ЗАПИС ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У НУМЕРАЦІЙНІЙ ТАБЛИЦІ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ
Мета: вправляти учнів у порівнянні і записуванні трицифрових чисел; формувати вміння додавати і віднімати розрядні числа; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати організованість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. “Ланцюжок”
3. Гра “Порівняй!”
Числа іменовані, імена приховані.
Якщо числа порівняти, можна імена вгадати.
1 варіант – код Анна
2 варіант – код Інна (<; >; >; =)
Методична вказівка
Учні порівнюють іменовані числа, по закінченні роботи вчитель пропонує перевірити правильність відповідей. Для цього замість знаків “=”, “>”, “<” потрібно поставити відповідні букви “А”, “Н”, “І”. За умови правильного виконання роботи учні прочитають імена дівчат.
4. “Веселі задачі”
– Складіть вирази до задач. Запишіть їх у зошит.
– Дві білочки сиділи
І шишки всім по 5 ділили.
Шишок – 40, білок – 7,
А чи вистачить
Жде ворона нетерпляче:
Обіцяли їй остачу?
Відповідь: 40 – 5 • 7 = 5 (ш.)
– 90 штук горішків Натаскали в нірку мишки,
Всі взяли собі по 7,
Залишилось 27.
От задача дітворі:
Скільки мишок у норі?
Відповідь: (90 – 27) : 7 = 9 (м.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми будемо вчитися порівнювати трицифрові числа; пригадаємо арифметичні дії з трицифровими числами; будемо розв’язувати задачі та вдосконалювати обчислювальні навички.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота. Робота за нумераційною таблицею (с. 62, завдання 415)
– Прочитайте числа, записані в нумераційній таблиці.
– Яке з чисел найбільше? Яке найменше?
2. Пояснення нового матеріалу
– Трицифрові числа порівнюють так само, як і двоцифрові. Спочатку дивимося на цифри найвищого розряду, в даному випадку – на цифри сотень. Якщо цифри сотень в обох числах різні, наприклад, у числах 522 і 301, то більшим буде те число, у якому цифра сотень більша. Якщо число сотень однакове, тоді треба порівнювати число десятків. Якщо і воно збігається, треба дивитися на число одиниць. У якому числі воно переважає, те число і більше.
3. Первинне закріплення. Порівняння чисел (с. 62, завдання 416)
– У кожній парі чисел назвіть більше число.
4. Запис чисел у нумераційну таблицю (с. 62, завдання 417)
Учні креслять нумераційну таблицю в зошиті.
– Запишіть з коментуванням (учні по черзі виходять до дошки).
Запишіть самостійно: чотириста двадцять чотири; триста двадцять; сто дев’ятнадцять; п’ятсот вісім.
5. Розв’язування прикладів за зразком (с. 62, завдання 418)
– Розгляньте зразок, записаний на дошці.
4 + 3 = 7
40 + 30 = 70
400 + 300 = 700
– Які цифри додаємо у першому прикладі? (Одноцифрові)
– Які цифри додаємо у другому прикладі? (Круглі десятки)
– У 2-му класі ми міркували так: 4 дес. + 3 дес. = 7 дес., або 70. Розрядні числа 40 і 30 ми замінили новими лічильними одиницями – десятками і зводили додавання до додавання одноцифрових чисел.
– Як ми додавали приклади в третьому прикладі?
Розмірковуйте так: 400 – це 4 сотні, 300 – це 3 сотні. До 4 сотень додати 3 сотні вийде 7 сотень.
7 сотень – це 700. Отже, 400 + 300 = 4 сот. + 3 сот. = 7 сот.
Аналогічно обчислюються приклади на віднімання.
– Розв’яжіть приклади з коментуванням.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Творча робота над задачею (с. 63, завдання 419)
1) Аналіз умови задачі.
2) Робота за виразами з підручника.
– Про що дізнаємося, коли обчислимо значення виразів?
Учні виконують завдання в парі.
2. Самостійна робота над задачею (с. 63, завдання 420)
Слабшим учням учитель пропонує картку – підказку.
[ ] + [ ] : [ ] = [ ]
Творча робота над задачею
– Замініть число 28 числом 36.
– Чи зміниться план розв’язання задачі? Доведіть свою думку.
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 63, завдання 421)
Відповідь: 99 + 1 = 100; 100 – 99 = 1
– Чому в третій рівності немає розв’язку?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчили на уроці?
– Які завдання викликали труднощі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 63, завдання 422; 423.