання 385; 386.