Завдання та об’єкти обліку
БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК В УКРАЇНІ: ОСНОВИ ТА ПРАКТИКА В УКРАЇНІ
Розділ V.
ОБЛІК ЗАПАСІВ
5.1. Завдання та об’єкти обліку
Для безперервного функціонування виробництва підприємству необхідно мати певну кількість засобів у матеріальній, нематеріальній і грошовій формі, які за винятком необоротних активів складають його оборотні засоби.
Для того, щоб робити, наприклад, решітки для огорожі, необхідно мати запаси прутка, кутника і т. д. Ці запаси в процесі виробництва переходять у форму готової продукції. На стадії виробництва вони
Запаси, переважно, є предметами праці й звичайно складають основну частку оборотних засобів підприємства. Вони включають в себе великий перелік товарно-матеріальних цінностей, які споживаються в процесі виробництва, незавершене виробництво, готову продукцію та товари. Ці цінності і є об’єктами обліку запасів.
Запаси обліковують на рахунках:
– 20 “Виробничі запаси”;
–
– 22 “Малоцінні та швидкозношувані предмети “;
– 23 “Виробництво”;
– 24 “Брак у виробництві”;
– 25 “Напівфабрикати “;
– 26 “Готова продукція”;
– 27 “Продукція сільськогосподарського виробництва”;
– 28 “Товари”.
Всі наведені рахунки активні та інвентарні. За дебетом рахунків відображають наявність та надходження, за кредитом – вибуття та списання матеріальних цінностей.
Основні завдання обліку матеріальних запасів наступні:
– своєчасне і вірне оформлення документами надходження і витрат матеріальних запасів;
– систематичний контроль за збереженням матеріальних запасів, шляхом їх обліку за місцями збереження і матеріально-відповідальними особами;
– постійний контроль використання за призначенням та згідно нормативів;
– контроль за наявністю запасів згідно нормативів;
– періодична звірка даних бухгалтерського обліку з фактичною наявністю матеріальних запасів у місцях їх збереження та за матеріально-відповідальними особами.
Для забезпечення виконання цих завдань підприємство має розробити внутрішні інструкції з обліку матеріальних запасів, вірно організувати складське господарство та раціональний документообіг, забезпечити підбір та підготовку кадрів матеріально-відповідальних осіб та осіб пов’язаних з обліком, раціонально організувати аналітичний та синтетичний облік.
Порядок оцінки та обліку запасів регламентується П(с)БО 9 “Запаси”, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 № 246. Крім того, підприємства можуть користуватись Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 10.01.07 № 2.