Захист телефонних ліній зв’язку
Економічна безпека підприємства
Розділ 4. СИСТЕМА ЗАХИСТУ ПІДПРИЄМСТВА
4.7. Технічні засоби захисту бізнесу
Захист телефонних ліній зв’язку
Як один з найпоширеніших засобів зв’язку, телефон і сьогодні є одним із найцінніших об’єктів, за допомогою якого здійснюється комерційна розвідка. Тому захист телефонних апаратів і ліній зв’язку є однією із насущних проблем контррозвідки.
– Інформація, що циркулює по телефонній лінії зв’язку, як уже відзначалося, може бути викрадена з телефонного апарата чи з телефонної
Безпосередньо в телефонному апараті варто контролювати і захищати дзвінковий і мікрофонний ланцюги. Як відомо, акустичні коливання, викликані розмовами в приміщеннях, де є телефонні апарати, через маятник дзвоника впливають на якір електромагнітного реле, мікроколивання якого, у свою чергу, викликають мікроструми в котушках і які можуть бути записані при підключенні до абонентської лінії.
Для захисту телефонних апаратів як правило використовуються пристрої типу “Экран”, “Гранит-8”, “Корунд”, “Грань-300” і т. ін. Найбільш ефективним методом захисту інформації при
Активним методом захисту від витікання інформації по електроакустичному каналу передбачається зашумлення телефонної лінії. Шумовий сигнал подається в лінію, коли трубка покладена, а при піднятті трубки телефонного апарата подача шумового сигналу припиняється. До таких засобів відносяться пристрої МП-1А (захист аналогових телефонних апаратів) та МП-1ЦП-1А (захист цифрових телефонних апаратів).
Велику можливість доступу до інформації, що циркулює по телефонній мережі, дає лінія телефонного зв’язку, оскільки вона може також використовуватись як джерело живлення акустичних закладок, а також для передачі інформації, отриманої цими закладками.
Для захисту телефонних ліній використовуються як прості пристрої, що реалізують один з методів захисту, так і складні, що забезпечують комплексний захист ліній різними методами. На вітчизняному ринку є велика кількість різноманітних засобів захисту, серед яких “БР 17/Т”, “КТЛ-3”, “КТЛ-400”, “Ком-3”, “Прокруст” (ПТЗ-ООЗ), “Прокруст-2000”, “Гром-ЗИ-6”, “Протон” та інші. Для виведення з ладу засобів несанкціонованого підключення до телефонної лінії використовуються пристрої типу “ПТЛ – 1500”, “КС-1300”, “КС-1303”, “Кобра” та ін. Разом із засобами активного захисту використовуються пристрої, що дозволяють контролювати деякі параметри телефонних ліній та встановлювати факт несанкціонованого підключення до них. Наприклад, контролери телефонних ліній “КТЛ-2”, “КТЛ-31” ТА “КТЛ-400” за декілька хвилин дозволяють виявити закладки із живленням від телефонної лінії незалежно від способу, місця та часу їх підключення.
Дуже надійним способом є криптографічні методи захисту телефонних переговорів. В Англії, наприклад, дві найбільші телефонні фірми “Водейфоін” і “Селнет” створили розгалужені мережі цифрових мобільних телефонів (понад 1,2 млн абонентів), підключених до глобальної системи мобільних комунікацій (ГСМ), що охоплює 40 країн (15 млн абонентів). Кожен цифровий мобільний телефонний апарат, ціна якого в Англії складає, між іншим, 5 ф. ст., забезпечений власним “обертовим” кодом, що зашифровує “своїм” кодом кожну окрему розмову.
Кодування розмови відбувається за допомогою мікро-ЕОМ, вмонтованої в слухавку. Вона мовний сигнал перетворить у цифровий, котрий передається по мережі. Кодування відбувається щоразу по-новому, тому важко розшифровується. Пристрої, що забезпечують захист, називаються скремблерами, які працюють одночасно в алгоритмі кодування і декодування. Тому скремблери не мають потреби в синхронізації.
Скремблери використовуються не тільки для цифрових, а й аналогових перетворень телефонних розмов. Мова в цьому випадку піддається частотній інверсії, частотній і тимчасовій перестановкам. Звуковий сигнал, займаючи ту ж саму частоту лінії зв’язку, стає нерозбірливим для несанкціонованого абонента. Технічний опис скремблера можна знайти в уже згадуваному джерелі В. Адріанова й інших.