ЗАПЕРЕЧНІ Й НЕОЗНАЧЕНІ ЗАЙМЕННИКИ. НІ В ЗАПЕРЕЧНИХ ЗАЙМЕННИКАХ. ДЕФІС У НЕОЗНАЧЕНИХ ЗАЙМЕННИКАХ
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
ЗАЙМЕННИК
§ 43. ЗАПЕРЕЧНІ Й НЕОЗНАЧЕНІ ЗАЙМЕННИКИ. НІ В ЗАПЕРЕЧНИХ ЗАЙМЕННИКАХ. ДЕФІС У НЕОЗНАЧЕНИХ ЗАЙМЕННИКАХ
484. Прочитайте. Випишіть виділені займенники і дайте відповіді на запитання: від яких займенників вони утворені? За допомогою яких значущих частин слова? Які префікси й суфікси слугують для утворення таких займенників? Виділіть ці префікси і суфікси.
1. Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ! (Б. Симоненко). 2. Ми далі йшли, ніщо не спинювало нас (І. Франко).3. Як іноді важливо
Заперечні займенники заперечують присутність особи, наявність предмета, його ознак чи кількості: ніхто, ніщо, ніякий, нічий, ніскільки.
Заперечні займенники утворюються від питальних додаванням префікса ні-: ніхто, ніщо, ніким, нічого.
Неозначені займенники вказують на невизначені особи, предмети, їхні ознаки або кількість: будь-хто, хтось, хтозна-що, абиякий, скільки-небудь.
Неозначені
Заперечні й неозначені займенники відмінюються, як питальні займенники.
485. Прочитайте. Визначте заперечні й неозначені займенники, з’ясуйте їхні відмінки.
1. А відірвати нас від України нікому не вдавалось і на мить (О. Лупій). 2. Хіба ж кого-небудь ми опечалимо? (Л. Костенко). 3. День минув без будь-яких пригод (М. Старицький). 4. Твоя справедливість має перевищувати абияку несправедливість інших щодо тебе (Б. Брюгген). 5. Наша лінь нікого не розчулить (Б. Симоненко). 6. До нічого не треба й солі (Народна творчість).
– Усно провідміняйте займенники: хтось, ніякий, хтозна-скільки.
486. Перепишіть, подані в дужках займенники ставлячи в потрібній формі. Визначте їхні відмінки і запишіть їх після займенників.
1. Не заздри і не наслідуй (нічия) поведінки (3 Біблії). 2. Я не заздрю уже (ніхто) (В. Сижоненко). 3. Не бери чужого нічого і не будеш боятися (ніхто) (Народна творчість). 4. Про це не треба знать (ніхто), бо це лиш наша таїна (О. Лупій). 5. (Ніякий) віжок на собі не стерплю (Л. Костенко).
– У перших двох реченнях підкресліть члени речення.
Заперечні займенники з ні пишуть разом: ніхто, нікого, а кому.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Якщо між ні та займенником уживається прийменник, усі три слова пишуть окремо: ні перед чим, ні за кого, ні в якому.
ОРФОГРАМА: ні в заперечних займенниках
487. Перепишіть, знімаючи риски.
1, Ні/хто не забутий. На попіл ні/хто не згорів. Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть (Б. Олійник). 2. Не сварися ні/з/ким без причини, якщо тобі зла не заподіяли (Біблія). 3. Ні/що вселюдське не чуже мені (Б. Олійник). 4. Щаслива я і ні/про/що не думаю (Л. Костенко). 5. Жодне погане слово не зірвалося ні/в/кого з уст (Олесь Гончар). 6. Ні/яка туга краси перемагати не повинна (Леся Українка).
– Поясніть значення фразеологізмів: і говорити нічого; мати за ніщо. Складіть із цими фразеологізмами речення (усно).
488. Прочитайте прислів’я. Зверніть увагу на наголошення виділених слів.
1. Як хтось не знав біди, то сам нікому не поможе. 2. Самовар кипить, та нікому чай пить. В. Красно говорить, а слухати нічого. 4. Насмішки боїться навіть той, хто нічого не боїться.
Неозначені займенники пишуться:
♦ разом – з аби-, де-, – сь: абихто, дещо, чиясь;
♦ через дефіс – із будь-, – небудь, казна-, хтозна-: будь-хто, казна-чим, хтозна-якими;
♦ окремо, якщо казна-, хтозна-, аби-, де – стоять перед прийменником із займенником: аби до кого, хтозна з ким.
ОРФОГРАМА: дефіс у неозначених займенниках
489. Перепишіть, уставте пропущені літери. Визначте неозначені займенники, поясніть їхнє написання.
1. Нехай я буду казна-що, а не запорож..ць, коли сьогодні з нас один не дістане лицарської слави! Такий козарлюга на що-небудь здаст..ся (П. Куліш). 2. Дух народу – незборима сила, коли люди не ждуть ман..и з неба, не заглядають комусь до рук, а діють (Ю. Яновський). 3. Щоб висловлювати свою думку про будь-кого, треба бути готовим сприйняти будь-яку думку про себе (В. Брюгген). 4. Він не виносив сміття з хати, щоб хтось комусь не мовив щось (В. Симоненко). 5, Хочет..ся теплим словом зворушити когось (Д. Загул), в. Повірить можна в будь-яку л..генду(Л. Костенко).
– Позначте у словах орфограму “дефісу неозначених займенниках”.
– Позначте у словах вивчені орфограми.
– Визначте фразеологізми, поясніть їхнє значення.
490. Перепишіть прислів’я, розкриваючи дужки.
1. (Будь)хто собі не ворог. 2. Гнів народу (будь)кому страшний. В. (Де)чому вчилися, то дещо й знаємо. 4. Не первина – ні(з)чим додому! 5. Випробувана сироватка краща за (бозна)який кисляк. 6. (Казна)кому щодня неділя. 7. Хтозна(в)кого не проси, (будь)кого не перепрошуй.
491. Перепишіть, знімаючи риски.
1. Зорі в морі у прозорій хто/cь розписав у воді (С. Черкасенко).
2. Я чекаю чого/сь, я притих (В. Сосюра). В. І жалем серце запеклось, що ні/кому мене згадати (Т. Шевченко). 4. Кого/сь на пісню раптом потягло (Д Олійник). 5. Мама в будь/яку погоду п’є з криниці чисту воду (І. Січовик), 6. А той, хто чинить казна/що, не вболіває ні/за/що (П. Біба).
Позначте в словах вивчені орфограми.
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ ЧИТАННЯ ♦ ГОВОРІННЯ
ПОВІДОМЛЕННЯ НА ЛІНГВІСТИЧНУ ТЕМУ
492. Прочитайте. Визначте стиль висловлювання, свою думку доведіть.
Науковий стиль обслуговує сферу науки, техніки, освіти, виробництва. Його основна функція – повідомлення знань, пояснення та аналіз явищ, доведення наукових припущень.
Ознаки наукового стилю такі: точність, чіткість, логічна послідовність у викладі думок, уживання термінології. Науковий виклад позбавлений емоційності.
На наукових конференціях та семінарах можна почути наукові доповіді та наукові повідомлення. Науковці складають і виголошують їх саме в науковому стилі.
Відповідно до вимог цього стилю учні будують свої відповіді на уроках, повідомлення – на засіданнях предметних гуртків. У науковому стилі відбувається захист робіт у Малій академії наук.
До виступу з науковим повідомленням на засіданні гуртка необхідно готуватися. Найкраще це робити в такій послідовності.
1. Сформулювати тему повідомлення.
2. Вивчити або повторити необхідні відомості з мови. Записати потрібні наукові терміни, за підручником або словником перевірити їхню вимову.
3. Скласти план повідомлення.
4. Дібрати приклади.
5. Сформулювати висновки.
6. Обміркувати унаочнення (дібрати або накреслити таблицю, схему).
7. Усно переказати повідомлення за планом із використанням унаочнення.
За М. Артиновим
Назвіть відомі вам видання, ви друковані в яких статті написано в науковому стилі.
493. Прочитайте план учнівського наукового повідомлення на лінгвістичну тему. Доберіть приклади. Сформулюйте висновки. Виголосіть повідомлення за планом.
СПІЛЬНЕ І ВІДМІННЕ МІЖ ПИТАЛЬНИМИ Й ВІДНОСНИМИ ЗАЙМЕННИКАМИ
План повідомлення
І. Спільне між питальними і відносними займенниками.
1. Вимовляються й пишуться однаково (хто, що, який, чий, котрий, скільки).
2. Відмінюються однаково.
II. Відмінне між питальними й відносними займенниками.
1. Питальні вживаються для вираження питань про особу, предмет, ознаку та кількість.
2. Відносні вживаються для зв’язку частин складного речення.
3. Вимовляються в реченнях з різною інтонацією.
III. Висновки.
494. Складіть і запишіть до зошитів план лінгвістичного повідомлення на тему “Спільне і відмінне між заперечними і неозначеними займенниками”.
– Підготуйтеся до виголошення на уроці повідомлення на лінгвістичну тему за складеним планом.
Related posts:
- Неозначені та заперечні займенники – Займенник Самостійні частини мови Займенник Неозначені та заперечні займенники Неозначені займенники утворилися від питальних за допомогою часток аби-, де-, будь-, – небудь, казна-, хтозна-, – сь: абищо, будь-хто, казна-ким, хтозна-чим, хтось, щось, якийсь, котрийсь і под. Заперечні займенники утворилися від питально-відносних займенників за допомогою частки ні: ніхто, ніщо. Неозначені та заперечні займенники відмінюються лише у своїй […]...
- Дефіс у неозначених займенниках – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Дефіс у неозначених займенниках У неозначених займенниках префікси Казна-, хтозна-, будь – Та суфікс – Небудь Пишуться через дефіс: Казна-хто, хтозна-що, будь-який, чий-небудь. Якщо Казна, хтозна, будь, аби, дЕ стоять перед займенниками із прийменниками, всі три слова пишуться окремо: Казна в чому, хтозна для кого, будь про кого, аби до кого, де […]...
- Заперечні й неозначені займенники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК §41. Заперечні й неозначені займенники Заперечні (рос. отрицательные) займенники вказують на відсутність особи чи предмета, їхніх ознак чи кількості. Вони творяться за допомогою префікса ні-, що додається до питальних займенників: ніхто, ніякий, нічий, нікотрий, ніскільки. Заперечні займенники відмінюються так само, як і питальні займенники, від яких вони утворилися. 382. Спишіть речення, […]...
- Неозначені займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Неозначені займенники Неозначені займенники утворюються додаванням до питально-відносних займенників префіксів Де – (дехто, деякий), Аби – (абихто, абичий), Будь – (будь-що, будь-який), хтозна – (хтозна-хто) або суфіксів – сь (хтось, щось), – небудь (скільки-небудь, чий-небудь). Неозначені займенники відмінюються так само, як питально-відносні, від яких вони утворені. У неозначених […]...
- Неозначені і заперечні займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Неозначені і заперечні займенники, їх відмінювання Творення неозначених і заперечних займенників Неозначені займенники відмінюються лише в основній частині і мають такі відмінкові форми: – Хтось, когось, комусь, когось, кимсь (кимось), на комусь; – щось, чогось, чомусь, щось, чимсь (чимось), на чомусь; – чийсь, чийогось, чийомусь (чиємусь), чийсь або чийогось, чиїмсь (чиїмось), на […]...
- Indefinitpronomen und Negationspronomen. Неозначені й заперечні займенники – Das pronomen. Займенник Німецька мова Das pronomen. Займенник Indefinitpronomen und Negationspronomen. Неозначені й заперечні займенники Неозначені займенники вказують на те, що особи або предмети не визначені, невідомі або малознайомі: man (не перекладається); jemand (хтось, хто-небудь); jeder, – s, – e (кожний, всякий; кожне, всяке; кожна, всяка); sämtliche, alle (всі). einige (деякі); viele (багато хто); mancher, manche, manches, manche […]...
- Заперечні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Заперечні займенники Заперечні займенники утворюються додаванням префікса Ні – до відносно-питальних: Ніхто, ніщо, ніякий, нічий, ніскільки. Заперечні займенники відмінюються як і питально-відносні, від яких вони утворені. У займенниках Ніякий, нікотрий змінюється місце наголосу: Яки’й – нія’кий; котри’й – ніко’трий. Заперечні займенники з Ні пишуться разом. Але коли між […]...
- Ні в заперечних займенниках – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Ні в заперечних займенниках Заперечні займенники з Ні Пишуться разом: Ніщо, нікому, нічиєму. Якщо між Ні Та займенником є прийменник, всі три слова пишуться окремо: Ні до чого, ні на кому, ні в чиєму....
- Займенники й контекст МОРФОЛОГІЧНІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ § 14. Займенники й контекст ПОЯСНЕННЯ Займенник – самостійна частина мови, яка вказує на особу, предмет, ознаку, кількість, але не називає їх. За значенням і граматичними ознаками виділяють 9 розрядів займенників: – особові (я, ти, він, ми, ви, вони); – зворотний (себе); – питальні (хто? що? який? чий? котрий? скільки?); – відносні […]...
- Правопис займенників ЗАЙМЕННИК § 61 Правопис займенників Запам’ятаймо! Займенники пишемо Разом Окремо Через дефіс Із частками ні-, аби-, де-, – сь: Ніхто, ніякий, щось, хтось, абищо, абискільки, дечий, декотрий Якщо між частками і займенником уживається прийменник: ні до кого, ні з чим, де у кого, будь з ким, аби в якому, будь за ким Із частками будь-, […]...
- Arten von Pronomen. Типи займенників – Das pronomen. Займенник Німецька мова Das pronomen. Займенник Arten von Pronomen. Типи займенників ich, du, er, sie, es, wir, ihr, sie, Sie (я, ти, він, вона, воно, ми, ви, вони, Ви) Присвійні займенники mein, dein, sein, ihr, unser, euch, sein, Ihr (мій, твій, його, її, наш, ваш, їх, Ваш) Зворотний займенник sich (-ся) Безособовий займенник es (не перекладається) […]...
- Розряди займенників за значенням – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Розряди займенників за значенням За лексичним значенням, граматичними ознаками та за морфологічним складом займенники поділяються на дев’ять розрядів: Особові: Я, ми, ти, ви, він, вона, воно, вони. Зворотний: Себе. Питальні: Хто? що? який? чий? котрий? скільки? Відносні: Хто, що, який, чий, котрий, скільки. Неозначені: Хтось, щось, будь-хто, будь-що, […]...
- Написання часток разом, через дефіс й окремо – Частка як службова частина мови МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Частка як службова частина мови Написання часток разом, через дефіс й окремо 1. Разом Пишуться колишні частки, які стали префіксами, суфіксами: А) Аби-, ані-, де-, чи-, чим-, що-, як – у складі будь-якої частини мови, окрім сполучників прислівникового типу: Абихто, абиякий, анітрошечки, аніскільки, дещо, дедалі, чимало, чималенький, чимдужче, щосили, щотижневик, якже, якнайбільший; Б) […]...
- Дефіс у прислівниках – Прислівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прислівник Дефіс у прислівниках 1. Через Дефіс пишуться прислівники, утворені: А) від прикметників і займенників за допомогою префікса По – та суфіксів – ому (-єму), – и: По-святковому, по-теперішньому, по-материнському і по-материнськи, по-українському і по-українськи, по-моєму; Б) від порядкових числівників за допомогою префікса По – та суфікса – е (-є): По-перше, по-друге, по-третє; […]...
- ЗАЙМЕННИК. ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §4. ЗАЙМЕННИК. ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ 38. Роздивіться таблицю. Прочитайте текст. Серед виділених у тексті назвіть займенники першої, другої і третьої особи. Скориставшись таблицею, визначте число кожного з цих займенників. Особи займенників Особа Однина Множина 1 Я Ми II Ти Ви III Він, вона, воно Вони Сподобалося жабі, як журавель співає. Сидить […]...
- Питальні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Питальні займенники Питальні займенники використовуються для вираження запитань про особу чи предмет, їхню ознаку, кількість. Вживаються питальні займенники для утворення питальних речень, а також як допоміжний засіб для встановлення відмінкової форми іменників (хто? що?), прикметників (який? чий? котрий?), числівників (скільки?). Однина Н. Хто Що Р. Кого Чого Д. […]...
- Розряди займенників за значенням ЗАЙМЕННИК § 59 Розряди займенників за значенням Запам’ятаймо! За значенням займенники поділяються на 9 розрядів. № Розряд Займенників Значення Займенників Приклади 1 Особові Указують на особу: 1 особа 2 особа 3 особа Я, ми Ти, ви Він, вона, воно, вони 2 Присвійні Указують на належність когось. чогось: відповідають на питання чий? Мій, твій, свій, наш, […]...
- Питальні та відносні займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Питальні та відносні займенники, їх відмінювання Питальні займенники Хто? що? який? чий? котрий? скільки? містять питання про особу чи предмет, їх ознаку, кількість предметів і вживаються для утворення питальних речень. Хто ж: завійниця чи вітер найняли музики на свої заручини? (М. Стельмах). Що бачу я в далекому просторі? (Леся Українка). Займенники Хто, […]...
- Присвійні, вказівні та означальні займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Присвійні, вказівні та означальні займенники, їх відмінювання Присвійні, вказівні та означальні займенники відмінюються за родами, числами і відмінками, як і прикметники. Присвійні займенники Однина Множина Н. Мій | моє Моя Мої Р. Мого Моєї Моїх Д. Моєму Моїй Моїм Зн. = Н. або Р. | моє Мою = Н. або Р. Ор. […]...
- Присвійні, вказівні й означальні займенники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК §42. Присвійні, вказівні й означальні займенники Присвійні (рос. притяжательные) займенники вказують на належність якогось предмета певній особі. Вони, як і прикметники, змінюються за відмінками, числами і родами (в однині). 389. Попрацюйте в парах. Прочитайте речення. Знайдіть присвійні займенники. Скажіть, які з них указують на належність предмета першій особі, які – другій, […]...
- ПИТАЛЬНІ І ВІДНОСНІ ЗАЙМЕННИКИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЗАЙМЕННИК § 42. ПИТАЛЬНІ І ВІДНОСНІ ЗАЙМЕННИКИ 479. Прочитайте народні загадки та прислів’я. Загадки відгадайте. Розкрийте значення прислів’їв. Хто день і ніч бродить і весь світ обходить? Що сирим не їдять і вареним викидають? Яка річка тече в роті? Не кожен козак, хто списа має. Вона знає, що у вас у борщі кипить. […]...
- Написання слів із частками разом, окремо та через дефіс – Частка Службові частини мови Частка Написання слів із частками разом, окремо та через дефіс Разом пишуться: – з не, якщо слово без нього не вживається: немовля, нестерпний, ненавидіти, нехтуючи; – з не – іменники, прикметники, прислівники, які можна замінити синонімами без не: нещастя (лихо), невеселий (сумний), нерідко (часто); – у складі префікса недо – із значенням […]...
- Присвійні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Присвійні займенники Присвійні займенники вказують на належність: – першій особі однини (мій) або множини (наш); – другій особі однини (твій) або множини (ваш); – третій особі однини (його, її) або множини (їхній); – будь-якій особі (свій). Присвійні займенники відмінюються подібно до прикметників м’якої групи з основою на Й. […]...
- Займенники 2-ї особи однини і множини ЗАЙМЕННИК & 36. Займенники 2-ї особи однини і множини Дитинства золота пора 302. 1. Прочитай вірш. До кого звертається поет? До чого закликає? Гей, нові Колумби й Магеллани, Напнемо вітрила наших мрій! Кличуть нас у мандри океани, Бухту спокою облизує прибій. Василь Симоненко 2. Який особовий займенник вжито в тексті? Назви його початкову форму. 303. […]...
- Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками ЗАЙМЕННИК & 35. Займенники 1-ї особи однини і множини. Написання займенників з прийменниками Прийшов сніг-білоніг Павло Мовчан 297. 1. Виразно прочитай вірш. Прийшов сніг-білоніг, Борода патлата, Сів тихенько на поріг, Попросивсь до хати. Каже: “Холодно мені, Змерзли ноги босі!” Мати каже: “Е, ні-ні, Відпочив – і досить”. Сніг поволеньки підвівсь Та й пішов у поле. […]...
- ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ЗАЙМЕННИК & 34 ОСОБОВІ ЗАЙМЕННИКИ Які займенники належать до особових? 235. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте уривок із тексту. Учитель! Просте, звичайне слово, яке щодня повторюємо…. А скільки… таїть у собі найкращих спогадів! Скільки пов’язано з цим словом вдячних перемог і звершень у кожної людини (За Василем Кучером). 2. […]...
- Питання для самоконтролю – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Питання для самоконтролю 1. Що таке займенник? Чим відрізняються займенники від інших частин мови? 2. На які розряди діляться займенники? З якими частинами мови вони співвідносяться? 3. Які займенники називаються особовими? 4. Які особливості відмінювання особових займенників? 5. Який займенник називається зворотним? У чому його особливість? 6. Які […]...
- Відносні займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Відносні займенники Відносні займенники звучать так само, як питальні, але вживаються не для вираження питання, а для зв’язку частин складного речення. Двоє хлопців, яким прийшла черга, кинулись у човен і зайняли місця на лаві (0. Копиленко). Народ, що вільним став, нікому не зломити (В. Сосюра). Навіть того, чиє […]...
- Займенники 3-ї особи однини і множини Урок 81 Тема. Займенники 3-ї особи однини і множини Мета: поглиблювати та поширювати знання про особові займенники, виробляти вміння розрізняти займенники 3-ї особи та їх відмінкові форми, актуалізувати та закріпити знання про текст; розвивати вміння спостерігати, порівнювати й робити висновки, розвивати навички самоперевірки; виховувати самостійність, наполегливість та уважність у навчальній діяльності. Обладнання: картки індивідуального опитування. […]...
- Займенники 3-ї особи однини і множини ЗАЙМЕННИК & 37. Займенники 3-ї особи однини і множини Любіть Україну, як сонце, любіть! Володимир Сосюра 307. 1. Прочитай вірш. Які думки і почуття він викликає? Як не любить той край, Де вперше ти побачив Солодкий дивний світ, Що ми звемо життям, Де вперше став ходить і, Квіткою неначе, В його теплі зростав І усміхавсь […]...
- Правопис складних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Правопис складних числівників Разом пишуться: А) складні кількісні числівники: Одинадцять, п’ятдесят, триста (трьохсот, трьомстам); Б) складні порядкові числівники й схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є – сотий, – тисячний, – мільйонний: Дев’ятисотий, тридцятисемитисячний, п’ятсоттридцятитисячний, двохсотий, шістдесятип’ятимільйонний, багатотисячний, кількамільйонний. Окремо пишуться: А) складені кількісні та порядкові числівники: […]...
- НАПИСАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ РАЗОМ І ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРИСЛІВНИКИ Й ПРИСЛІВНИКОВІ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ, ЩО ПИШУТЬСЯ ОКРЕМО Морфологія. Орфографія. Прислівник & 30. НАПИСАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ РАЗОМ І ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРИСЛІВНИКИ Й ПРИСЛІВНИКОВІ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ, ЩО ПИШУТЬСЯ ОКРЕМО Любіть рідну мову замало, Потрібно іти на весь зріст Супроти лихої навали, Що нищить, отруює, палить Наш корінь прадавній, наш зміст. О. Лупій ПАМ’ЯТАЙМО Прислівники, які пишемо разом Визначення Приклади Складні прислівники, утворені сполученням прийменника з прислівником […]...
- Особові займенники, їх відмінювання – Займенник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Займенник Особові займенники, їх відмінювання Особові займенники належать до найуживаніших слів. Вони вказують на осіб, на інші істоти, різні предмети, поняття і явища. Особові займенники змінюються за особами, числами і відмінками. Займенники Він, вона, воно змінюються також за родами. Однина 1 особа 2 особа 3 особа Н. Я Ти Він | воно Вона […]...
- ПРИСВІЙНІ ЗАЙМЕННИКИ Морфологія та орфографія. Займенник § 63. ПРИСВІЙНІ ЗАЙМЕННИКИ Про займенники, які вказують на належність чогось особі, особливості їхнього наголошування, а також про культуру мовлення ПРИГАДАЙМО. Які морфологічні ознаки прикметників? 537 Прочитайте речення. Зверніть увагу на відмінкові форми присвійного займенника мій. Визначте його відмінок та синтаксичну роль у кожному реченні. Зробіть висновок про особливості відмінювання присвійних […]...
- Написання прислівників разом і через дефіс МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК & 31 Написання прислівників разом і через дефіс Складні прислівники можуть писатися разом, окремо і через дефіс. Є основні, найзагальніші правила написання прислівників разом і через дефіс. Оскільки з написанням прислівників часто виникають труднощі, треба звертатися в сумнівних випадках до орфографічного словника. Разом Через дефіс Пишуться складні прислівники, утворені 1) поєднанням прийменника […]...
- Займенники 1-ї особи однини та множини. Роздільне написання займенників з прийменниками Урок 79 Тема. Займенники 1-ї особи однини та множини. Роздільне написання займенників з прийменниками Мета: ознайомити з системою відмінювання, відмінковими формами займенників 1-ї особи, вчити визначати їх роль у реченні, формувати навички роздільного написання займенників з іменниками; розвивати вміння вживати займенники у мові у потрібній формі; виховувати охайність виконання записів у зошитах. Обладнання: картки індивідуального […]...
- Займенник як частина мови, його основні ознаки. Особові займенники Урок 76 Тема. Займенник як частина мови, його основні ознаки. Особові займенники Мета: розширювати уявлення дітей про частини мови, познайомити із займенником, з його особливостями, вчити розпізнавати особові займенники, познайомити з граматичною категорією особи; розвивати аналітичні вміння, вміння спостерігати й робити висновки зі спостережень; виховувати інтерес до усної народної творчості, вивчення мови. Обладнання: таблиця “Особи […]...
- Питальні та відносні займенники – Займенник Самостійні частини мови Займенник Питальні та відносні займенники Питальні та відносні займенники однозвучні. Відрізняються вони лише своєю роллю в реченні. Питальні займенники хто? що? який? чий? котрий? скільки? використовуються для побудови питальних речень: Що узяв я з собою в дорогу? (О. Підсуха) Що коло тебе біжить, а не дожене? Якої пряжі нема в продажі? (Нар. […]...
- Особові та присвійні займенники GRAMMAR REFERENCE (Граматичний довідник) ЗАЙМЕННИК §2. Особові та присвійні займенники Особа Число Особові Присвійні Називний Відмінок Об’єктний Відмінок 1 Однина І Me My Множина We Us Our 2 Множина You You Your 3 Однина He Him His She Her Her It It Its Множина They Them Their 1. Займенник і (я) завжди пишеться великою літерою […]...
- Особові займенники – Займенник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Займенник Особові займенники Особові займенники вказують на особу, якій належить висловлювання (я), або на осіб, до яких вона себе відносить (ми), на одну особу або на певну кількість осіб, до яких звертаються (ти, ви), на особу чи предмет, про яких говорять (він, вона, воно, вони). У зв’язку з цим […]...