Зміни в повсякденному житті населення
Тема 3. ПОЛІТИЧНОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА (середина 1950-х – середина 1960-х років)
§ 12. СПРОБА ЕКОНОМІЧНИХ І СОЦІАЛЬНИХ РЕФОРМ
5. Зміни в повсякденному житті населення.
Соціальні зміни позначилися на повсякденному житті українського суспільства. Зросла купівельна спроможність населення. Протягом другої половини 1950-х років поліпшувалося харчування: підвищилося споживання висококалорійних продуктів: м’яса, молока, риби, а вживання хлібних продуктів і картоплі дещо зменшилося. Тоді уряд уважав за необхідне розширити
Значно розширилося споживання промислових товарів міським і сільським населенням, що пояснювалося загальним поліпшенням матеріального становища громадян і зростанням темпів промислового виробництва, у тому числі
В Україні розпочалися роботи з електрифікації та радіофікації населених пунктів, з будівництва телефонних станцій і телевізійних центрів. Перший телецентр – Київський – розпочав роботу в листопаді 1952 p., потім запрацювали телецентри в м. Харкові
Будинок Донецького телецентру. 1960-і роки
Та м. Сталіно. У 1957 р. в межах діяльності Київського, Харківського та Сталінського телецентрів налічувалося майже 250 тис. телевізорів. Водночас велося будівництво нових телецентрів і ретрансляторів.
Унаслідок прискорення розвитку легкої та харчової промисловості покращилося постачання населення товарами широкого вжитку. Саме в 1950-х роках в оселях жителів України почали з’являтися такі звичні нині речі, як холодильники, швейні та пральні машини, телевізори, магнітофони. Збільшилися витрати громадян на придбання швейних виробів, культтоварів, побутової техніки, мотоциклів, що свідчило про певне зростання рівня життя населення. До віддалених сіл почали прокладати дороги з твердим покриттям, проводити електричний струм і навіть водогін. Міське населення теж відчувало поліпшення свого життя. Наявність побутової техніки сприяла полегшенню життя багатьом тисячам людей.
Попит населення на окремі товари перевищував пропозицію, а значна кількість споживчої продукції не відповідала затвердженим нормам і стандартам. Частими були нарікання населення, викликані недоліками в роботі, низькою культурою обслуговування в торгівлі та мережі побутових майстерень.
Хоча реформи М. Хрущова не принесли бажаних результатів, усе ж вони сприяли суттєвим змінам у житті українського суспільства. Контраст із сталінським періодом правління був разючим, хоча життєвий рівень людей, як і раніше, суттєво відставав від західного.
На початку 1960-х років дедалі очевидніше проявлялися негативні наслідки непродуманого реформаційного експериментування. Дефіцит товарів, різке підвищення роздрібних цін на м’ясні та молочні продукти, заморожування заробітної плати, відмова від обіцяного зниження прибуткового податку – усе це знову законсервувало надто низький рівень життя народу.